Jump to content

Witam - Start 72litry

Recommended Posts

Witam , chce wystartować z akwarium 72litry , pokrywe juz zamówiona aquala z led sunny 10w , do tego fzn2 , grzałka 100w , jest to moje 2 akwarium które jest tak naprawde rozplanowane wcześniej dlatego mam kilka pytań..

1] Jakie podłoże tam użyc ? myslałem o czymś takim [http://allegro.pl/brazowy-zwirek-piasek-kwarcowy-akwarium-2-3mm-10kg-i6495515634.html]i pod to jakieś pałęczki tabletki nawozu

2] Jakie możecie polecić rosliny które nie potrzebują dużo opieki 

3] Chce mieć tam bojownika + jakąś ławice rybek co możecie polecic ?

4] Co myślicie o tych biostarterach do filtórw , uzdatniaczach wody , antychlora itp ? Czy którys preparat kupic na pierwsze 3-4tyg dojrzewania akwarium ?

5] I co dodąc np jako ozdoby podobaja mi sie np takie sztuczne ozdoby ale mogą być problemowe pewnie zatwardzac wode itp ?

Więc czym mozna udekorowac

Pozdrawiam

@1. Podłoże zależy od ryb, które chcesz. Przydenne? Żwir odpada. Bez przydennych? Nie gra roli.

@2. Zwartki, anubias, nurzaniec, rogatek.

@3. Coś, co będzie pasować do parametrów wody, którą będziesz dysponować.

@4. Możesz dać preparat, możesz nie dać. Przede wszystkim kup sobie testy, by wiedzieć kiedy to akwarium dojrzeje.

@5. Wybierz sobie coś z rozmaitych, dostepnych w handlu kawałków drewna, korzeni, czy skał.

Cześć.

1) Zamiast tego żwiru dałbym zwykły piasek do piaskownicy ze sklepu budowlanego. Bardziej uniwersalne podłoże dla ryb.

2) nurzańce,zwartki,żabienice, hygrophilie ,anubiasy,rogatek itd.

3) Dla bojownika kwaśną miękka wodą. Jak masz taką to dałbym ławicę razbory klinowej. Tradycyjne dobre połączenie.

4) Jak masz za dużo kasy to kupuj, nic nie wlewam na start. Możesz wyrzucić trochę pokarmu by zainicjować cykl azotowy i czekać. Cierpliwość przede wszystkim.

5) mi tam sztuczne ozdoby się nie podobają. U siebie mam korzenie,kokosy. Ale to nie mój zbiornik,więc możesz wrzucać zamki,nurków i to. chociaż sprawdził bym najpierw czy negatywnie nie wpłyną na wodę np. Licząc w czystym ro i sprawdzając parametry.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

1] Tak ale z tego co niektóre czytałem barwią wode 

3] Akwarium będzie tak przygotowane aby pasowało do bojownika dlatego może jakieś ciekawe propozycje ?

5] a jak uniknąć rzeczy które nie będą zatwardzać barwic wody ?

1] Tak ale z tego co niektóre czytałem barwią wode

Dlatego użyj naturalnego piasku, a nie jakichś barwionych żwirków.

3] Akwarium będzie tak przygotowane aby pasowało do bojownika dlatego może jakieś ciekawe propozycje ?

W galerii znajdziesz fajne bojownikaria (głównie ok. 30l) locdog'a, Luny czy Corvusa Albusa.

5] a jak uniknąć rzeczy które nie będą zatwardzać barwic wody ?

Rzeczy zatwardzające "na szybko" sprawdzisz octem lub innym kwasem (wejdzie w reakcję z węglanami wapnia), unikać skał wapiennych, dolomitowych, marmurów. Za lekką herbatkę, liście i korzenie w miękkiej i kwaśnej wodzie bojownik się nie obrazi.

• 2 weeks later...

Korzenie i inne dodatki naturalne należy wygotować z dodatkiem soli. Wówczas pozbędziesz się pleśni i barwienia korzeni.

Co do testów to ja na swoim baniaku 180 litrowym robiłem tylko raz na samym starcie kropelkowym zestawem JBL i do dnia dzisiejszego robiłem raz twardość wody PH. To wszystko. Nie bawiłem się jak w chemika co niektórzy a akwarium chodzi dobrze. Żabienica puszcza nowe liście. Anibus również oraz wzrost dywanik z Heńka już po około 1.5 tygodniu był przycinany. Mech rośnie jak należy. Do tego zamontowanym sobie Bimbrownie co2. Jeśli chcesz rośliny mało wymagające to jak kolega wymienił. Ewentualnie jest dużo rzeczy na internecie czy na forum o rodzajach i wymaganiach roślin. Wystarczy poczytać i spisać parametry i wymagania wówczas odbierasz sobie obsadę. Tak samo z rybami. Pozdrawiam o do nawożenia daje jak już wspomniałem co2 oraz Kulki gliniane nic więcej. Baniak założony około 1mc.

post-24255-0-54582800-1476955667_thumb.jpg

post-24255-0-98511000-1476955707_thumb.jpg

Tak, piasek do piaskownicy. Najlepsze rozwiązanie. W marketach worek 25kg kosztuje ok 10-15pln, zależy od firmy. Tylko, że kreisel podwyższa twardość nieznacznie.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Korzenie i inne dodatki naturalne należy wygotować z dodatkiem soli. Wówczas pozbędziesz się pleśni i barwienia korzeni.

Co do testów to ja na swoim baniaku 180 litrowym robiłem tylko raz na samym starcie kropelkowym zestawem JBL i do dnia dzisiejszego robiłem raz twardość wody PH. To wszystko. Nie bawiłem się jak w chemika co niektórzy a akwarium chodzi dobrze. Żabienica puszcza nowe liście. Anibus również oraz wzrost dywanik z Heńka już po około 1.5 tygodniu był przycinany. Mech rośnie jak należy. Do tego zamontowanym sobie Bimbrownie co2. Jeśli chcesz rośliny mało wymagające to jak kolega wymienił. Ewentualnie jest dużo rzeczy na internecie czy na forum o rodzajach i wymaganiach roślin. Wystarczy poczytać i spisać parametry i wymagania wówczas odbierasz sobie obsadę. Tak samo z rybami. Pozdrawiam o do nawożenia daje jak już wspomniałem co2 oraz Kulki gliniane nic więcej. Baniak założony około 1mc.

Anibus?

Bimbrownia do dwóch roślin na krzyż w zbiorniku 180 litrowym?

Czym Ty się chwalisz?

De gustibus non est disputandum.

Musisz być pewien że ten żwir nie zmienia parametrów wody - więc lepiej wcześniej to sprawdzić. Poza tym żwir jak żwir, tylko barwiony. Niektóre ryby denne preferują piasek więc przy doborze obsady bym to sprawdził.

With mobilephone sent.

• 3 weeks later...

Korzenie i inne dodatki naturalne należy wygotować z dodatkiem soli. 

TO oczywiście wielokrotnie powielany świadomie bądź nie, zabobon, Niczego nie trzeba wygotowywać. Korzenie znalezione w środowisku naturalnym wystarczy oczyścić ze zbutwiałej materii. Żadne korzenie opuva, mopane, red moor itp, sprzedawane w sieciówkach nie są, gotowane tym bardziej w solance. Wymoczenie korzenia w wiadrze z wodą jest wystarczające.