Jump to content

Oświetlenie 112l


 Share

Recommended Posts

Witam,

posiadam akwarium 112l z pokrywą firmy WROMAK t8 2x18w

 

Czy te świetlówki są wystarczające? Jeśli nie to na jakie zmienić?

Chciałbym aby obyło się bez przerabiania pokrywy.

 

Rośliny które posiadam:

 

Limnophila sessiliflora
Mech jawajski
Rotala rotundifolia 
Cabomba caroliniana
Bacopa monnieri 
Rotala rotundifolia green
Hydrocotyle tripartita sp. Japan
Echinodorus tennelus
Staurogyne repens
Edited by Toothern
Link to comment
Share on other sites

 

Witam,

posiadam akwarium 112l z pokrywą firmy WROMAK t8 2x18w

 

Czy te świetlówki są wystarczające? Jeśli nie to na jakie zmienić?

 

Wystarczające do czego? Nic nie piszesz o faunie, a to bardzo istotny aspekt przy doborze oświetlenia. Nie piszesz też, czy idziesz w zbiornik typowo roślinny, czy jedynie chcesz utrzymać obecnie przebywające tam gatunki.

 

U siebie swego czasu dołożyłem do takiej samej pokrywy świetlówkę T5 24W (na znanym portalu aukcyjnym szukaj pod hasłem "oświetlenie dodatkowe") - nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji w obudowę, a dodatkową świetlówkę montujesz na obejmie przytwierdzonej do świetlówki z zestawu. Taki zabieg da moc oświetlenia >0,5W/l, a to wystarczające dla hodowli większości popularnych roślin akwariowych. 

Tak na marginesie, w hodowli roślin moc oświetlenia to nie wszystko, ale to już pewnie wiesz, a jeżeli nie, niech porad udzielą bardziej doświadczeni w tym temacie - ja poszedłem w CA :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ja ci powiem - lepiej nie zmieniaj. co najwyżej dołóż jakieś świetlówki. ja zmieniłem oświetlenie 2x18 wat t8 bo rośliny podobne do twoich wprawdzie mi rosły ale nie tak jak bym chciał, miałem problemy z utrzymaniemi ich przy dnie bo wyciągały się ku górze a przy dnie obumierały, za mało światła. no i chciałem sobie zrobić trawnik z dużego heńka.

zmieniłem sobie na 2x28w t5 grolux i aquastar.

i od tej pory akwarium ciągle zarastają glony, rośliny gniją i marnieją, niedawno zrobiłem restart - nie pomogło, znowu wszystko zarośnięte glonami a rośliny ledwo co rosną.

nie wiem czemu służą te bajeranckie "akwariowe" swietlówki ale na pewno nie pomagają rosnąć roślinom.

najlepiej by ci chyba było dołożyć dodatkowe dwie swietlówki T5. ale czy zwykłe czy "akwariowe" superbajeranckie to już sam zdecyduj.

ja niczego tak nie żałuję jak tej idiotycznej wymiany i zupełnie nie wiem co teraz mam zrobić. na razie dołożyłem do tego chiński diodowy reflektor 20 W i dwa profile z power ledów po 10W każdy. świeci to dopiero parę dni ale za bardzo nie widzę poprawy.

trochę rośliny jakby lepiej rosły ale czy da to radę "wyciągnąć" akwarium z zaglonienia to nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

prosiłbym cię bardzo żebyś liczył się ze słowami i unikał sformułowań typu "nie pisz bzdur" czy innego rodzaju prostackich określeń.

jakieś minimum dobrego wychowania powinno jednak obowiązywać nawet na internetowym forum.

jeżeli się ze mną z jakiegoś powodu nie zgadzasz i masz inne zdanie to OK, napisz co ci się nie podoba. ale chamskie, prostackie teksty to zupełnie inna rzecz.

a temat nie jest o nawożeniu tylko o oświetleniu.

a jeżeli chcesz zabierać głos to było by dobrze gdybyś swoje wypowiedzi przemyślał a nie bezmyślnie klepał "standardowe odpowiedzi forumowe".

nawożenie jest niezbędne TYLKO w akwariach typu high tech, gdzie procesy biologiczne są nienaturalnie przyspieszone i występują braki rozmaitych składników. natomiast w akwariach w których nie podajemy co2, gdzie rośliny nie "bąbelkują" i nie ma masy roślinnej i przyrostów zdolnych skonsumować obecne w wodzie pierwiastki nie ma potrzeby nawożenia. na tym się wszystkie low techy opierają.

