Skocz do zawartości

Czy woda kranowa zawiera CO2?


yuurei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie czyste RO, bez gazu musi mieć pH 7, neutralne, czysta woda. Woda z kranu zazwyczaj ma dość dużą zawartość CO2, więc jej pH może spokojnie być wyższe o dobre pół stopnia, jak nie więcej, niż tuż po nalaniu. Jeśli przy proporcji 230 ml RO i 70 ml kran uzyskałeś GH=KH=6, to znaczy że kran ma 25! Czytaj woda kamień, pH po odgazowaniu pewnie sięga 8, więc nie dziwota, że odstana woda, nawet wymieszana z RO ma wysokie pH. Dobrałabym proporcje tak, żeby KH=4, wtedy już dość łatwo zbija się pH, ale ma się jeszcze bezpieczny bufor. Pakujesz armatkę torfową albo nawet nie, tylko jakieś szyszki, liście do akwarium i pewnie starczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie czyste RO, bez gazu musi mieć pH 7, neutralne, czysta woda. Woda z kranu zazwyczaj ma dość dużą zawartość CO2, więc jej pH może spokojnie być wyższe o dobre pół stopnia, jak nie więcej, niż tuż po nalaniu. :)

Ale co ty bredzisz ?? :D

Skąd to co2 w kranie i to jeszcze w dużej zawartości :)

 

Od kiedy co2 podnosi ph ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale dalej nie poluję skąd u ciebie to co2 w kranówce co jest jego źródłem? :)

 

Kolejna sprawa to wytracanie co2 z wody chyba wiesz ze im mocniejszy ruch wody tym szybsze wytracanie gazu to jakim cudem to co2 jest w kranowce w dużej ilości jak ruch wody przepływ jest ogromny .

 

I nast. sprawa jak by tego co2 bylo tyle w kranówce jak twierdzisz to by ludzie nie inwestowali w butle z co2 tylko lali kran.

Grubo się mylisz nie pierwszy raz .

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoho, jakie pojazdy, nie pierwszy raz się grubo mylę. Sorry, ale po prostu doświadczenie pokazuje, że CO2 w kranówce jest, z butli wyciskamy więcej, bo ładujemy po 30 ppm, dlatego je stosujemy, ale w kranówce samej w sobie tego CO2 nie jest tak mało, pewnie coś jak 10 ppm (strzelam), odgazowana stojąca woda zejdzie do nawet 3 ppm. Zastanów się, jeśli woda prosto z kranu będzie miała pH np. 7, a odstawisz ją i podskoczy do 7,5, to z czego to wynika? A no właśnie z odgazowania się tej wody... Zrób sobie doświadczenie, zobaczysz. Co teoria mówi, to jedno, co wychodzi z doświadczenia to drugie. U mnie kranówka świeżutka brzmi nieźle - 6.8-7.0, a postoi i bach 7.5, ciekawe czemu? Magia? Nie, CO2 się wygazowało.
(Nie wiem, czy słyszałeś o kolejnym powodzie, dla którego w LT należy robić mało podmian... Bo z podmianą dostarczamy co jakiś czas sporo CO2, a gwałtowne skoki CO2 to glony (bo jakie to stabilne źródło, raz w tygodniu dostawa CO2, a potem nic?))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sorry nie chce cie obrażać i nie mam takiego zamiaru ale piszesz juz idiotyzmy a nie bzdury .

Jesli pijesz do lt to poczytaj skąd w zbiorniku jest co2 caly czy na niskim poziomie nie nie z podmian a z fotosyntezy rośliny same produkują co2 w nocy plus rozkład materii ale wróćmy do tematu i twojej wody gazowanej w kranie .

 

Dalej nie udzieliłaś (es) odpowiedzi co jest źródłem co2 w kranie!?

