Skocz do zawartości

[275L] Bosmanowe


bosman0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kolegów po czterech latach rozłąki z akwarystyką.

Trochę się zapomniało wszystkiego, ale powoli wracam do tematu. Będzie to pierwsze akwarium zaplanowane od A-Z a nie jak zawsze wszystkiego zbieranina.
Moje pierwsze na Ada Amazonia New, mam nadzieje, że uda się bez wielkiej walki z glonami.
Nie wyszło do końca tak jak jest, ale nie chcę na razie nic ruszać w podłożu na starcie, poczekamy, aż się rozrośnie i wtedy po przycinaniu będę myślał co by tu zmienić. Ewentualnie Wasze jakieś sugestie :)

Ma to być akwarium typowo roślinne.

Objętość: 110 x 50 x 50h = 275L Full optiwhite szyba 8mm

Oświetlenie: pokrywa DIY z PCV. 4x45W T5
-Juvel DayLite x2
-Sylvania Grolux
-Sylvania Aquastar

Nawożenie: Pełna seria EasyLife, później chcę przejść na sole

CO2: Butla + reaktor z filtra narurowego

Podłoże: ADA Amazonia NEW 4x9L=36L

Woda: 100% kranówka, jestem w trakcie przygotowania do zakupu filtra RO, bo woda u mnie nie za ciekawa.

Temperatura na lato brak jest 24-26stopni, na zimę planuję grzałkę przepływową

Filtracja: Eheim classic 2217 + Eheim Skimmer 350
Wkłady od dołu: ceramika, zeolit, gąbka, wata plus plaster węgla, na pierwsze dwa tygodnie

Flora:
-Eleocharis Parvula
-Blyxa japonica
-Eleocharis acicularis (przez pomyłkę sklepu wysyłającego :/)
-Pogostemon erectus
-Alternanthera reineckii mini
-Staurogyne repens
-Hottonia inflata
-hemianthus micranthemoides
-Microsorium Narrow Mini
-Rotala 'Colorata'
-Rotala sp. Green
-Limnophila aromatica
-heteranthera zosterifolia

+ na korzeniu:
-weeping moss
-christmas moss
-willow moss
-flame moss

Dekoracje to korzeń i kamienie

Fauna: Na razie brak czekamy, aż dojrzeje, ale docelowo:
- 30x Neon Innesa
- 15/20x Zwinnik Blehera
- 5/10x otosek
- XXX krewetek Red Cherry

Sorki za jakość zdjęć ale robione na szybko telefonem, w końcu się zbiorę jak trochę zarośnie i zrobię jak trzeba wieczorkiem w ciemni :)

Na razię co2 na full i świecę 5h, nie wiem czy nie za mało, planuję zwiększać co tydzień o godzine.
Nawozów na razie nie daję żadnych.

Pomiary na dzień (14.07.16), wczoraj zalewane więc po jednym dniu:
PH- 6,6
KH - 5
GH - 6
PO4- 0
NO2 - 0,025
NO3 - 1
Akwarium zalane 13.07.16

Pozdrawiam i czekam na wszelką krytykę i sugestie jak pójść w dobrą stronę :)
 

post-4184-0-51241000-1469010388_thumb.jpg

post-4184-0-92415400-1469010399_thumb.jpg

post-4184-0-82326700-1469010408_thumb.jpg

post-4184-0-25302900-1469010416_thumb.jpg

post-4184-0-62427400-1469010423_thumb.jpg

post-4184-0-78590700-1469010432_thumb.jpg

post-4184-0-48236000-1469010445_thumb.jpg

post-4184-0-71642000-1469010455_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz ładny aranż i roślinność, nie pakuj tam ryb czarnych wód, bo będziesz miał bandę wypłoszów skrytą w krzokach. :) Przyjrzyj się gatunkom takim, jak neon czarny - dużo lepsza prezencja z jednoczesnym brakiem stresu dla samych ryb.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów na dziś:
PH- 7 (jednak muszę kupić filtr RO, bo po podmianie 50% na kranovit PH wzrosło z 6,6 do 7, chyba, że to wina iż zmniejszyłem trochę podaż CO2, bo KH i GH są na poziomie z przed 6 dni
KH-5
GH-4
PO4-0
NO2-0,2
NO3-1
Fe- 0
Wiekszość roślin rośnie bardzo ładnie, najbardziej limophilia i rotale obie. Marnieje pomału Blyxa i prawie całkowicie zżółkły sadzonki eleocharisa parvuli z in vitro. Prawie 3/4 sadzonek jest bez koloru i do tego obeszły je małe nitki. Zauważyłem jednak, że wychodzą z nich małe kłoski więc zobaczymy co dalej.
Stoi w miejscu i również kilka delikatnych nitek widzę na Altenatherze Reinicki.

