Skocz do zawartości

Uzupełnienie obsady 112l


czanin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Mam akwarium 112l.

Filtr wewnętrzny Aqua Szut 550 + zewnętrzny Eheima ( modelu nie pamiętam). Oświetlenie 2 x Diversa Opti Plant.

 

Obsada:

1 x bojownik

8 x razbora klinowa

3 x prystelka (tyle zostało i już nie będę uzupełniał)

3 x kirys pstry

3 x kirys spiżowy

 

 

Akwarium jest po zmianie aranżacji. Miałem zwartkę, która zarosła cały baniak i w końcu po kilku strzyżeniach ostatecznie się jej pozbyłem. Teraz zrobił się luz i myślę nad obsadą. W związku z tym pytanie co dodać ? Czy więcej razbor czy może razbory +np. rodostomusy? Sam nie wiem co robić, bo chciałbym ożywić akwarium i nie wiem co począć? Co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysy zostają.

Mają się dobrze i sprzątają dno. Nie mogę sobie pozwolić na brak ryby dennej. Bardziej chodzi mi o to czy dołożyć więcej razbor czy dodać inny gatunek ławicowy ? Jeśli tak to jaki, jeśli nie to ile dodać razborek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kirysy zostają. Mają się dobrze
Miażdżąca argumentacja, dekady za dekadami akwarystyki kruszą się pod jej ciężarem. :P

 

 

 

Nie mogę sobie pozwolić na brak ryby dennej
Mówisz tak, jakby nie istniały ryby przydenne, które mogą żyć z bojownikami i razborami.

 

Chcesz coś zrobić z tym akwarium to zacznij od uporządkowania już istniejącej obsady - potem będzie tylko gorzej, jak dołożysz ryb i nadal będzie niedosyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie dlaczego nie możesz sobie pozwolić na brak ryby przydennej?

Chodzi o tak zwaną czystość dna, czy to, że w tych partiach wody będzie pusto?

 

Bojownik z razborami to moja ulubiona kombinacja obsady, więc tak jak radził Dhuz - więcej razbor, zero kirysów - będzie optymalnie. Razbory to przecież ruchliwe ryby, nudno nie jest. Naprawdę nie ma potrzeby trzymania więcej niż dwóch gatunków ryb, żeby było ciekawie w akwarium. Przecież nawet jednogatunkowe zbiorniki cieszą się popularnością.

 

Ewentualnie skup się głównie na roślinności, żeby cieszyła oko (gęsto i różnorodnie) a wtedy nie będziesz potrzebował większej liczby gatunków ryb, żeby zbiornik dawał radość z oglądania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie sądzę, że jest w nim kranówa
Co zatem do niego lejesz? Demi? Mineralną? Studzienną? Z rzeki? Jeziora? Nie podajesz parametrów. Nie mówisz co za woda. Z fusów Ci obsady nie wywróżę. :)

 

widzę, że zamiast porad wbijasz mi szpilki
Tak Cię bolą pytania o specyfikację Twojego zbiornika? Jak chcesz porady "dorzuć pan jeszcze kiryśnika i trzy skalary" to skieruj się do sklepu zoologicznego. Chcesz konkretów, to sam stań na wysokości zadania i podaj konkrety. Nie wymagaj ode mnie, bym wiedział, jaką masz wodę, skąd ją bierzesz, ani że

 

Akwarium mam od kilku lat.

 

Skoro masz je od kilku lat, to dlaczego nie potrafisz odpowiedzieć na podstawowe pytania i od razu się obruszasz, gdy chcę wiedzieć do jakiej wody mam coś sugerować? Każda ryba ma swoje wymagania, nie wszystkim wszystko pasuje. Przez te kilka lat powinieneś się tego dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A dlaczego kirysy nie mogą być?
Ponieważ, jak już pisałem wyżej:

 

Miejsce kirysków nie jest w akwarium tropikalnym, tylko subtropikalnym.

 

 

 

Trzymam je głównie dlatego żeby zjadły pokarm z dna. Po prostu ekipa czyszcząca.
"Trzymam psa głównie daltego, żeby zjadał resztki ze stołu. Po prostu taki sprzątacz"

 

Jeśli dzielisz ryby na pełnoprawne i zjadaczy resztek, to nie mogę Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzymam je głównie dlatego żeby zjadły pokarm z dna. Po prostu ekipa czyszcząca.

Możesz przecież sypać mniej pokarmu, żeby ryby zdążyły zjeść zanim opadnie na dno.

Ostatecznie ślimaki świderki mogą być alternatywą, jeśli tylko o to chodzi, żeby pokarm nie zalegał na dnie.

 

Kirysy nie pasują parametrami wody (np. temperaturą) do bojowników i razbor, dlatego nie powinny być razem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma to jak zwrócić się o poradę, a dostaję odpowiedzi jak amator zamku w wodzie, czy posiadacz ryb w kuli z kolorowymi kamykami. No trudno.
Dostajesz odpowiedzi jak człowiek, który uparcie nie chce udzielić informacji, jaką wodę leje do akwarium i który nie czyta, co do niego piszę. Gdybyś trzymał ryby w kuli, odpowiedzi byłyby dostosowane do sytuacji. ;) Nie odczuwam żadnej przyjemności z nakręcania Ci kompleksu ofiary, ale nie zamierzam też dawać porad, które szkodziłyby rybom tylko dlatego, że czujesz się urażony własną niewiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa filtry w tym jeden zewnętrzny, do tego mam odmulacz więc kirysy nie są po to żeby wykonywały ich pracę. Pytanie tego tematu brzmiało, czy obsadę uzupełnić o razbory, jeśli tak to o ile, czy dołożyć osoby gatunek ryby ławicowej. Chyba pytanie jest czytelne i proste, bo zeszliśmy na zupełnie inne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...