Jump to content

Start małego akwarium na amazonii

JarekST
 Share

Recommended Posts

Cześć.Wiem że jest wiele tematów o tym podłożu ale jest tez wiele rozbieżnych informacji więc chciałbym sam spróbować jak to w końcu jest.Tutaj na forum wyczytałem że aktywne podłoże=tylko ro plus mineralizatory.Chociaż nie znalazłem dokładniejszych opisów dlaczego tak a nie inaczej,Jedynie był wpis że zwykła woda wyjałowi podłoże.Czy to prawda?Nie wiem i nie znalazłem takich wpisów że komuś to się stało.Przy zakupie amazoni sprzedający poinformował mnie że śmiało mogę lać odstaną kranówkę gdyż On tak robi co potwierdza własnym akwarium i wszystko działa już długi czas.Inny znajomy akwarysta ma takie podłoże i miesza 50 na 50 ro z kranem i też działa.Dlatego czy mógłby ktoś wyjaśnić kwestię tego podłoża.Ja chcę na razie wystartować 50 na 50 i oczekiwać efektów aż dojrzeje.Akwarium 16l ,kupiłem 5l amazonii powder i jutro chcę wystartować.Do tego zestaw szybko rosnących roślin,potas.Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje to proszę pisać.

Każde podłoże aktywne powinno być zalewane wodą RO  aby przedłużyć  właściwości podłoża .

Po co kupujesz gotowy substrat aktywny ? Aby mieć określone parametry wody  zazwyczaj takie substraty trzymają PH  6-6,5 ,GH 1-8 ,Kh 0-3   po mijam już  właściwości nawożenia  .

Dla podłoża aktywnego   groźna jest twardość węglowa KH im większa tym szybciej "zabija" podłoże - traci swoje właściowści  .

Dla przykładu ,zalewaj taką Amazonię  zwykłą kranówką  o parametrach ph 7,5 gh 20 kh 15 co się będzie działo w zbiorniku ,ciągły skok parametrów podłoże bedzie zbijać do swoich parametrów  ,ale nie ma możliwości aby z gh 20 zrobiło  nagle gh8  bo żadne podłoże  aktywne nie jest w stanie tego zrobić ,będzie tylko mała korekta w granicach 5 stopni niemieckich .Co tydzień robiąc podmiankę te parametry będą  skakały  .

Zrób sobie  test z podłożem aktywnym w słoiku i zalewej kranem co tydzien , rób testy co tydzień  efekt zobaczysz szybko po 4-6  tyg  podłoże  bedzie już  dobite .

Jak się decydujesz na podłoże aktywne  to i decydujesz się na ro  nie rozumiem tego " trendu"  aby aktywne zalewać  kranem , to tak samo jak byś   zalewał auto na benzynę  olejem napędowym .

Zanim  zaczniesz coś działać z tym podłożem to poczytaj jak się z nim obchodzić  ,bo amazonia nie jest dla amatorów (bez obrazy) to najbardziej wymagający i najlepszy substrat na rynku ,błędów nie wybacza ( prędzej bedziesz miał glonarium niż  akwarium ) ,ale nagradza  dobry ,poprawny start .

I właśnie o takie szczegółowe wskazówki mi chodzi.Chcę zebrać takie info które pozwoli w pełni cieszyć się z tego podłoża.Jeżeli będzie to aż tak wymagane to zakupię zestaw RO, na chwilę obecną będę zaopatrywać się u znajomego akwarysty i obserwować co dzieje się w akwarium przez okres dojrzewania.Testy posiadam,więc myślę że nie będzie problemu.Kwestia jeszcze 50 na 50 czy tylko RO?Ten znajomy ma siedem akwarii od 120 do 400 l i wszędzie jest 50 na 50 .Nie wiem czy robić sorawdzoną metodą czy polecaną?On twierdzi że miesza dlatego że RO jest na tyle jałowa że dodaje naszą kranówę aby z jakimiś parametrami wlewać,dodam iż wymiany robi codziennie.Jeżeli zdecyduję się tylko na RO to w co jeszcze się zaopatrzyć?Nawozy itp.Brakuje mi informacji jak użytkować to podłoże.

Jest na innym forum test zalania amazonii czystą kranówą i to działa.Ogólnie moja woda kranówa nie jest idealna i dlatego chcę ją poprawić w akwarium.

Ph 7.6

Gh 18

Kh9

Na to twoje akwarium 16 to wiele wody nie trzeba raptem 10 l to możesz sobie kupic w markecie .
Oczywiście czyste ro jest jałowe co też jest jest dobre i trzeba ją mineralizować do pożądanych parametrów, polecam tanie i sprawdzone mineralizatory z akwanawozy.pl wybierzesz sobie co tam ci potrzebne.
Tak w ogóle to co ma być w tej 16l szklance?
Lumia 640

To jest akwarium testowe.Docelowe będzie około 100-120 l.Kiedyś w latach 80-90'tych miałem 50 l ,wszystko tam idealnie grało ze sobą.Dzisiaj jest to już na całkiem innym poziomie i nie ogarniam tego wszystkiego ale spokojnie,powoli będzie ok.Czyli czyste RO plus mineralizatory?Start też od razu na RO czy z kranówą?

