Jump to content
Sign in to follow this  
kubus10010

Jakie ryby,oswietlenie,rosliny itd do 54l

Recommended Posts

Parametry wody

Ph 7.3

Gh 13

Oświetlenie 24w wystarczy? Co polecacie kupić aktualnie mam ledy żeby tylko było coś widać w akwarium

Jakie rośliny? Nie musi to być akwarium w stylu holenderskim, jednak chciałbym żeby trochę tych roślin było i ładnie to wyglądało

Podłoże - piasek ? I czym nawozić rośliny, będą dobrze rosły?

Filtr grzałkę itd mam ok

Na 54-litrowe akwarium, świetlówka 6500K o mocy 24W wydaje się być idealna. Z nawozów do słupa wody lałbym carbo i potas. Jako podłoże dałbym piasek i kulki gliniano-torfowe. Bo wg mnie żeby dawać ziemię, to akwarium jest trochę za niskie (2cm ziemi + 5cm piasku minimum). Kulki są bezproblemowe, tanie i na długo wystarczają. 

Z roślin, które poradzą sobie przy takim oświetleniu to np bacopa, duży heniek, ludwigia repens, nawet można pokusić się o eleocharisa parvula choć jest to ryzykowne. Te wcześniej wymienione rosły u mnie przy słabszym oświetleniu i dawały radę.

Na ile te nawozy starczają i są dość drogie? Co ile je lać, druga sprawa potrzebuje jakiegoś gotowego zestawu oświetlenia to pod pokrywą nie da rady co polecasz nie drogi

I jakie ryby ? Danio perłowe?

Edited by kubus10010

Żeby stosować węgiel dostępny w formie płynnej musiałbyś mieć KH poniżej 5.

Inaczej rozpuszczalność w wodzie będzie minimalna.

Zeby stosować węgiel dostępny w formie płynnej musiałbyś mieć KH poniżej 5.

Inaczej rozpuszczalność w wodzie będzie minimalna.

Co to za bzdura? :)

Gdzieś cos dzwoni ale nie wiadomo w którym kościele....

Przy tych parametrach to bym postawił Tanganikę z muszlowcami albo "brevis'y" albo "multiki" (muszlowcekrótkie lub wielopręgie). Na dno piasek, jak chcesz to możesz włożyć ze dwa kamienie np.serpentynit, dolomit, z roślin nurzaniec i/lub anubias. Wówczas nie będziesz musiał kombinować z parametrami, masz idealne warunki pod muszlowce. No może poza wielkością baniaka, idąc za myślą "im większe tym lepsze" ale w 54l z powodzeniem możesz hodować muszlowce.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Mozesz zbic  parametry wody za pomoca wody destylowanej. Moja woda ma gh az 20 a udalo mi sie dobic 8 . Taka wode kupuje w sklepie motoryzacyjnym i nigdy nie mialem problemow a akwarium mam juz z pol roku:D Za 5 litrow place 5zl i podczas podmianki robie 50/50 przy 20% podmianie.

Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Poczytaj o rybach tolerujących twardą wodę.

Jeśli nie chcesz się bawić w zmianę parametrów nie kupuj ryb lubiących wodę miękką. Będą nieatrakcyjnie wyglądać, stracą barwy, pochorują się i w końcu przedwcześnie padną.

Zacznij od pary ew. 2+1 (dwie samice i jeden samiec), po jakimś miesiącu czy dwóch zobaczysz młode. Generalnie "multiki" mnożą się jak krewetki RC, lub bardziej kolokwialnie pisząc, jak króliki.

Kolejnym argumentem przemawiającym za postawienie Tanganiki jest to, że nie musi być wysokie akwarium, muszlowce to ryby raczej przydatne, które są swego rodzaju budowniczymi, w dość krótkim czasie potrafią zmienić wystrój akwarium, czyt. dno akwarium.

Edited by TLB

Są aktywne, na YT znajdziesz filmiki z nimi.

W poprzednim moim poście zamiast "przydatne" powinno być "przydenne".

Edited by TLB

Czyli już wszystko wiem a co do oświetlenia jakie kupić? Bo mi się popsuło i coś taniego potrzebuje i na razie na tym chciałbym się skupić a na końcu na rybach

Edited by kubus10010

Jeżeli masz oryginalną pokrywę do tego akwarium to jest tam świetlówka 15W zamontowana i ona wystarczy. Chyba, że LED'y ale w tym temacie nie pomogę.