Jump to content

Na stanie akwarium około 110l i pomoc przy doborze reszty

Recommended Posts

Witam wszystkich. Posiadam akwarium 110 l i prosze o pomoc w doborze filtru, pokrywy, oświetlenia, grzałki, i obsady rybek. Troche poczytałem tematów na tym forum i przedstawie Wam to co wybrałem i prosiłbym o Wasza opinie i porady , a więc:

- filtr zewnętrzny jbl e901

- pokrywa http://allegro.pl/pokrywa-do-akwarium-80x35-cm-prosta-led-16w-1650lm-i6203512716.html

- grzałka http://allegro.pl/hit-grzalka-z-termostatem-do-akwarium-ygs-100w-i5650828597.html wiem tania ale podobno sprawdzona

- napowietrzacz http://allegro.pl/napowietrzacz-do-akwarium-20-150l-zestaw-hit-i6155352816.html

- dno piasek lub kamyki ale to jeszcze do przemyślenia

- rośliny żywe ale nie za dużo

- rybki jakie mnie interesuja to takie które maja kolorowe ubarwienie i sa łagodne, gupiki, mieczyki, neonki, danio niebianski itp

Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

W tym segmencie cenowym nie ma sprawdzonych grzałek. Prędzej czy później albo przestanie grzać albo ugotuje Ci rybki. Jeśli chcesz spać spokojnie kup Eheim Jager lub przynajmniej Aquael. Co do rybek to nie spiesz się. Akwarium dojrzewa 4 tygodnie i dopiero wtedy wpuszcza się obsadę. Ryby wybiera się na podstawie parametrów wody, którymi dysponujesz. Póki co nie masz o nich pojęcia. Równie ważne i niezbędne jak akwarium są testy wody na pH, GH, KH, a przy sprawdzaniu dojrzewania również NO2 i NO3. Tylko kropelkowe. Jak kupisz paski to i tak każemy Ci kupić kropelkowe więc bez sensu wydawać kasę 2 razy. Bez testów nie wiesz jakie ryby możesz trzymać i to jest podstawa podstaw.

Edited by mrkojiro
  • Like 1

Mieczyki od razu odpadają.

Po co Ci napowietrzacz?

Kto Ci nagadał że ta grzałka jest ,,sprawdzona"?Jager

Dlaczego odpadaja? Myslalem ze filtr nie bedzie podawal wystarczajaca powietrza. Zapomnijmy o tej grzałce, bede pamietał o Jager albo Aquel. A filtr sprawdzi sie ten co podałem wyżej?

W tym segmencie cenowym nie ma sprawdzonych grzałek. Prędzej czy później albo przestanie grzać albo ugotuje Ci rybki. Jeśli chcesz spać spokojnie kup Eheim Jager lub przynajmniej Aquael. Co do rybek to nie spiesz się. Akwarium dojrzewa 4 tygodnie i dopiero wtedy wpuszcza się obsadę. Ryby wybiera się na podstawie parametrów wody, którymi dysponujesz. Póki co nie masz o nich pojęcia. Równie ważne i niezbędne jak akwarium są testy wody na pH, GH, KH, a przy sprawdzaniu dojrzewania również NO2 i NO3. Tylko kropelkowe. Jak kupisz paski to i tak każemy Ci kupić kropelkowe więc bez sensu wydawać kasę 2 razy. Bez testów nie wiesz jakie ryby możesz trzymać i to jest podstawa podstaw.

Więc od czego zacząć? Widze ze z tymi rybkami to nie jest prosta sprawa ;)

Ryby nie potrzebują powietrza, potrzebują tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Tlen przedostaje się do wody poprzez ruch powierzchni(tafli) wody lub przez ruch bąbli powietrza wtłaczanych do akwarium przez filtry lub napowietrzacze. W większości przypadków, poza okresami leczenia, gdy potrzebne jest intensywne natlenienie, wystarcza ruch tafli wody.

Mieczyk to ryba rosnąca do 10cm. 110l to tak w sam raz na harem 1+2 i nic więcej i mówię to przy odpowiednich wymiarach - przynajmniej metr długości zbiornika.

Neony o ryby wód miękkich i kwaśnych, gupiki twardych i zasadowych. Trzeba sprawdzić, jaką dysponujesz wodą, by określić, jakie ryby powinny się w Twoim akwarium znaleźć, aby zapewnić Twoim zwierzętom optymalne warunki życiowe, nie na zasadzie 'wszyscy tak robią, to ja też nawrzucam po trochu z różnych gatunków'. Przeciętnego akwarysty nie stać na bylejakość - osłabione, często łapiące choroby ryby nie są ani ładne, ani opłacalne ekonomicznie, a na pewno nie są powodem do dumy.