 

prośba do autora:

możesz sprawdzić jakie masz świetlówki w tej pokrywie w tej chwili? to znaczy chodzi mi o model, producenta albo chociaż temp barwową światła.

Edited by spike1975
Link to comment
Share on other sites

I czego się unosisz? Proponuję się doedukować, jak sam wspomniałeś miałeś 2x18, zwiększyłeś na 2x28W T5, nie wiadomo jaki litraż posiadasz ale podejrzewam standardowo 112L, wraz ze wzrostem światła wzrasta zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe a ty niczym nie nawozisz i się dziwisz? I to wcale nie musi być HT aby trzeba było nawozić, ale to zależy od wielu czynników i potrzeba więcej informacji o zbiorniku aby otrzymać pomoc. I wyluzuj troszeczkę!

Link to comment
Share on other sites

może i faktycznie się trochę uniosłem, ale tak się nie rozmawia.

to nie do końca jest prawda że "wraz ze wzrostem światła wzrasta zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe" bo jeżeli rośliny nie rosną to zapotrzebowanie nie wzrasta no bo jak się niby zużywają?

nie potrafię tego logicznie wyjaśnić ale naprawdę po zmianie tego oświetlenie wzrost roślin zatrzymał się natychmiast i prawie całkowicie tak jak to opisałem w innym temacie więc trudno to zrzucić na nawożenie. nie sposób wręcz.

ja też się spodziewałem czegoś innego. skoro zmieniłem zwykłe "biurowe" t8 na "akwariowe" t5 o znacznie większej mocy to spodziewałem się szybszego wzrostu roślin. wtedy byłby czas żeby pomysleć o dodatkowym nawożeniu, żeby po wyczerpaniu dostępnych substancji odżywczych nie odbiło się to negatywnie na roślinach.

niestety nic takiego nie nastąpiło tylko tak jak pisałem - rośliny stop, a zaczęły rosnąć glony. to samo było po restarcie który zrobiłem niedawno, po kilku miesiącach "walki". nowo kupione rośliny znowu zaczęły zarastać glonami. od paru dni się to poprawia, odkąd zainstalowałem w akwarium dodatkowe LEDy. poczekam jeszcze z tydzień i zobaczymy jak to wszystko będzie rosło. wtedy się zainteresuję nawożeniem.

a ze mam dokładnie takie samo akwarium jak autor to ostrzegam - być może dodanie 1 czy 2 swietlówek akwarystycznych do tego co ma w tej chwili jest dobrym pomysłem natomiast wymiana na grolux 8500k i aquastar 10000 to bardzo zły pomysł, zrobiłem to więc wiem. bo mimo że daje to o ponad 50 proc więcej mocy to skutki są opłakane.

no chyba że ktoś miał inne doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

Kolego tu się kłania biologia z 3klasy szkoły podstawowej i temat fotosynteza... Poczytaj a dowiesz się dużo ciekawych rzeczy choćby takich, że roślina potrzebuje papu do utrzymania koloru czy zdrowego stanu, to że nie rośnie nie znaczy że nie je.

Lumia 640

Link to comment
Share on other sites

naprawdę nie rozumiem tej waszej aroganckiej maniery. ciebie chłopczyku też mam uczyć kultury?

a jak nie umiesz czytać to wróć sobie nawet do 1 klasy podstawówki i się naucz bo po 5 razy tego samego powtarzać nie zamierzam.

fotosynteza to proces SYTNEZY (jak sama nazwa wskazuje) materii organicznej pod wpływem ŚWIATŁA (jak sama nazwa wskazuje) więc podstawowym "papu" dla rośliny jest właśnie światło.

a już szczególnie gdy tak jak pisałem wcześniej, mówimy o akwarium które:

- nie jest high-tech

- jest "stare" czyli w podłożu zawiera sporo materii organicznej z rozkładu resztek pokarmu i odchodów ryb.

