Skocz do zawartości

[96L] Nowa obsada szklanki.


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Robaczki. Obsada mojego starego zbiornika dożywa sobie w spokoju starości pomyślałam więc, że warto zastanowić się co mogłoby tam w przyszłości zamieszkać.

 

Zależy mi na tym aby akwarium nie było zbytnio obciążone biologicznie, generalnie im mniej ryb tym lepiej. Tata robi regularne podmiany i odmula, ale niekiedy zdarza się, że brakuje mu na to czasu. Dla niewtajemniczonych, dwa lata temu wyprowadziłam się z domu i zostawiłam stare akwarium pod jego opieką (jak by na to nie patrzeć na siłę "obdarowałam" Tatę nowym hobby :P). Metodą prób, błędów oraz słuchania porad przez Skype nauczył się jak dbać o wszystko i polubił akwarystykę. Dlatego z uwagi na to, że jest początkującym zależy mi na obsadzie która nie będzie zbyt wymagająca i delikatna (choć o dziwo z kolcobrzuchami całkiem dobrze sobie radzi).

 

No to lecimy:

  • Wymiary szkła: 80 x 30 x 40cm, czyli 96L.
  • Parametry kranovitu: ph 7-7.5 | gh 12 | kh 10 (wszystko w tych granicach). Wartości parametrów podaję orientacyjnie, bo ostatni raz sprawdzałam podwarszawską kranówę ładnych parę lat temu. W każdym razie moja pamięć tak mi podpowiada.
  • Podłoże: nadal niezmiennie piasek.
  • Filtracja: stary dobry Eheim Ecco 2236.
  • Oświetlenie: belka 2 x 20W.
Co można z tego zrobić?

Aranżacja ma być prosta i raczej nie zawierać roślin, mam więc wstępnie dwie koncepcje:

- CA (piach, kamienie, drewno)

- mini Tanganika (piach, skały, muszle).

Na obsadach znam się jak świnia na gwiazdach, więc będę bardzo wdzięczna za każdą propozycję i pomoc. Ogólnie to na razie luźny i nienaglący temat, bo znając Tatę nie będzie zmieniać obsady ani niczego ruszać dopóki ostatnia z ryb nie dożyje swoich dni. ;)

 

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły.

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panią. No moim zdaniem to ładniej i ciekawiej będzie to pierwsze, czyli CA piach kamienie drewno. 

Jest więcej możliwości aranżacji.

Tanganika to piach i skały. 

Ja mam 1,5 roku ten pierwszy i ciągle zmieniam coś bo ciągle jakieś pomysły przychodzą do głowy.

Z rybkami różnie, kilka dużych albo więcej małych... 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na porządne CA potrzeba 100x40 chociaż. Tutaj co, jajożyworódki? Lepiej w Tangę iść.

 

Na dno 6cm piachu, ułożyć aranżację ze skałek, by stworzyć ze 2 rumowiska, wysypać dno kilkoma skupiskami muszli i posadzić trochę nurzańca, by wypełnił słup wody. Wpuścić grupkę Altolamprologus compressiceps "Shell"  i Neolamprologus brevis, by dobrały się zgodne parki - Alto może żyć nawet w haremie, zależy, jak podzielą się ryby akwarium. Ewentualnie Neolamprologus caudopunctatus, docelowo parka jak ma być coś, co ośmieli się iść w toń, ale wtedy raczej gatunkowe. ;)

 

Alternatywnie Neolamprologus similis - muszlowce kolonijne, świetna alternatywa do multików, których bym nie sugerował ze względu na tempo mnożenia. U mnie wypływają chętnie w toń, gdy zwęszą możliwość żerowania, poza tym trzymają się ~15 cm nad dnem max. Przy takim dnie na start parka/harem, a po paru latach rodzina zajmie całe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek trochę malutki 80x30 dno ale dla muszlowcow był by odpowiedni  tak jak Mateusz pisał Alto shell +brevisy 

piasek wapienny plus trochę gruzu(polecam składy kamienia można tam wybrać ciekawe kamienie) muszle winniczka 

Piasek ci ustabilizuje ph w granicach 8,5 

Rośliny daj Vallisnerie aby trzymać NO3 w ryzach 

co do filtracji ok tylko żadnej deszczownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że docelowo parka (lub haremik) Alto shelli i parka caudopunctatusów w takim litrażu byłaby najbardziej okazała, zwłaszcza przy fajnej aranżacji z częścią typowo muszlową i drugą bardziej skalną.
Caudo lubią popływać w wyższych partiach zbiornika (zwłaszcza gdy są jakieś skałki wysokie w akwarium), przez co góra akwarium 40cm wysokiego nie byłaby tak pusta (co jest sporym minusem małej tanganiki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caudo lubią popływać w wyższych partiach zbiornika (zwłaszcza gdy są jakieś skałki wysokie w akwarium), przez co góra akwarium 40cm wysokiego nie byłaby tak pusta (co jest sporym minusem małej tanganiki).

Sardynki w toń i zrobią odpowiednie zamieszanie.

Odnośnie obsady to 1+3 Alto shell i 1+1 caudo max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...