Jump to content
Sign in to follow this  
p.Agassiza

Młode barwniaki,a ich narybek

Recommended Posts

Witajcie

Od pewnego czasu(około miesiąc) posiadam w swoim akwarium 180L parkę Barwniaka Czerwonobrzuchego,są to jeszcze młode i małe ryby. Samiec ma około 6 cm ale samica z 2,5 cm. Prawie od początku miały mocno rubinowy kolor i jakieś 2 tygodnie temu zaczęły kopać głębokie dołki wewnątrz takiej drewnianej groty(korzeń dębu o kształcie groty),a także za tą grotą tak że już prawie mogą przepływać z jednej do drugiej. Za grotą mam zasadzone dosyć gęsto brązowe kryptokoryny  plus jeden bardzo duży korzeń wychodzący delikatnie ponad powierzchnię wody. Tworzy to wszystko bardzo dużo kryjówek(prócz tego akwarium w całości dosyć mocno zarośnięte). Ikry Barwniaków nie widziałem ale za to wczoraj zauważyłem jak ryby pilnują swoich młodych,wprawdzie jest ich niewiele ale do dziś przetrwały,a rodzice są bardzo opiekuńczy,samiec nie odpuszcza żadnej rybie,goni nawet większe od siebie ...ba nawet samica odgania wielokrotnie większe ryby. Trudno wypatrzeć narybek gdyż na dnie jest bardzo drobny żwirek kwarcowy. I teraz wreszcie moje pytanie :-D :czy to normalne,że tak młode i małe ryby mają już przychówek oraz czy urosną jeszcze?

Barwniaki bardzo szybko zabierają się za rozmnażanie, moim długo się nie udawało, ale norki kopały od pierwszego dnia. Co do wzrostu - wciąż widzę, że rosną mimo tego, że właśnie odchowują młode.

Dziękuję za szybką odpowiedź,zobaczymy co z nich wyrośnie,naliczyłem 10 sztuk :razz:

Całkiem dzielni rodzice, u mnie z norki wypłynęła piątka, do dzisiaj żyją cztery i chyba już się utrzymają ;)

To normalne, barwniaki parzą się jak króliki. Moja praktyka pokazuje, że już 3cm samice wyprowadzały młode.

Młode nadal pływają i rosną w oczach. Raz są po prawej stronie zbiornika,raz po lewej i tak na okrągło. Wygląda to tak,że samica przeprowadza młode w jakieś wybrane miejsce płynąc powoli otoczona młodymi zaś samiec pływa jak szalony i goni co mu tylko pod nos podpłynie. Najciekawiej wygląda jak wpada w ławicę około 20 zwinników Blechera/rodostomusów, kręci się we wszystkie strony haha

Edited by p.Agassiza

:-D mnie bardzo bawi jak młoda pani barwniak odgania wielkie trzciniaki (które i tak nie interesują się młodymi), dziub dziub w bok, czemu to wielkie coś się nie rusza?! Ale jak dziabnie gdzieś w okolice paszczy... To trzciniak grzecznie ucieka.