- no i po najwazniejsze - akwarium w którym do wymiany oświetlenia rośliny świetnie rosły ale były problemy typowe dla akwariów niedoświetlonych - wyciąganie się pędów do góry, do światła, marnienie dolnych zacienionych partii roślin.

kretyńskie upieranie się że przyczyną problemów jest brak nawożenia to świadczy tylko o waszej żałosnej "wiedzy" i nie będę dalej tego ciągnął bo po co.

darujcie sobie po prostu swoje głupie rady bo jeżeli macie wygadywać głupstwa to lepiej czasami milczeć.

Link to comment
Share on other sites

To ja odpowiem w inny, mam nadzieję, mniej arogancki sposób. Rośliny i glony są konkurentami w kwestii pobierania składników odżywczych. Akwarium to zamknięty ekosystem ze sztucznym oświetleniem. Na rozwój flory wpływają takie czynniki jak światło, mikro i makroskładniki, dwutlenek węgla. Jeśli zwiększa się światło, to zapewne któregoś z pozostałych składowych zaczyna brakować. Mikro i makro podzielmy na powiedzmy 10 głównych części. Brak dwóch z nich może spowodować, że pozostałe nie zostaną przez rośliny pobrane, a wzrost zostanie zahamowany, roślina pokaże na sobie ów niedobory. Kto na tym skorzysta? Oczywiście glony i główną przyczyną będzie tu zachwiany stosunek NPK, najpewniej zbyt wysoki lub zbyt niski poziom jednego z wymienionych pierwiastków. 

 

Jeśli zamierzasz nagle zwiększyć oświetlenie to wypada przeprowadzić okres adaptacyjny. Nagłe zwiększenie światła zawsze oznacza problemy. Niestety im więcej światła tym bardziej trzeba uważać. Typowe LT z bogatym podłożem itp charakteryzuje się światłem na poziomie 0,3 W/l, a więc niezbyt mocnym. To środowisko zapewnia roślinom bardzo wolny wzrost. Więcej światła = szybszy wzrost, no i wtedy trzeba to jakoś uzupełniać innymi składowymi.

 

Zasada jest prosta: jeśli na kondycję i wzrost roślin składa się 3, 5 czy 15 czynników, to dbasz o to by zapewnić im każdy z nich, a nie tylko jeden. 

 

Najgorzej, jeśli ktoś kto popełnia błędy boi się do siebie tej myśli dopuścić. Stosujesz świetlówki T5 o odpowiedniej barwie i odpowiedniej mocy ale rośliny nie rosną? Szukaj błędu, słuchaj innych. Jakoś widziałem całą masę akwariów roślinnych idealnie utrzymanych na takich świetlówkach właśnie. Dziwne? No niekoniecznie. Bez znajomości składu chemicznego wody daleko nie zajdziesz. Możesz użyć oświetlenia HQI, które jest absolutnie świetne dla roślin, ale bez doprowadzenia pierwiastków do porządku wyhodujesz tylko glony.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

"Jeśli zwiększa się światło, to zapewne któregoś z pozostałych składowych zaczyna brakować."

 

a z jakiego powodu miało by zacząć brakować tego składnika? czyżby się rozłożył pod wpływem światła? no bo na pewno nie został zużyty skoro rośliny nie rosną.

co więcej - przed zmianą oświetlenia rosły a po zmianie przestały a przedtem też nie były nawożone.

jakoś histerycznie i w sposób absolutnie sprzeczny z logiką uparliście się że to wina nawożenia a światło jest OK podczas gdy ostatnie kilka dni potwierdza że nie macie racji.

po dołożeniu do tych "bajerów" dodatkowego światła o innej temp barwy rośliny ruszyły. szału nie ma, ale wiadomo ze przez parę dni nie stanie się cud, jednak po dołożeniu światła o barwie 6000K, 3200K i 4500K widać różnicę.

 

"tyle się naprodukowałeś ale podejrzewam że spike i tak będzie na swoim, jak krew w piach. "

 

oczywiście że "będę na swoim" bo tak jak wam napisałem - jak macie wypisywać głupstwa dlatego tylko że tak się wam "wydaje" to nie piszcie lepiej nic. nie wiem skąd wy bierzecie swoją "wiedzę" akwarystyczną ale jest ona naprawdę słaba natomiast olbrzymia jest wasza arogancja.

