Jump to content

Brzanka nie żyje


domus12
 Share

Recommended Posts

Witam

Zauważyłem dziś, że kolejna (2) brzanka złota nie żyje. Tym razem zobaczyłem ją we wgłębce, martwą z nagryzioną skórą z której lało się jeszcze troszkę krwi. Obsada to: 

2+1 Gurami dwuplamiste

2 brzanki mszaste

3 brzanki sumatrzańskie 

1 pozostała brzanka złota

2 Grubowargi syjamskie

Akwarium 112 L

Która z tych ryb mogła ją uśmiercić ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

 

 

2+1 Gurami dwuplamiste 2 brzanki mszaste 3 brzanki sumatrzańskie 1 pozostała brzanka złota 2 Grubowargi syjamskie Akwarium 112 L
Górami dwuplamiste to ryby osiągające do kilkunastu cm długości, podobnie grubowarg syjamski. Poza tym grubowargi syjamskie lepiej się czują w większej grupie, a to akwarium jest zdecydowanie za małe na większą grupkę tych ryb. Te brzanki które masz to ryby stadne. Brzanki tzw sumatrzańskie lubią czasami podgryzać płetwy innym, szczególnie majestatycznie pływającym rybom takimi choćby jak gurami. Poza tym są to ryby stadne i powinno się je trzymać w ilości co najmniej z kilkunastu osobników. A na taką grupę tych ryb to akwarium jest przymaławe.
Link to comment
Share on other sites

Max to 8-10 sztuk. Z tym że te ryby w większym stadzie składającym się co najmniej z kilkunastu sztuk lepiej się czują i prezentują, a poza tym w większym stadzie brzanki te są bardziej zainteresowane sobą , a co za tym idzie ich agresja wobec innych gatunków jest na ogół mniejsza.

 

Co do gurami dwuplamistych to akwarium dla nich najlepiej jakby miało co najmniej 100 cm długości. ( około 160 l ). Są to duże ryby. Często się zdarza że ryby te w odpowiednich warunkach przystępują do tarła w akwarium ogólny. W zbyt małym akwarium samica nie ma szans na ukrycie się przed natarczywością samca i może zostać okaleczona, a nawet zabita. Warto mieć to na uwadze i stworzyć dla tych ryb odpowiednio duże akwarium z odpowiednimi kryjówkami.

Link to comment
Share on other sites

Miałem harem gurami w 112 litrach i pomimo tego ,że nie osiągnęły jeszcze maksymalnych rozmiarów to i tak miałem wrażenie,że zabija się o ściany akwarium przy swoich gonitwach. Dlatego uważam ,iż ta objętość to za mało dla tych ryb.

A gurami w 72 litrach nigdy bym nie dał.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

A ja to ujmę tak.

Wszystkie ryby, które masz, poza brzanką złotą, są agresorami. Brzanki sumatrzańskie/mszyste mają wredny charakter i skubią pozostałe ryby, jeśli nie mają dużo przestrzeni i stada (100x40cm to takie minimum). Gurami dwuplame (które miałem osobiście) to ryby o charakterze częstokroć paskudnym. Moje najpierw załatwiły siebie nawzajem w 112l (1+2 zrobiło się 0+1 i tak, samica zatłukła samca, bo była starsza i silniejsza) po czym zwycięska samica zabrała się za resztę obsady - moje brzanki. Zaliczyła wyjazd do znajomego, gdzie dostała we władanie trochę większe akwarium. Grubowargi rosną do 15cm, są to ryby silne, zwinne i dość masywne - w małych akwariach nigdy nie osiągną potencjału i będą zamulać, w dodatku z nudów mogą (choć nie tak bardzo, jak np. dwubarwne) skubać inne ryby. Nie rozumiem, jaki jest sens pakować duże ryby do zbyt małych dla nich akwariów - ani to nie popływa, ani nie wygląda specjalnie ciekawie, gdy cały dzień zamula w miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Kosiarki latają cały czas (rzadko kiedy są w miejscu, jedynie jak usuwają czy próbują usunąć glony). Nie było one w planie akwarium, ale są tam przez znajomego który musiał się ich pozbyć (zbyt małe akwarium). 

A co do Gurami to są w tym samym wieku. Wcześniej nie było problemów typu że rybka zabita Rybki razem żyły 0,5 roku bez żadnych problem. Mam zamiar dokupić 3 brzanki złote. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...