Skocz do zawartości

240l jaka belka oświetleniowa?


radix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Celowałabym w bezpieczne 70-100W (0,3-0,4W/l). Tym samym szukasz belki 2-3x39W lub 2x54W w świetlówkach T5. Jeśli chodzi o LEDy... Większość gotowych belek LED to żart, lepsze możesz dostać na zamówienie (chyba nawet ktoś z forum takie robił, ale nie jestem pewna), tylko od razu mówię, że koszt na wejściu będzie nieporównywalnie większy, ale za to lepsze sterowanie i potem pewna oszczędność na prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie aktualnie to trochę kwestia gustu i pieniędzy, ja planuję po wakacjach jakoś brać się za własną beleczkę LED, ale samoróbkę, nie kupowaną. T5 są "bezpieczne", sprawdzone, nie ma wielkich kombinacji z doborem barwy (6500K+6500K, 6500K+8500K lub 6500K+10000K z takich sensownych), jeśli ma być oszczędnie to bierz T5 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz trzymać ryby labiryntowe to powinieneś zdecydować się na pokrywę, a nie na belkę, bo rozumiem, że chodzi CI o belkę oświetleniową stawianą na zbiorniku, a zbiornik będzie otwarty.

 

 

 

Gurami ponoć lubią dobrze oswietlone zbiorniki tęczanki znowu niekoniecznie coś chyba trzeba wypośrodkować

 

 

Dwa różne biotopy. Tęcznaki wolą twardszą wodę a ich środowisko określane jest jako "skąpane w słońcu". Gurami preferują wodę miękką. Nie powinno się łączyć tych dwóch gatunków razem.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami tylko miękkolubne? Może czekoladowiec, ale nie mozaikowe, czy dwuplame. Tęczanki neonowe nie są gatunkiem wybitnie twardolubnym, ani lubiącym rozświetlone zbiorniki. Te ryby potrzebują cienia, a płynny beton im nie służy.

No dobra. Podawane zakresy twardości i PH w pewnym miejscu, dla tych ryb pokrywają się.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Podawane zakresy twardości i PH w pewnym miejscu, dla tych ryb pokrywają się.

 

Gurami tylko miękkolubne? Może czekoladowiec, ale nie mozaikowe, czy dwuplame. Tęczanki neonowe nie są gatunkiem wybitnie twardolubnym, ani lubiącym rozświetlone zbiorniki. Te ryby potrzebują cienia, a płynny beton im nie służy.

To w takim razie ,czy obsada Gurami Mozaikowe,Tęczanka Neonowa i Kirysek Szmaragdowy "zagra"?

Pytam chyba do znudzenia,ale wolę mieć pewność:-)I

Jakie światło polecicie do takiej obsady?

Wolałbym belkę i akwarium przykryte szybą.

Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH-5 wg.moich testów.

Faktycznie trochę odeszliśmy od tematu,ale to wynik:

 

Jeśli zamierzasz trzymać ryby labiryntowe to powinieneś zdecydować się na pokrywę, a nie na belkę, bo rozumiem, że chodzi CI o belkę oświetleniową stawianą na zbiorniku, a zbiornik będzie otwarty.

 

 

 

 

 

Dwa różne biotopy. Tęcznaki wolą twardszą wodę a ich środowisko określane jest jako "skąpane w słońcu". Gurami preferują wodę miękką. Nie powinno się łączyć tych dwóch gatunków razem.

Wracamy na właściwy tor ;-)

Więc wolałbym belkę LED(chyba oszczędniejsza opcja w dłuższym okresie) lub świetlówki.

Akwarium mam zamiar przykryć szybą,więc nie powinno być problemów z zasuszonymi zwierzątkami na podłodze :smile:

Macie może namiar na kogoś z forum,wykonującego takie oświetlenie,lub jakieś przykłady z internetu?

Nie chodzi mi o wymiary,czy nawet sam wygląd,ale bardziej o parametry światła (lumeny,jasność),bo moc wybiorę tak 0,4-0,5W/l

Jeszcze jedno:

Światło,filtrację,ogrzewanie dobiera się do objętości brutto,czy netto akwarium?  :smile:,bo wiadomo,że 240l brutto to jakieś 180-190 netto.

To pytanko chciałem już dawno zadać,ale jakoś teraz mi się przypomniało  ;-)

Edytowane przez radix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiera się do akwarium.

Światło do roślin (ale też w zależności od szkła), ogrzewanie do potrzeb i warunków otoczenia, filtrację do obsady.

Oczywiście,ale np,co do roślin powiedzmy to mało wymagające 0,3-0,5 W/l średnio wymagające to już wiadomo więcej i teraz dobierając powiedzmy żeby było prościej 100W do 240l brutto to wychodzi 0,41W/l a już licząc netto samej wody to już 0,55,może to nieduża różnica przy takim zbiorniku,ale jednak.

Tak samo( wg.mnie oczywiście) sprawa ma się z doborem filtra,i tak: jak czytałem to filtr dobiera się do wielkości akwa x3,czyli (jak dobrze rozumuje) to filtr do poj.brutto u mnie to 720 l/h (wiem,wiem powinien być większy) ;-) ,ale policzyć samą wodę to już tylko 540 l/h,a dobrze wiemy,że im "sprzęt do więcej " :-) to drożej.

To taka moja czysta ciekawość :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie możesz liczyć dla akwarium obciętego o podłoże - to faktycznie ma pewne znaczenie. Filtrację - zawsze dla całości, realny przepływ i tak jest znaaacznie mniejszy niż deklarowany (mierzony na pusto). Ja tam wyznaję co za dużo filtracji to zdrowo ;) Co do grzałki - tu z kolei stosuję zasadę im mniej tym lepiej, jeśli masz zimno w domu i naprawdę sporo musisz zagrzać - weź dwie po połowie mocy, dużo bezpieczniej niż jedną mocną. Wiem, że zaraz ktoś powie, że bierz Jagera, to się nie psuje, ale mi chciał ugotować ryby i już żadnej grzałce nie zaufam ;) Najlepiej tak naprawdę zewnętrzny termostat, wtedy moc może być dowolnie duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...