Edited by spike1975
Link to comment
Share on other sites

mrkojiro tyle się naprodukowałeś ale podejrzewam że spike i tak będzie na swoim, jak krew w piach. Ciebie też ma nauczyć kultury?

Jeśli chce popełniać błędy to niech popełnia. Ważne, by nie szerzył nieprawdziwych informacji, bo leniwi amatorzy akwarystyki i ignoranci szybko chłoną takie informacje, z racji tego, że są dla nich wygodne. Mnie kultury uczyć nie trzeba, bo zawsze staram się być opanowany i spokojny. W końcu cierpliwość to cnota akwarysty :)

 

@spike

Nie przeczytałeś uważnie tego co napisałem. Zwiększyłeś światło o 20W, a więc przestało się to wpisywać w standard low tech. Rośliny w pewnym stopniu pobierają substancje odżywcze ale nie znaczy, że od razu będą bujnie rosły. W Twoim przypadku pokazały niedobory. Wcześniej równowaga była zachowana, czyli mało światła, brak nawożenia, bogate podłoże. A co Ty zrobiłeś? Dorzuciłeś światła i nagle wszystko zostało zachwiane. Dziwię się, że to dla Ciebie niewystarczający powód, bo ten jest bardzo logiczny. Poza tym pamiętaj, że pierwiastki śladowe również odgrywają swoją rolę. Każde zachwianie sprawi, że rośliny ucierpią a glony skorzystają.

 

W akwarystyce, szczególnie roślinnej trzeba dążyć do harmonii, nie do chaosu.

 

Jeśli nadal masz niejasności w jaki sposób to działa, nadal masz problemy z utrzymaniem roślin w dobrej kondycji i wciąż szukasz winnych, to dla własnej edukacji i satysfakcji kup sobie zestaw testów kropelkowych na N, P i K, zacznij badać wodę, zobacz jak rozbieżne masz wartości tych składników w porównaniu do wzorcowych, uzupełnij i obserwuj zmiany. 

Edited by mrkojiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

naprawdę nie rozumiem tej waszej aroganckiej maniery. ciebie chłopczyku też mam uczyć kultury?

a jak nie umiesz czytać to wróć sobie nawet do 1 klasy podstawówki i się naucz bo po 5 razy tego samego powtarzać nie .

Nie wiem co ty masz za problem ale nikt tu nie jest chamski ani arogancki no może po za toba i twoim wielkim wybujałym ego .

Wiedze masz nie wielka co potwierdzasz każdym wpisem a robisz wielkie oburzenie jak ci ktos odpowie.

 

Nie ważne czy to lowtech czy inny zbiornik w każdym z nich rośliny potrzebują nawożenia czy to ze słupa wody czy z podłoża .

I daruj sobie osobiste wycieczki bo ciebie nikt nie atakuje ty nie atakuj innych.

Link to comment
Share on other sites

a ja widzisz zamiast kupować sobie testy kropelkowe dołożyłem do akwarium JESZCZE WIĘCEJ ŚWIATŁA:

20 w reflektor chiński o temp 6000K

dwie listwy z power LED po 10 diód każda o temp naprzemian 3200 i 4500 K

teraz mam tam już ponad 80 wat (nie ponad 90 bo przypuszczam że ten badziewny chiński reflektor to 20 wat ma tylko w fantazjach sprzedawcy i producenta).

 

od kilku dni świecę wszystkim na raz po 10 h dziennie i rośliny zaczęły odbijac.

jak to jest możliwe skoro wg ciebie wina leżała w "zachwianiu równowagi", "braku nawożenia" czy "braku jakiegoś pierwiastka"?

 

no wg twojej teorii, skoro problem leży w nadmiarze światła i dlatego rośliny nie rosły bo "wyjadły" z akwarium potrzebne zasoby to powinienem mieć teraz w akwarium całkowity sajgon. a jest poprawa.

z jednym się jestem w stanie zgodzic - upór wbrew faktom jest rzeczą absolutnie niewskazaną. jednak chyba w tym wypadku sprawa dotyczy bardziej was niż mnie.

