Skocz do zawartości

Keramzyt a parametry wody


Arnoldo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości odnośnie tego medium filtracyjnego. Otóż ostatnio natknąłem się na opisy, jak to keramzyt podnosi pH i/lub twardość wody. Postanowiłem w takim razie zrobić eksperyment z moim i okazało się, że faktycznie tak jest. Po jednej dobie woda RO w słoiku miała Gh 5, KH 2 a pH ok 7,5.

Natomiast w akwarium udaje mi się utrzymywać cały czas stałe parametry wody. pH na poziomie 6,6 (no może 6,7 ale to raczej błąd pomiaru) GH 4, KH 2.

I teraz, po dokonaniu słoikowych pomiarów zaczynam się zastanawiać, czy keramzyt z filtra wyrzucić, czy jednak zostawić. Jak mówiłem parametry w akwa niby stałe. Czy trzeba dmuchać na zimne, czy zostawić jak jest? Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam i nie zauważyłem żadnego wpływu na wodę a mam keramzyt z ogrodniczego i z clarias'a .

Zreszta to medium jest używane od wielu i nikt dramatu z tego nr robi.

Jak a zbiorniku jest ok to bym zostawił i bez paniki.

 

Ale trochę sprawa podobna jak z węglem no name jeden jest ok a drugi wali fosforem po za skalę:)

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości odnośnie tego medium filtracyjnego. Otóż ostatnio natknąłem się na opisy, jak to keramzyt podnosi pH i/lub twardość wody. Postanowiłem w takim razie zrobić eksperyment z moim i okazało się, że faktycznie tak jest. Po jednej dobie woda RO w słoiku miała Gh 5, KH 2 a pH ok 7,5.

 

Na pH to Ty nie patrz bo woda RO ma tylko na wyjściu niski odczyn. Z czasem pH wody RO wzrasta.

 

Też kiedyś miałem keramzyt w filtrze i szybko go wymieniłem na ceramikę po tym jak mi zatwardzał wodę w BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@raiders

Paniki nie robię :) chciałem po prostu zasięgnąć opinii. Parametry wody w akwarium, jak pisałem są raczej stałe.

Na pH to Ty nie patrz bo woda RO ma tylko na wyjściu niski odczyn. Z czasem pH wody RO wzrasta.

To, że samo wzrasta to wiem. Zanim wrzuciłem keramzyt do słoika odczekałem 2 dni. Wtedy pH było już ok 7. Po dobie z keramzytem 7,5. Czy czyste RO dobije do takiej wartości samo z siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...