Jump to content

Nawożenie transfer z gotowego preparatu na sole


Recommended Posts

Cześć

 

Chciałem Was zapytac o radę. Aktualnie moje akwarium celem zachowania dobrego wzrostu rośli oraz utrzymania niskiego poziomu NO3 bez konieczności znacznych podmian wody wymaga sporego nawożenia. Używam aldehydu glutarowego i nawozów Ferrdrakon. 

Akwarium 530 l wody plus sump ok 130 l, w sumie pojemność dystrybucji dla łatwości leczenia przyjmuję 650 l. 

Dawkuję:

20 ml 5% aldehydu 

20 ml nawozu

mniej więcej raz w tygodniu nie ma nawożenia ze względu na pracę. 

 

jeśli chodzi o ilość roślin to jest kilka dużych żabienic amazońskich, na wierzchy pływa pistia w ilości od 30 do 100% powierzchni wody, ostatnio dodałem trochę Limnobium bo Pistia mocno śmieci, stopniowo podmienię gatunki. Do tego kilka mniejszych żabienic, parę anubiasów - w sumie określiłbym jako srednio do mocno zarośniętego zależnie od czasu od przycinki. Do tego dochodzi akwaponika czyli tak na oko ze 30-50 m bieżących pnączy i trochę roślin zielonych. W sumie masa roślinna bardzo duża jak na akwarium :) 

 

Skład Ferrdrakona: 3,000 mg/l potasu, 1,000 mg/l żelaza, 750 mg/l magnezu, 400 mg/l manganu, 60 mg/l boru, 20 mg/l miedzi, 20 mg/l molibdenu, 20 mg/l cynku, 10 mg/l niklu, 10 mg/l kobaltu, 4.6 mg/l jodku, EDTA, HEEDTA, DTPA, NTA, metyloparaben, kwas askorbinowy ... zalecane dawkowanie według producenta to 10ml/100l wody na tydzień czyli 65 ml/tydzień na akwarium. Jak widzicie daję znacznie więcej i pomimo tego pierwiastek indeksowy jakim dla tego nawozu według instrukcji jest żelazo jest poniżej zalecanej dawki. 

Również dawka węgla jest większa (producenci zalecają 1 ml/50l/dzień czyli u mnie powinno być 13 ml a daję raczej 20. 

 

Przy takim dawkowaniu rośliny rosną dobrze (siankosy raz na miesiąc - wyrzucam sporo pistii (2/3 powierzchni akwarium) oraz wszystkie nawet lekko nieładne liście żabienic które stanowią większość masy roślinnej. Ponieważ te 2 gatunki skutecznie zacieniają dno to w zasadzie wszystko inne rośnie raczej marnie (Microsorium trident, jakieś mchy, anubiasy) i nie wymaga cięcia. 

 

Rośliny rosną intensywnie ale cały czas zdarzają się pokręcone lub nie wybarwione liście, czasem część liści żabienic ma cechy jakiegoś niedoboru ale w sumie to nigdy się nie udało ustalić jakiego. Jak leję po 20 ml to w sumie nie narzekam jak wyglądają więc może po prostu źle się dzieje jak masa roślin przekracza pewien poziom co na mnie wymusza cięcia bo część liści marnieje... 

 

Kłopot z takim dawkowaniem to jest tylko taki, że tanio to nie wychodzi :) a i objętości spore. Do nawożenia od paru dni stosuję aldehyd bez rozcieńczania (24%). Szafka jest zamykana, dziecko nie otworzy, dawkuję tylko ja i przez dozownik 1ml więc ryzyko oparzeń itp jest raczej minimalne lub wręcz zerowe. 

Czy mogę prosić o wsparcie w zakresie optymalizacji nawożenia oraz obniżenia jego kosztów? Może stosując sole dało by radę coś jeszcze tutaj poprawić?

 

pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc,

 

Michał 

Link to comment
Share on other sites

Chcesz taniej i skutecznie to tylko sole ale powedz mi po co nawozić rośliny malo wymagające jakie posiadasz pistia,anubias,zabienica .....

 

Jaka wodę lejesz do zbiornika ?

Jakie masz światło?

Lumia 640

Cześć

 

Bo jak nie leję to po pierwsze rośliny marnieją a po drugie słabo rosną co się równa mniejszemu przyswajaniu NO3 i większemu zapotrzebowaniu na podmiany. Więc w skrócie - leję to co roślinom brakuje żeby zjadały azot :) 

w zbiorniku jest woda o parametrach:

pH 5,5 (zakres zmian od 5,2 do 5,8)

GH ok 4

KH ok 3

NO3 około 30 

światło to 100 wat LED (mieszane, białe, czerwone i niebieskie) plus sporo światła słonecznego. Lampa pali się ok 8 h na dobę. W pokoju w ktorym jest akwarium ściany południowa i wschodnia są w 50-60% ze szkła. Instaluje tam za jakieś 2 tyg rolety zaciemniające ale i tak jest jasno i wpływ słońca jest wyraźny (od strony światła pewne rośliny rosły jak szalone (rottalia, nurzaniec i parę innych w tym czerwonolistnych) a od ciemnej strony akwarium w zasadzie wcale. 

 

pozdrawiam

 

MN

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...