• Like 1

Ryby nie potrzebują powietrza, potrzebują tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Tlen przedostaje się do wody poprzez ruch powierzchni(tafli) wody lub przez ruch bąbli powietrza wtłaczanych do akwarium przez filtry lub napowietrzacze. W większości przypadków, poza okresami leczenia, gdy potrzebne jest intensywne natlenienie, wystarcza ruch tafli wody.

Mieczyk to ryba rosnąca do 10cm. 110l to tak w sam raz na harem 1+2 i nic więcej i mówię to przy odpowiednich wymiarach - przynajmniej metr długości zbiornika.

Neony o ryby wód miękkich i kwaśnych, gupiki twardych i zasadowych. Trzeba sprawdzić, jaką dysponujesz wodą, by określić, jakie ryby powinny się w Twoim akwarium znaleźć, aby zapewnić Twoim zwierzętom optymalne warunki życiowe, nie na zasadzie 'wszyscy tak robią, to ja też nawrzucam po trochu z różnych gatunków'. Przeciętnego akwarysty nie stać na bylejakość - osłabione, często łapiące choroby ryby nie są ani ładne, ani opłacalne ekonomicznie, a na pewno nie są powodem do dumy.

OK rozumiem. Co tzn na harem? Sory za takie pytanie ale zielony jestem. Dobra zacznę od filtra, dobry jest ten co podałem?

Co tzn na harem?

Zazwyczaj to jeden samiec i dwie samice, ale samic może być więcej (w haremie, to też zależy od wielkości akwa i charakteru ryb), często po to, żeby agresja samca rozkładała się na większą liczbę samic.

1 pokrywę olej  inwestuj w belkę  t5 3 x 24W  , pokrywa jest mało praktyczna ,oświetlenie ma liche trzeba przerabiać jesli chcesz coś więcej niż LT

2. Napowietrzacz  olać zbędny bajer nic nie dający ,ruch tafli wody napowietrza wode .

3. grzałka wedle upodobań  ale sugeruje kupić coś lepszego niż  szrot za 15-20zl .

4 Podłoże piasek + duże otoczaki do dekoracji

5 Rośliny żywe jak najwięcej

6  Ryby to  jak będziesz miał już zalane akwarium i znał parametry wody ph,gh/kh   z tym spokojnie  .

Co z tym filtrem, może być?

JBL e901 to świetny filtr i jak najbardziej może być, ale myślę, że przy tej wielkości zbiornika wystarczy e701. Za mniej niż 300zł go dostaniesz. Za różnicę w cenie filtrów masz albo porządną grzałkę albo testy wody.

Edited by mrkojiro

Nie ma co się zastanawiać bierz e 901 masz zapas mocy a zawsze możesz przykręcić na wylocie.Mam e901 w 112l i jest okLumia 640

Też tak właśnie myślałem ;) przy pokrywie tej co podałem wyżej chciałbym zostać tylko mam pytanie jaką swietlowke jeszcze dodać?

Masz miejsce na drugą "świetlówkę", zawsze możesz rozbudować zestaw. Ale jakieś anubiasy, mikrozoria, zwartki czy żabienice powinny dać radę. Na trawnik raczej nie ma co liczyć.

Więcej światła to więcej działań związanych z dodatkowym nawożeniem itp. To większa szansa na glony. To też ograniczenie w doborze obsady.

Moim zdaniem lepiej wystartować "na spokojnie". Często mniej znaczy więcej.

Poczytaj.

Ziemia ogrodowa zmineralizowana glina,dolomite ,węglem i przykryta piaskiem,drobnym żwirem.

Oświetlenie slabe do max 0,45w/l ,żadnego nawożenia , żadnych testów, żadnych podmian tylko dolewki .

Woda kranowa , akwarium pawie bez obsługowe ,.

Roślinność malo i srednio wymagająca.

Lumia 640

Poczytaj.

Ziemia ogrodowa zmineralizowana glina,dolomite ,węglem i przykryta piaskiem,drobnym żwirem.

Oświetlenie slabe do max 0,45w/l ,żadnego nawożenia , żadnych testów, żadnych podmian tylko dolewki .

Woda kranowa , akwarium pawie bez obsługowe ,.

Roślinność malo i srednio wymagająca.

Lumia 640

Teraz rozumie ja ;) dzięki wielkie za pomoc :)

• 4 weeks later...