Skocz do zawartości

Rio 400 -powrót po latach


Dalii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wracam do akwarystyki po jakiś 10-12 latach przerwy.

Wraz z żoną zdecydowaliśmy się upiększyć salon takim o to baniaczkiem:

150x50x60 -zestaw juwela -450l.

oświetlenie HeliaLux LED 1500 - 54W x 2 belki

Tło przyklejone czarne

Planowana obsada:

10-12 paletek

40-50 neonek

8-10 kirysów

2-4 glonojady

 

W centrum korzeń, podłoże (takie polecili mi w sklepie) -podłoże dla krewetek -czarny drobny żwirek.

 

Co o tym sądzicie?

post-24298-0-51765300-1474457385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłoże (takie polecili mi w sklepie)

Słuchaj dalej obsługi sklepu a daleko w akwarystyce zajedziesz ;)

 

Jak wspomniał Dhuz podaj więcej danych, parametry wody jakie możesz uzyskać, czy masz filtr RO itp, bez tego ciężko cokolwiek radzić...

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów wody

-Woda kranowa - pH -7 GH TwO -7°n KH TwW -4°n

Woda w baniaku po 24h

pH -7 TwO -6°n TwW -4°n

 

Obsada roślinna:

Anubias berthera x2

Cryptocoryna Tropica x2

Cryptocoryna nevilli x1

Echinodorus Wiridis x1

Echinodorus Glu x1

Echinodorus rose x1

Echinodorus Lena x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 48h dodałem bakterii do filtra (Fluval) i po kolejnych 24h woda się wyklarowała.

Dzisiaj planuje włożyć purigen aby zlikwidować herbaciany kolor wody (korzeń swoje oddaje).

 

Co do filtra:

od góry:

-wata filtracyjna x3,

-gąbka węglowa (węgiel aktywny),  

-nitrax do usuwania azotanów,

-bioplus coarse gąbka o dużych porach dla bakterii,

-"kamyczki" Matrix w siatce dla bakterii,

-bioPlus fine gąbka filtracyjna o drobnych porach (gładka) x2  


Co do podłoża w załączniku zdjęcie -uważam że nie jest za duże dla palet.

 

PS. nie widziałem nigdzie regulaminu forum -mogę podawać nazwy produktów jakie stosuję ? spotkałem się z forem gdzie za takie rzeczy bana się dostawało.

PS 2. uprzedzając pytania,  to żółte "coś" w akwarium na górze podtrzymuje jeszcze korzeń aby się nie wynurzył (był moczony ale jeszcze delikatnie chce się podnosić). 

post-24298-0-91318800-1474532914_thumb.jpg

post-24298-0-35900500-1474532922_thumb.jpg

post-24298-0-13297400-1474532999_thumb.jpg

post-24298-0-64673000-1474533001_thumb.jpg

post-24298-0-73234500-1474533279_thumb.jpg

post-24298-0-90686900-1474533282_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakiej podstawie uważasz, że nie jest to podłoże za duże dla palet...

Tak jak chłopaki piszą zrezygnuj z tego podłoża i wymień na piach. Ani paletki ani ryby przydenne nie będa z niego zadowolone i prosisz się tym podłożem o kłopoty w przyszłości.

Uwierz wiem o czym piszę moje nie narzekają na piach. Wiem, że polecili Ci to w sklepie i trochę za to "zabuliłeś", wymiana = częściowy restart i się nie chce ale taka jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może przysypać to czymś takim http://allegro.pl/czarny-zwirek-piasek-kwarcowy-rozne-frakcje-25kg-i5920681784.html

0,8 do 1,2mm

 

Albo http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcowy-0-5-1mm-1-9kg-jakosc-i5137899723.html

0,5-1 mm


Właściciel sklepu typowo akwarystyczny -ma na takim podłożu większość ryb. Nie zauważyłem u nich żadnych oznak skaleczenia czy podrażnionych skrzeli. No ale cały czas w sklepie nie siedzę :) 

Baniak jest dopiero 3 dzień zalany więc jak mam coś zmieniać albo dokładać to najlepiej teraz. Dlatego czekam na wasze komentarze czy ten piasek z linków powyżej coś poprawi.