 

mi też chodzi o to żeby autor tego tematu nie powtórzył mojego błędu. dołożenie świetlówki czy jakichś ledów do jego obecnego oświetlenia - bardzo polecam choć nie potrafię ocenić jakie światło będzie najlepsze. wymiany obecnie posiadanych, "zwykłych" świetlówek na takie na jakie ja wymieniłem - szczerze odradzam.

Edited by spike1975
Link to comment
Share on other sites

80W bez nawożenia powiadasz, no to za 2 tygodnie spodziewamy się nowego tematu w dziale glony, pod tytułem "zakwit wody" czy coś w ten deseń :) Podejrzewam, że nie masz wystarczająco dużo masy roślinnej w baniaku na takie solarium. Już pominę kwestię ryb, które zwyczajnie źle się czują przy tak mocnym oświetleniu. Szczerze mam nadzieję, że nic żywego tam nie pływa...

 

My mamy swoje przekonania, Ty masz swoje. Każdy z nas ma prawo trzymać się swoich racji czy doświadczeń i ok. Nie będę Cię namawiał do niczego, zwróciłem tylko uwagę na swój punkt widzenia. Ty zwróciłeś nam uwagę na swój punkt widzenia. Czytelnicy wyciągną wnioski po przeczytaniu całej konwersacji i będą mieć swój punkt widzenia. 

 

Jeśli za 2 miesiące zobaczę Twoje akwarium pięknie zarośnięte, z roślinami ze świetną kondycją, brakiem glonów przy tym samym sposobie nawożenia, a w zasadzie jego braku, przy świetle 0,7 W/l, to zwrócę honor. 

 

Póki co swój udział w dyskusji uważam za zakończony, nie mam nic więcej do dodania.

 

Pozdrawiam

Edited by mrkojiro
Link to comment
Share on other sites

Ja proponuję, aby kolega spike1975 trochę spuścił z tonu, bo przerost ego nijak się ma do wiedzy i doświadczenia. Że o interpunkcji nie wspomnę.

To o czym wspominają koledzy to nie są jakieś wyssane z palca bzdury.

Życzę powodzenia, choć wygląda to słabo.

Link to comment
Share on other sites

 

 

To w takim razie bądź tak łaskaw i pokaż nam jak to wygląda teraz, jesteśmy bardzo ciekawi. Będzie też co porównać za dwa tygodnie.

 

Też chętnie bym zobaczył obecny stan roślin, może to pokazać coś o czym autor, świadomie lub nie, nie napisał.

Link to comment
Share on other sites

no raczej tak zostanie bo skoro taką "pomoc" tu uzyskałem to nie ma sensu dalej się pchać w rozmowę z wami. tym bardziej po tym co napisał pan "moderator" (nie sposób nie pisać tego w cudzysłowie po wpisie tego gentlemana bo najwyraźniej zupełnie nie rozumie znaczenia tego słowa).

będę po prostu musiał poradzić sobie eksperymentując samodzielnie.

 

"Jeśli za 2 miesiące zobaczę Twoje akwarium pięknie zarośnięte, z roślinami ze świetną kondycją, brakiem glonów przy tym samym sposobie nawożenia, a w zasadzie jego braku, przy świetle 0,7 W/l, to zwrócę honor."

 

najwyraźniej w ogóle nie czytasz tego co ja tutaj piszę. po zmianie oswietlenia wzrost roślin się zatrzymał, szukam więc co mogę zrobić żeby rośliny zaczęły rosnąć, jakiego światła potrzebuję. niestety nie mogę wrócić do poprzedniego więc prawdopodobieństwo że za dwa miesiące będę miał "pięknie zarośnięte z roślinami ze świetną kondycją" jest minimalne bo w tej chwili jest w okropnym stanie.

po dołożeniu dodatkowych źródeł światła coś się poprawiło. ale to jest niewielka poprawa niestety. można to nazwać jakimś krokiem w dobrym kierunku, ludwigia zaczęła rosnąć, wąkrotka też, pojawiły się nowe przyrosty na mchu. ale akwarium ciągle zarasta glonami i nikt nie jest w stanie powiedzieć dlaczego tak się dzieje. nie mam pojęcia co zrobić żeby wrócić do poprzedniego stanu.

bo może ja się nie precyzyjnie wyraziłem - nie mam zamiaru zamieniać akwarium w high-techa, lać nawozów, podłączać butli, mierzyć każdego możliwego parametru wody. to mnie w ogóle nie interesuje.