Do tego w rotali niektóre młode listki są poskręcane, jak by paliło stożki wzrostu, również dwa szczyty w limnophili aromatice są starsznie blade.


Mam również pytanie, nie leje nic oprócz potasu, czy fosfor i azot zostawić na takim poziomie, czy jednak wlać małą dawkę, bo oba pierwiastki są na praktycznie zerowym poziomie.



Wieczorem jak się uda to porobię kilka zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcia roślin i to co sie z nimi dzieje. Na końcu ujecie całości jak rośnie po mału mech który jest najbliżej wyjścia z deszczownicy zaszedł cały nitkami.
Na szybach zaczynaja pojawiać sie kropki zielone.

Heniek tez zaczyna żółknąć.


Mierzyłem dzisiaj testem zooleka potas to wychodzi około 25ppm.
85ce8b1bd9ce111096bd3ccf600f2f0f.jpg605b5618e4e23a432d882cce455daa02.jpg1d7f59e199c8f7272f21010590e7537c.jpgf623857c0aabcc0f012567dcb8ef5a68.jpg28359c4927e2f1bf610b1f02206d72e1.jpg84cd708ce613e3db981f291432b017f9.jpg4dccf686deb3c1b9b4ff3107dfca3e0e.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez bosman0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na końcu ujecie całości jak rośnie po mału mech który jest najbliżej wyjścia z deszczownicy zaszedł cały nitkami. Na szybach zaczynaja pojawiać sie kropki zielone. Heniek tez zaczyna żółknąć.

kolego niedobory macro i zelaza podaj wyniki testów NO3 PO4 FE 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki sa we wczorajszym poście.

PO4 -0

NO3-1

Fe-0

 

Akwarium ma dopiero tydzień dlatego bałem sie lac jeszcze nawozy na amazoni new, ale chyba będzie trzeba

 

O ile podnieść wszystko 10-1 czy na początek trochę mniej? Jutro planuje podmianę 50% wody bo mija trzeci dzien od ostatniej podmiany jutro.

Pozdrawiam

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta podmiana to może Ci jeszcze kłopotu przysporzyć jak dostarczysz kolejnych minerałów. Zdajesz sobie sprawę, że podłoże z samej Amazonii New (żadnej podsypki ani lawy) plus zalanie czystą kranówą, do tego jeszcze zatwardzajacy zeolit w filtrze oznacza, że zaraz będziesz musiał nowe kupić? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Błędy które popełniłeś na starcie  to:

* podłoża aktywne zalewamy 100% Ro + mineralizator,

* pod podłoża aktywne stosujemy lawę wulkaniczną + podsypki ADA,

* ponadto nawozy tak samo z ADY.

Jeżeli nie chcesz zastosować tego, będą non stop problemy.

 

A testy NO3 PO4 i FE  są tragiczne, nie wiem czy da się to uratować ale można spróbować zacząć nawozić nawozami z ADY.

Ale podłoże jest jałowe albo wciągnęło i zaraz będzie bum.

 

RO kupuj i to jak najszybciej i kup od_razu lawę wulkaniczną, wywal ten zeolit, węgiel i ceramikę ?(jedynie ze ceramika ze sery)? i zasyp kubeł lawą.

 

 

 

Pisownia. Akceptowałeś Regulamin - przestrzegaj go. /Miniu/

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie teraz załamaliscie. Czytałem wcześniej o akwariach z Amazonia i z powodzeniem prowadzonych bez podsypek żadnych.

 

A czym różni sie lawa wulkaniczna a filtrze od ceramiki?

 

Na wielu poradnikach odnośnie Ady Amazonii new pisali o wkładzie węglowym na dwa tygodnie który zatrzyma duża ilośc nadwyżki nawozów ktora sie wyłoni przy zalewaniu akwarium.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym różni sie lawa wulkaniczna a filtrze od ceramiki?