Zalałem dzisiaj amazonię RO,posadziłem część roślin,dodałem bakterie,fluorisha z seachem oraz potas chodzi już filtr i grzanie i co teraz? Co z wymianą wody? Mam masę testów ale które teraz używać?I co z tymi nawozami,wybór jest tak duży że nie wiem w który się zaopatrzyć?A może ten zestaw z seachem który posiadam wystarczy?

W chwili obecnej moje parametry to

ph 6.7

kh 1

gh 3

no3 0

nh4 0.4

reszty nie mierzyłem bo nie wiem czy jest sens w tak świeżym akwarium.Dodatkowo zakupiłem dzisiaj ferro i macro red z gainera.Będę to od jutra podawać.Nie wiem nadal co z wodą,wymieniać czy nie?Woda zaczyna już robić się coraz bardziej klarowna.Chcę zakupić jakiś mineralizator do RO ale wyczytałem że wtedy podskoczy mi ph i będę musiał je zbijać.Trochę problematyczne to podłoże.Czy mam zakupić taki mineralizator czy istnieją jakieś inne?Czy nawożenie macro i micro mam robić po zrobieniu testów na te pierwiastki czy podawać według jakiegoś ustalonego schematu?

Poszukaj gdzieś sprawdzonych informacji.

Z tego co ja się orientuję to nie nawozi się akwarium na amazonii przez kilka - kilkanaście pierwszych tygodni.

To podłoże ma w sobie bardzo duże ilości wszystkiego, czego trzeba. Podawaj tylko Co2 i ewentualnie K.

Z tego co się orientuję to odpalając baniak na amazonii powinieneś na start wsadzić bardzo dużą ilość roślin.

Jeśli chodzi o Ph, Gh, Kh to całość reguluje Ci Amazonia. Dlatego wydaje się, że faktycznie trzeba lać samo RO + mineralizator.

Bardzo niskie Kh i Gh sprawia, że znacznie trudniej jest prowadzić akwarium - ale to tylko moje zdanie.

U mnie Gh = 4 i Kh=0 skutkowało strasznymi glonami chociaż podobno powodem było brak nawożenia ( Dark Soil jako jedyny aktywny substrat wymaga nawożenia od początku ).

Z tego co czytałem na temat podłoży aktywnych to generalnie służą one po to aby łatwo i bez glonów wystartować akwarium :)

Są drogie i chyba dlatego jest względnie mało informacji.

Sam osobiście swój baniak odpalałem na podłożu aktywnym Dark Soil. Ciężkie chwile przeżyłem na początku ale z czasem to wszystko samo się ustabilizowało. Szczerze mówiąc nie poradziłem sobie ale wynikało to z mojej niewiedzy. Jakbym miał dziś wybierać to brałbym właśnie amazonie 2 :)

A jak uzyskałeś KH 0?

Dzisiaj uzupełniłem trochę RO bo część albo wyparowała albo podłoże ją wchłonęło.Zrobiłem testy i tak

PH 6.4

NH4 2

PO4 0

NO2 0.05

K 12

Powolutku moja szklanka dojrzewa bo jeszcze wczoraj NO2 było 0.Bakterie chyba robią swoje,dodałem im odrobinkę pokarmu dla rybek.Woda na razie zatrzymała się z klarownością ale to pewnie etap dojrzewania.Zamówiłem tak jak mi polecano z akwanawozy macro,micro EI, mineralizator pomarańczowy.Nie wiem czy jak przyjdzie to dolać go do akwarium żeby podnieść parametry czy dopiero jak zacznę robić podmiany to dodawać.Bo jak na razie to widać że podłoże działa i ustawiło sobie jakieś tam parametry.Jest trochę glonów ale tak jakby zaczęły ginąć.Świecę na razie tak około 5 godzin dziennie.Dostałem od kolegi te ślimaki "świderki"ktore kopią w podłożu i je tam wrzuciłem,nie wiem czy dobrze?Czy wrzucenie kilku kulek GT to dobry pomysł czy odpuścić sobie?

Woda RO ma KH=0. Do tego dawałem mineralizator Preis Diskus który nie podnosi KH.

Do tego moje podłoże pilnowało aby KH nie wzrosło nawet jak dałem trochę kranówki aby podnieść trochę KH.

Teraz leję kran + RO pół na pół i mam GH=8 i KH=6 i tego się trzymam.

