Jump to content

Nawożenie transfer z gotowego preparatu na sole

Recommended Posts

Cześć

Chciałem Was zapytac o radę. Aktualnie moje akwarium celem zachowania dobrego wzrostu rośli oraz utrzymania niskiego poziomu NO3 bez konieczności znacznych podmian wody wymaga sporego nawożenia. Używam aldehydu glutarowego i nawozów Ferrdrakon. 

Akwarium 530 l wody plus sump ok 130 l, w sumie pojemność dystrybucji dla łatwości leczenia przyjmuję 650 l. 

Dawkuję:

20 ml 5% aldehydu 

20 ml nawozu

mniej więcej raz w tygodniu nie ma nawożenia ze względu na pracę. 

jeśli chodzi o ilość roślin to jest kilka dużych żabienic amazońskich, na wierzchy pływa pistia w ilości od 30 do 100% powierzchni wody, ostatnio dodałem trochę Limnobium bo Pistia mocno śmieci, stopniowo podmienię gatunki. Do tego kilka mniejszych żabienic, parę anubiasów - w sumie określiłbym jako srednio do mocno zarośniętego zależnie od czasu od przycinki. Do tego dochodzi akwaponika czyli tak na oko ze 30-50 m bieżących pnączy i trochę roślin zielonych. W sumie masa roślinna bardzo duża jak na akwarium :) 

Skład Ferrdrakona: 3,000 mg/l potasu, 1,000 mg/l żelaza, 750 mg/l magnezu, 400 mg/l manganu, 60 mg/l boru, 20 mg/l miedzi, 20 mg/l molibdenu, 20 mg/l cynku, 10 mg/l niklu, 10 mg/l kobaltu, 4.6 mg/l jodku, EDTA, HEEDTA, DTPA, NTA, metyloparaben, kwas askorbinowy ... zalecane dawkowanie według producenta to 10ml/100l wody na tydzień czyli 65 ml/tydzień na akwarium. Jak widzicie daję znacznie więcej i pomimo tego pierwiastek indeksowy jakim dla tego nawozu według instrukcji jest żelazo jest poniżej zalecanej dawki. 

Również dawka węgla jest większa (producenci zalecają 1 ml/50l/dzień czyli u mnie powinno być 13 ml a daję raczej 20. 

Przy takim dawkowaniu rośliny rosną dobrze (siankosy raz na miesiąc - wyrzucam sporo pistii (2/3 powierzchni akwarium) oraz wszystkie nawet lekko nieładne liście żabienic które stanowią większość masy roślinnej. Ponieważ te 2 gatunki skutecznie zacieniają dno to w zasadzie wszystko inne rośnie raczej marnie (Microsorium trident, jakieś mchy, anubiasy) i nie wymaga cięcia. 

Rośliny rosną intensywnie ale cały czas zdarzają się pokręcone lub nie wybarwione liście, czasem część liści żabienic ma cechy jakiegoś niedoboru ale w sumie to nigdy się nie udało ustalić jakiego. Jak leję po 20 ml to w sumie nie narzekam jak wyglądają więc może po prostu źle się dzieje jak masa roślin przekracza pewien poziom co na mnie wymusza cięcia bo część liści marnieje... 

Kłopot z takim dawkowaniem to jest tylko taki, że tanio to nie wychodzi :) a i objętości spore. Do nawożenia od paru dni stosuję aldehyd bez rozcieńczania (24%). Szafka jest zamykana, dziecko nie otworzy, dawkuję tylko ja i przez dozownik 1ml więc ryzyko oparzeń itp jest raczej minimalne lub wręcz zerowe. 

Czy mogę prosić o wsparcie w zakresie optymalizacji nawożenia oraz obniżenia jego kosztów? Może stosując sole dało by radę coś jeszcze tutaj poprawić?

pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc,

Michał 

Chcesz taniej i skutecznie to tylko sole ale powedz mi po co nawozić rośliny malo wymagające jakie posiadasz pistia,anubias,zabienica .....

Jaka wodę lejesz do zbiornika ?

Jakie masz światło?

Lumia 640

Cześć

Bo jak nie leję to po pierwsze rośliny marnieją a po drugie słabo rosną co się równa mniejszemu przyswajaniu NO3 i większemu zapotrzebowaniu na podmiany. Więc w skrócie - leję to co roślinom brakuje żeby zjadały azot :) 

w zbiorniku jest woda o parametrach:

pH 5,5 (zakres zmian od 5,2 do 5,8)

GH ok 4

KH ok 3

NO3 około 30 

światło to 100 wat LED (mieszane, białe, czerwone i niebieskie) plus sporo światła słonecznego. Lampa pali się ok 8 h na dobę. W pokoju w ktorym jest akwarium ściany południowa i wschodnia są w 50-60% ze szkła. Instaluje tam za jakieś 2 tyg rolety zaciemniające ale i tak jest jasno i wpływ słońca jest wyraźny (od strony światła pewne rośliny rosły jak szalone (rottalia, nurzaniec i parę innych w tym czerwonolistnych) a od ciemnej strony akwarium w zasadzie wcale. 

pozdrawiam

MN