Porowatością

 

 

No to mnie teraz załamaliscie. Czytałem wcześniej o akwariach z Amazonia i z powodzeniem prowadzonych bez podsypek żadnych.

Tak ale ja tez popelnilem ten błąd co ty i były problemy takie ze tylko restart 

 

 

Na wielu poradnikach odnośnie Ady Amazonii new pisali o wkładzie węglowym na dwa tygodnie który zatrzyma duża ilośc nadwyżki nawozów ktora sie wyłoni przy zalewaniu akwarium.

Tak ale nie garstka tylko drugi filtr zasypany węglem po za tym węgiel jest absorwentem  czyli najpierw wyłapuje a po jakimś czasie oddaje.

Przy podłożu ADY mija się to z celem po to kupuje się podłoże aktywne aby z niego korzystać a ty masz to podłoże jałowe

 

Bez urazy kolego ale chyba czeka cie najgorsze.

Tłumacze ludziom aby najpierw popytali o dane podłoże jak co z czym się je oraz jak one się zachowuje tylko nie ma odstępstw od reguły PODŁOŻE AKTYWNE = WODA RO+ MINERALIZACJA 

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel nie wchłania makro. Jedynie związki organiczne i metale ciężkie. Da się roślinniaka spokojnie prowadzić na filtrze z węglem. Poza tym porowatość węgla jest o niebo lepsza niż nawet lawy.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosliny odkąd zacząłem dodawać makro i mikro ruszyły praktycznie wszystkie oprócz eleocharisa i limnohili.

 

Jednak glonów, długich brązowych nitek nie ubywa, dosyć łatwo je sie wykałaczka ściąga, jedyne z mchów jest problem.

 

Od wczoraj dodaje te bakterie które polecił mi joker microbe lift special blend. Jutro podmiana połowy wody.

 

Wyniki na dzisiaj

No3-25

No2- poza skala nie wiem dlaczego

Po4-0.3

Fe-0.3

PH-6.6

Kh- 5

Gh-4

 

Jutro podmiana czy po podmianę jakieś większe dawki czy lepiej pozostać przy tych nadal?

 

Mam nadzieje ze uda mi sie zejść trochę z no3 po podmianę, a zwłaszcza z tym no2 bo mija drugi tydzień od założenia a to zamiast spadać rośnie.

 

Jutro rownież wyciągam z filtra wkład węglowy i zeolit, gdyż jak w poradniku mijają dwa tygodnie wiec radzono juz wyjąc wegiel. Zastępuje je

eheim lav i jbl micromec.

275L BOSMANOWE

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez bosman0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co to cykl azotowy? Poczytaj a dowiesz się skąd to no2.

Jakiego węgla używasz markowy czy noname?

Jesli no name to wywal to natychmiast równie dobrze możesz zasypać węgiel do grilla.

Polecam węgiel fluval carbon 25zl za 300g jedna saszetka 100g na 150l wody wystarcza na 4tyg. lub seachem carbon 250g starcza na 400l wymiana cp 6miesiecy.

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bosman0 tego już nie uratujesz zacznij lać macro z ADY zaznaczam z ADY nic innego

ale na początek gruby koc na 4 dni może jest jeszcze minimalna szansa

 

raiders węgiel w takich małych ilościach nic nie da po zatym węgiel 6 mięsiecy chyba sobie żartujesz max to 3 miesiace

Pojecia nie masz a krytykujesz .

Wiesz co to studio ph68? poczytaj ich artykuł na temat węgla to raz . I z własnego doświadczenia wiem ze tak jest 250g seachem carbo spokojnie wytrzymuje w zbiorniku 240l 6miesiecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka minimalna szansa. Zrób porządek z tym NO2 i z DOC plus trzymaj porządek. Koc tu nic nie da to nie nitki. Jak filtracja kuleje to wiadomo że problem będzie narastał. To samo jak ilość związków organicznych będzie duża, stąd ciemne glony. Ada jest tak samo dobra jak cokolwiek innego byle by patrzeć na to co się leje i w jakich ilościach. Poza tym rośliny nie wyglądają wzorowo ale też nie wyglądają strasznie źle. Z gorszych sytuacji się wychodziło. Elocharis może tsk na początku reagować. Wbrew pozorom ta roślina ma całkiem spore korzenie które muszą urosnąć. Tyczy się to zresztą większości tego typu roślin. Wydaje się że stoją, a tak serio rosną pod podłożem.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...