 

Chyba ze mie potrafisz dzielić jasnej odpowiedzi bo tego co2,nie ma w kranie raz ze względu na wytrącanie gazu z wody po przez gwałtowny ruch wody a dwa to jak by faktycznie co2 bylo w rurach w takiej ilości jak piszesz tony ci rury w domu wysadzalo od ciśnienia gazu :).

 

Lumia 640

Sorry za post pod postem co so twoje teorii z kranówką i zmiana ph po rzekomym odgazowaniu .

Zrób tak nalej kranówki ph7 do słoika szczelnie zakręć zostaw na 24h i zbadaj ph ... Zaskoczę cie ph będzie w okolicach 7,5 twoj gaz nie uleciał bo bo sloik byl szczelnie zamknięty .

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim, którzy nie wierzą w występowanie CO2 w wodzie kranowej proponuję sprawdzić np. hasło "agresywność kwasowa wody". Tak właściwie, to jest kwestia występowania kwasu węglowego (CO2 w postaci gazowej występuje tylko, gdy Ph < 4).

Edytowane przez SirBogus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzieliłem temat tu możecie sobie o zawartości CO2 pisać do woli.

 

Od siebie powiem Wam tylko tyle, że woda RO nie będzie na miała na 100% neutralnego odczynu jeżeli znajduje się w kranówce coś co zachodzi w reakcję chemiczną z filtrem węglowym (oczywiście wszystko zależy od związku i reakcji).

Dla przykładu zawarty w wodzie chlor, który mógł by uszkodzić membranę zachodzi w reakcję z filtrem węglowym przed membraną i skutkiem ubocznym tego jest kwas solny, dlatego u mnie czyste RO po wyjściu ma pH 6.0 po napowietrzeniu 6,4 a wodę w kranie mam chlorowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet podajesz konkretny przykład z chlorem który jest juz bardzo sporadyczne spotykany w polskich kranach. U mnie chlor widuję jedynie po jakimś skarżeniu ujęcia wody bakteriami ecoli to najbliższe 4-7dni woda jest z chlorem.

 

Ale temat poszedł w troche inna stronę a mianowicie koleżanka stwierdziła stanowczo ze kanowka zawiera dużo co2 ok10ppm jednak dalej nie otrzymałem jasnej odpowiedzi co jest źródłem tego co2 w kranie i jak to się dziej ze się nie wytraca z wody po drodze do kranu??

 

SirBogus a gdzie w Polsce masz wodę krajową z ph niższy jak 7?

 

Standard to ph7,5 w polskich kranach rewelacja jest ph7 ale to tylko w nowym budownictwie ( nowe osiedle z nowym ujęciem wody)spotkałem się z taka woda .

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet podajesz konkretny przykład z chlorem który jest juz bardzo sporadyczne spotykany w polskich kranach.

Dopiero Ty wspomniałeś o "polskich" kranach wcześniej w dyskusji ta kwestia nie była poruszana, nie mieszkam w polsce i wodę normalnie mam chlorowaną, u Ciebie może sporadycznie ale jest to spotykane (jak sam wspomniałeś).

Woda jak woda wszędzie płynie ta sama H2O w rurach, różni się tylko "dodatkami".

 

 

 

Ale temat poszedł w troche inna stronę

Tym co napisałem odniosłem sie do tego:

 

 

Generalnie czyste RO, bez gazu musi mieć pH 7, neutralne, czysta woda.

I jest to często poruszana kwestia podczas sporów o odczyn RO a jak widać nie musi mieć czysta RO to "neutralne 7".

 

 

 

SirBogus a gdzie w Polsce masz wodę krajową z ph niższy jak 7?

Jeżeli się nie mylę to Katowice mogą się poszczycić taką wodą (pH 6,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wspomniałem o polskich kranach bo wiem ze wielu tu piszących mieszka po za granicami Polski . A koleżanka która postawiła tezę co2 w kranie mieszka pod Wrocławiem a ja w lubuskim .

No to jak faktycznie katowce maja taka wode to pozazdrościć,ale powietrze maja tragiczne :)

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...