Skocz do zawartości

Start 200L na ziemi ogrodowej.


Arothis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Właśnie założyłem zbiornik 120x40x50 i mam problem co do roślin. 

Dziś posadziłem parvule eleocharis, na tyle mam (chyba) rogatka i nurzaniec, ale zastanawiam się co jeszcze kupić.

Potrzebuje roślin z niskimi wymaganiami świetlnymi, ponieważ mam tylko 60W, co daje 0,3W/l.

Akwarium stoi blisko okna, więc światło dzienne też dochodzi.

Jako podłoże mam ziemię ogrodową z piaskiem, aktualnie nie trzymam ryb w zbiorniku. Wolę skupić się najpierw na dokładnym dobraniu roślinności i ustabilizowaniu mojego baniaczka. 

Później mam zamiar zmienić oświetlenie na wyższe, tak aby było około 0,6W/L, jednak nie zależy mi na roślinach wymagających. Te mniej są tak samo śliczne, a przynajmniej się nie zniechęcę.

Co możecie mi polecić?

Nawozić, czy nie?

Nie planuję zakładać butli CO2. Wzrost roślin nie jest moim priorytetem. Jednak chcę, aby rośliny miały zachowane barwy i nie żółkły ;) 

Jak poprawnie zacząć przygodę z akwarium roślinnym? Pozdrawiam

post-24028-0-85121000-1464807736_thumb.jpg

post-24028-0-63871200-1464807748_thumb.jpg

post-24028-0-08289300-1464807760_thumb.jpg

post-24028-0-39208100-1464807770_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod korzenie kulki g-t, możesz lać ciut carbo, możesz kupić suche sole i jakieś malutkie dawki dawać (tu niech ktoś jeszcze się wypowie). Co do roślin - polecam bolbitisy, anubiasy, microsoria - to na korzeń/kamień (nie sadzimy w piasku), do sadzenia w piasku - zwartki (kryptokoryny), żabienice (uwaga, większość rośnie zabójczo wielka), lotosy... To wszystko polecam do światła nawet poniżej 0,3W/l (wszystkie te rośliny rosły u mnie nawet jak miałam 0,2W/l i to przy wysokości 60 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozić, czy nie?

 

 

Przepraszam, ale co chcesz nawozić? Masa roślinna jest prawie zerowa. Skoro masz już ziemię pod piaskiem to niech to będzie LT. Niech to powoli sobie rośnie, sama ziemia powinna wystarczyć. Wskazane byłoby zrobienie jednej dużej podmiany, bo ziemia lubi wywalić nawozy do słupa wody niezależnie od tego czym jest przykryta.

 

Przy takim oświetleniu podawanie czegoś ponad Carbo i potas może skutkować glonami lub zakwitem. Dosadź zwartek, może wyjdzie z tego ładne "zwartkarium".

 

 

Wzrost roślin nie jest moim priorytetem. [...] Jak poprawnie zacząć przygodę z akwarium roślinnym?

Przecież to jest wzajemnie sprzeczne :) W akwarium roślinnym rośliny są priorytetem.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem patrząc na ilustrację po co ta ziemia pod spodem jak roślin 5 na krzyż. W tym tempie roslinniak będzie za 3 lata. Moim zdaniem nie do końca przemyslałeś sprawę,ewentualnie zabrakło ci cierpliwość i wystartowałeś akwarium. Jak zaczynamy na ziemi to roślin walimy dużo od początku. Dokładanie na raty to wielokrotne gmeranie w podłożu,moczenie rąk w wodzie.

Nie miałeś roślin mogłeś się wstrzymać ze startem.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...