o ile oczywiście można się zgodzić że oświetlenie które teraz mam w akwarium wymaga nawożenia to nie mówicie mi że nędzne 56W na 112 l akwarium to już muszą być testy kropelkowe i lanie nawozów. a od tego zaczęły się moje problemy. a taka ilość światła to jest wprawdzie górna granica ale ciągle jeszcze akwarium "low tech".

oczywiście mógłbym zrobić tak jak piszecie ale nic to nie da tak jak nic to nie dało choćby autorce tego tematu:

http://forum.superakwarium.pl/topic/49390-180l-o%C5%9Bwietlenie-dodatkowe-dla-ro%C5%9Blin/

której jakiś geniusz oczywiście kazal lecieć po testy i mierzyć poziomy chemii co tak jej było potrzebne jak psu piąta noga. ona się oczywiście grzecznie zgodziła bo gdyby nie to, to by takie akcje miała jak ja tutaj, włącznie z udziałem pana moderatora w ataku na mnie.

to jest po prostu standardowy tekst na tego rodzaju forach obojętnie co by się w akwarium nie działo w większości przypadków zupełnie bezsensowny i oczywiście ten który bez sensu udziela takich "dobrych rad" ciągle czuje się "wybitnym specjalistom".

 

na koniec chciałem wyrazić wielkie podziękowania dla użytkownika sławka121 za faktyczną pomoc a przede wszystkim za to ze naprawdę CZYTA to co i ja i inni tutaj piszą zanim zacznie cokolwiek doradzać i rozmowa z nim jest prawdziwą przyjemnością a nie awanturą z kimś kto mianował się samozwańczym "autorytetem" i raczy innych swoimi "dobrymi radami" atakując ich gdyby tych "mądrości" stosować nie chcieli.

 

// Dbaj o pisownie. Zaczynaj zdania z wielkiej litery.

 

Nantai

Edited by Nantai
Link to comment
Share on other sites

 

 

no raczej tak zostanie bo skoro taką "pomoc" tu uzyskałem to nie ma sensu dalej się pchać w rozmowę z wami.
 

Kolego, z twoich postów co czytałem to nie potrzebowałeś POMOCY tylko sam dawałeś porady odnośnie oświetlenia i nie polecałeś świetlówek ROŚLINNYCH. Czy nie tak?

 

 

nie mam pojęcia co zrobić żeby wrócić do poprzedniego stanu

Jak tak zachwalałeś poprzednie oświetlenie to wróć do poprzedniego, jak nie możesz, nie ma rzeczy nie możliwych.

 

 

nie mam zamiaru zamieniać akwarium w high-techa, lać nawozów, podłączać butli, mierzyć każdego możliwego parametru wody. to mnie w ogóle nie interesuje

To zmniejsz oświetlenie czyt. MOC.

 

 

nie mówicie mi że nędzne 56W na 112 l akwarium to już muszą być testy kropelkowe i lanie nawozów

To już 0,5 W/L, a to już wymaga nawożenia i prawie podchodzi pod CO2.

 

 

wprawdzie górna granica ale ciągle jeszcze akwarium "low tech".

Po czym to stwierdzasz że to LT? Jaka jest górna granicaLT?

 

 

włącznie z udziałem pana moderatora w ataku na mnie. to jest po prostu standardowy tekst na tego rodzaju forach obojętnie co by się w akwarium nie działo w większości przypadków zupełnie bezsensowny i oczywiście ten który bez sensu udziela takich "dobrych rad" ciągle czuje się "wybitnym specjalistom".

Przyznaj się z którego forum Cię popędzili?

I prosimy o zdjęcia obecnego stanu akwa. Pomożemy!! 

Link to comment
Share on other sites

pozwolisz że nie będę się wdawał w bezsensowną dyskusję z Tobą, bez względu na to jak silna siedzi w Tobie potrzeba udzielania mi rad o których już pisałem wyraźnie, że uważam je za bezwartościowe.

najwyraźniej tak samo jak nie docierało do Ciebie to co piszę o swoim akwarium tak samo nie dociera do ciebie to co sądzę o twoich "radach" i uparłeś się "pisać swoje" bez względu na okoliczności.

śmieszne to trochę.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...