Nie chce iść w biały piasek.

 

PS. Tak, pod rośliny dałem takie 5 cm pałeczki ale nie pamiętam nazwy. Jutro uzupełnię


Jeszcze znalazłem piasek bazaltowy 0,1 do 0,5mm http://allegro.pl/aqua-decoris-piasek-bazaltowy-0-5mm-2kg-bukowno-i6477280877.html

Edytowane przez Dalii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież piasek nie jest tylko biały i czarny. ZEW, którego używam w każdym akwarium ma przyjemny beżowy odcień.

 

Czarne żwirki kwarcowe są farbowane i mogą Ci napaskudzić do wody.

 

Jeśli sklep jest typowo akwarystyczny, a trzyma na bazalcie ryby kopiące, to to jest D. a nie sklep akwarystyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Przetestowałem to podłoże wpuszczając dwa kirysy. Po tygodniu buszowania w tym bazalcie nie zauważyłem żadnych podrażnień czy skaleczeń.

Ale i tak nie dało mi to spokoju, skoro i tak baniak dojrzewa, rozplantowałem bazalt na dnie i przysypałem jeszcze 30 kg. piaski kwarcowego (frakcja 0,8-1,2) czarny.

Narazie nie zauważyłem żadnego odbarwiania czy zmian chemicznych wody. Trochę się naczytałem o tych barwionych piaskach kwarcowych i nie znalazłem nikogo, kto by narzekał na ten piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie znalazłem nikogo, kto by narzekał na ten piasek.
Masz mój post wyżej, chyba, że liczę się jako nikt :D. Miałem go u siebie kilka miesięcy i pozbyłem, bo wygląda zwyczajnie nienaturalnie. W dodatku na początku puścił farbę do wody, dobrze, że go moczyłem w osobnym pojemniku. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  wpuszczając dwa kirysy

 

 

skoro i tak baniak dojrzewa

Jesteś sadystą?

 

 

 

Po tygodniu buszowania w tym bazalcie nie zauważyłem żadnych podrażnień czy skaleczeń.

Oooo tak... jesteś. To masz sokoli wzrok Ci powiem. Co myślałeś, że ryba będzie krawić jak człowiek czy fruwać po akwarium w opatrunku na drugi dzień?

 

 

 

rozplantowałem bazalt na dnie i przysypałem jeszcze 30 kg. piaski kwarcowego (frakcja 0,8-1,2) czarny.

Miałeś zmienić, nie przysypywać to bardzo duża różnica, z czasem bazalt i tak"wyjdzie" na wierzch i co będziesz wybierał pojedyńcze ziarenka?

 

 

 

Trochę się naczytałem o tych barwionych piaskach kwarcowych i nie znalazłem nikogo, kto by narzekał na ten piasek.

W krewetkarium miałem kiedyś żwirek kwarcowy barwiony na czarno, po dwóch latach zaczeła od niego ta "farba" odchodzić.

 

A moim paletkom na pewno nigdy bym tego badziewia nie zaserwował czy bazaltu...

 

Powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Informacja

 

Wszystkie zakupione ryby żyją i mają się dobrze. 

Tj. 7 paletek, 35 neonek, 8 kirysów, 3 glonojady.

 

Jak widać powyżej dużo komentarzy było o moje podłoże. Po roku śmiało mogę napisać, że wszystkie ryby są zadowolone i żadnej nic się nie dzieje (brak skaleczeń, zaczerwienień itp. rzeczy o których była mowa w komentarzach).

Teraz już z doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że efekt lekko mrocznego biotopu z wyróżniającymi się paletami i rozświetlającą ławicą neonek udało się uzyskać w 100%

PS. podłoże nie puszcza koloru, nie odbarwia się i wygląda tak jak rok temu.

 

Tydzień temu miałem pierwsze tarło. Młode zaczynały już pływać z rodzicami niestety ... neonki. Rodzice świetnie radzili sobie z innymi paletkami ale neonek nie zdołały przegonić.

W tym tygodniu oddzieliłem parę od reszty i poczekamy co z tego wyjdzie.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia na wątku rozmnażanie :)  

 

post-24298-0-80392600-1512571603_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...