Jump to content

Pomoc w założeniu 240l

gordonn
 Share

Recommended Posts

Witam.

Wracam do akwarystyki po 12 latach przerwy.Kiedyś miałem 80l.Teraz mam w kupnie akwarium 240l (wypukła przednia szyba) z pokrywą i stolikiem.Całość za 400zł.Chyba tanio. ;)

Mam pytanie do doświadczonych akwarystów jaki sprzęt dobrać. Myślałem o firmie Aquel :

grzałka z termostatem

filtr wewnętrzny

napowietrzacz

Co jeszcze dokupić?

Jaki czyścik, odmulacz, itp.?

Planuje też jako dekoracje kilka korzeni, kamień "łupek drzewny" i zastanawiam się nad podłożem. Podoba mi się czarne bazaltowe ale on chyba nie nadaje się dla kirysków a kilka chcę mieć. Obsada roślin nie będzie zbyt obfita.

Liczę na wszystkie porady w tym te krytykujące bo nie chcę wywalić kasy w tu dosłownie błoto.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Witam.

Wracam do akwarystyki po 12 latach przerwy.Kiedyś miałem 80l.Teraz mam w kupnie akwarium 240l (wypukła przednia szyba) z pokrywą i stolikiem.Całość za 400zł.Chyba tanio. ;)

Jak możesz to  daruj sobie  te wypukłe szyby i kup z prostą .Wypukła szyba ani nie jest ładna ani nie pomaga w codziennej pielęgnacji  co do ceny to warto sprawdzić czy wszystko jest ok  ,szkło szczelne ,nie popękane ,silikon .. itp itd

Mam pytanie do doświadczonych akwarystów jaki sprzęt dobrać. Myślałem o firmie Aquel :

grzałka z termostatem

filtr wewnętrzny

napowietrzacz

Co jeszcze dokupić?

Jaki czyścik, odmulacz, itp.?

CO  do firmy to twoja sprawa na co pozwoli portfel ,ale jak  brać cośmarkowego to z najwyższej półki .

Napowietrzacz zbędny gadżet podobnie jak czyścik . Odmulacz zwykły wężyk  .

Planuje też jako dekoracje kilka korzeni, kamień "łupek drzewny" i zastanawiam się nad podłożem. Podoba mi się czarne bazaltowe ale on chyba nie nadaje się dla kirysków a kilka chcę mieć. Obsada roślin nie będzie zbyt obfita.

Korzeni szukaj  w okolicznych stawach ,lasach ,jeziorach  chyba ze chcesz wydać $ na "specjalne " korzenie z  zoologa  to samo z kamieniami ,polecam otoczaki :) tanio i ładnie

Jednak jak  byś zdecydował się na kupne  to wiez ze mogą zmieniać parametry wody czyli ją zatwardzać .

CO do podłoża to zwykły piach do piaskownic  tym bardziej jak chcesz ryby kopiące .

Co do roślin to powinno być ich jak najwięcej  nie wiem jakie planujesz światło (moc) ale  pewnie szału tam nie będzie i  bedę się trzymał  standardowego 0,3W/L  i tu się sprawdzą wszystkie rośliny cieniolubne i wolnorosnące  :anubiasy ,zwartki ,  microsoria  itp itd ...

Niezbędny będzie  filtr i to najlepiej kubełkowy  możesz inwestować w chinczyka  HW302  lub coś lepszego np jbl e901  lub jakiś eheim  tu bym kasy nie oszczędzał i brał coś  dobrego i wydajnego .

Na pewno na start przydadzą się testy : NO2 ,No3 ,GH/KH ,PH

Ten filtr Hw302 jest w dobrej cenie na allegro i jest do niego cała masa cześć wymiennych. Czy mocno odstaje jakością i wydajnością od JBL? Czy to chiński bubel czy niemiec składany w Chinach?

Powiem tak hw302 to chinol ale dobrze wykonany jak na chinska jakość. Skądś ta niska cena musi się brać ludzie go używają to sprawdzony sprzęt jednak nie ma co go porównywać z jbl czy eheimem bo dzieli je jakościowa przepaść choćby w samych materiałach z jakich zostały wykonane ,serwisie itp itd. Cos za coś

Lumia 640

Generalnie eheim "się zwraca", tj. ja za mojego dałam dobry 1000 zł 9-10 lat temu i podejrzewam, że jeszcze mi posłuży lata, a nigdy nic w nim nie wymieniłam. Z drugiej strony takiego chińczyka można mieć za 150 zł jakoś, więc nawet wymieniając go co 2 lata zapłaci się mniej...

Z tym bym się nie zgodził, wszystko przecież zależy jaką kolega planuje aranżację.

No właśnie. Sam jeszcze nie wiem do końca na co się zdecydować. Może coś zasugerujecie tak na początek na 2 lata żeby za bardzo nie zrujnowało mego portfela.

Ryby raczej klasyka :

neony,kiryski,zbrojniki, mieczyki,danio, skalary i może gupiki.

Może coś zasugerujecie tak na początek na 2 lata żeby za bardzo nie zrujnowało mego portfela.

Na to zawsze mam jeden sprawdzony przepis. Dajesz piach na dno, pod rośliny wciskasz kulki gliniano-torfowe w podłoże. Roślinność stanowić powinny: anubiasy, mikrozorium, zwartki, kryptokoryna, nurzaniec. Jako, że akwarium jest długie, możesz dać 2 korzenie po bokach z przerwą po środku lub krzyżujące się, obstawiasz to niewielkimi kamieniami, do korzeniu mocujesz anubiasy i mikrozorium i w zasadzie wystrój masz z głowy. Tło daj jednolicie czarne. Jeśli nie chcesz dużo wydawać na sprzęt, to wspomniany chinol się sprawdzi jako filtracja. Oświetlenie powinno wynosić około 70-80W, będzie wystarczająco i bezpiecznie.

neony,kiryski,zbrojniki, mieczyki,danio, skalary i może gupiki

Ryby, które podałeś mają różne wymagania. Nie mogą żyć ze sobą. Najpierw kup testy na pH, GH i KH i wtedy dobierzemy Ci obsadę. Oczywiście do wpuszczenia minimum po 4 tygodniach od zalania zbiornika, bo NO2 musi wynosić 0. To ważne bo potrujesz ryby. Uczulam, żeby nie kupować ryb pochopnie, zbyt szybko i lepiej to przedyskutować z nami.

Edited by mrkojiro