Ja na twoim miejscu na razie nie dawałbym żadnych nawozów i poczekałbym chociaż z tydzień żeby zobaczyć co się będzie dziać z roślinkami, z woda i z parametrami. Podawałbym na pewno CO2 cały czas. Ewentualnie trochę micro i K.

Obsadziłbym też akwarium jak największą liczbą roślin.

Świeciłbym 8 godzin.

Woda jest mętna bo prawdopodobnie podłoże pyli, ale to przejdzie dosyć szybko.

Kulek GT w twoim przypadku nie ma sensu wrzucać bo masz bardzo bogate podłoże. Przydadzą się jak podłoże w końcu wyjałowieje.

Wodę należy zmineralizować przed wlaniem do akwarium. Generalnie wodę należy przygotować przed wlaniem do akwarium.

I weź pod uwagę, że to jest to co ja bym zrobił a nie porada co należy zrobić :)

Poradzić mogę aby uzbroić się w cierpliwość :)

Zmierz KH i GH i podaj wyniki.

Może teraz głupotę napiszę, ale może te podłoże w wystarczającym stopniu mineralizuje i nawozi RO ?

Tym bardziej że Mapet pisze żeby nie lać wcale micro.

Tak swoją drogą to przydały by Ci się testy na No3, Po4 i Fe.

Dobrze by było wiedzieć co się w wodzie dzieje.

Testów mam cały zestaw,więc mogę praktycznie wszystko mierzyć.Jeszcze z tym mineralizatorem mają dojść na FE,MG i CA.Jutro wszystko zmierzę i podam,dzisiaj zdążyłem tylko zmierzyć NO2.Jest 0.15 czyli ok,akwarium dojrzewa.Jedynie zauważyłem że w niektórych roślinkach liście stają się przeźroczyste i zanikają a nowe mają jakby końcowki brązowe.Natomiast mchy ładnie rosną w kolorze soczystej zieleni.Woda przez noc dosyć mocno się wyklarowała.

A więc zrobiłem testy.Niestety FE zamiast testów przyszło uzupełnienie ale sprzedający już wysyła test a uzupełnienie za pomyłkę zostawia.

PH 6.8

GH 2

KH 1

NO2 0.2

NO3 2

NH4 2

PO4 0.3

K 20

Ca 15

Mg 3

GH z Ca/Mg 2.8

Mam teraz taki zestaw; http://www.akwanawozy.com.pl/towar/825/akwan-mikro-ei-akwan-npkmgfe-aldehyd-250ml.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/226/mineral-ro-pomaranczowy-v4-2000-litrow.html

Co dalej,podawałem to co pisałem we wcześniejszych postach.Wody jeszcze nie podmieniałem.Nie wiem czy dodać już ten mineralizator?W sobotę chciałbym zrobić pierwszą podmianę tak około 20% tylko nie wiem co dalej robić co podawać a czego nie?Od poniedziałku nie leję już także bakterii.Będę je dodawać przy podmianach.

Edited by JarekST

Ja to Ci powiem, że nie wiem co teraz :)

Nisko masz bardzo Mg i Ca więc moim zdaniem należało by dodać tej wody zmineralizowanej...

Ale może roślinki mają wszystko co potrzeba z podłoża i to co jest w wodzie wystarczy.

Nic więcej bym na razie nie dawał tylko przyglądał się co się będzie działo i to bym Ci zalecał.

Cierpliwie czekać ( akwarium jest w końcu testowe :) )

Swoją drogą nie mogłeś kupić czegoś łatwiejszego do nawożenia ? :)

Podajesz Co2 z butli ?

Wynik K podejrzewam, że jest zawyżony. Podobno nie ma precyzyjnego testu na K.

Wklej zdjęcie baniaka i pokaż ile tej roślinności masz.

Aldehyd to carbo ,carbi to aldehyd.

Wode mineralizujesz od samego poczatku.

Żadnego nawożenia mikro makro przez pierwsze 4 tyg amazonia ma tyle nawozów w sobie ze spokojnie wystarczy na start.

Probleem przy tym podłożu jest zbyt duże oddawanie nawozów do wody na początku wielu akwarystów z tym podlozem radzi częste podmiany przez pierwsze 2 miesiące.

Lumia 640

Jeśli chodzi o podmiany to chyba rzeczywiście na początku powinno się robić często przy amazonii.Ale tyle się naczytałem o całym tym cyklu azotowym że chciałem aby to wszystko naturalnie"doszło".Dzisiaj na szybko testy wskazały

PH 6.6

NO2 0.5

NH4 poza skalą powyżej 5

Cieszy mnie rosnący poziom NO2 ale dlaczego amoniak nie spada?Według wszelkich opisów już powinien spadać.Jutro wymienię chyba 50% wody i zobaczymy co dalej?