Jump to content

pierwszy raz zrobiłem testy PH twardości


Xinder
 Share

Recommended Posts

witam

 

Pierwszy raz  wykonałem testy PH i KH i GH mojej wody z kranu i wody od teścia - tez z kranu ale on ma wbudowany jakiś drogi filtr wody.

zastanawia mnie czy to mi dobrze powychodziło bo jak przy PH nie miałem raczej problemu to określenie twardości to dla mnie jakaś magia...

test wykonywałem przy oknie o godz 18 ( słońce nie świeciło mi w okno)

 

testy mam z zoolteka kropelkowe

 

testy na twardość wykonywałem w probówce 5ml wody: dokrapiałem odczynnika aż kolor robił się taki jak na skali ale jakoś mi te kolory niebardzo pasowały...

 

najpierw robiłem na wodzie od teścia: 

PH 6,6 albo 6,8 bo ten kolor jakiś taki pośredni wyszedł. Twardość wogóle jakoś dziwnie się mierzyła bo miał być kolor pośredni a potem dopiero właściwy... a mi tego pośredniego jak by nie pokazało tylko od razu w właściwy przechodziło i wyniki takie: TwO 6, TwW 4

 

na mojej wodzie:

PH 7,6. Przy twardości już odczynniki dobrze się zabarwiały najpierw przez ten pierwszy kolor w ten właściwy ale tak samo barwa nie wyłaziła identyczna co na skali i na moje oko wyszło: TwO 9, TwW 4? aż taka róznica?

 

planuje w którejś z tych wód założyć krewetkarium.

jakieś sugestie?

Link to comment
Share on other sites

Przy twardości już odczynniki dobrze się zabarwiały najpierw przez ten pierwszy kolor w ten właściwy ale tak samo barwa nie wyłaziła identyczna co na skali

Ale te kolory na skali GH i KH nie są jakieś poglądowe, że ma wyjść dokładnie taki odcień, tak jak to jest w przypadku np. testu na pH.

Po prostu ma się zmienić z czerwonej na zieloną (TwO) i z niebieskiej na żółtą (TwW). Nie porównuje się tego ze skalą dołączoną do testu.

Jeśli przy teście na TwO w ogóle nie miałeś koloru czerwonego, a przy teście na TwW - koloru niebieskiego, to tak jak pisał DavyJones masz wyniki poniżej 1.

Przy zakrapianiu odczynnika należy po każdej kropli chwilę zamieszać probówką, żeby mieć pewność przy której kropli barwa się zmieni "na stałe". Dlatego, że niekiedy już przy wkrapianiu barwa się na chwilę zmienia w probówce, ale po chwili wraca do pierwotnej. To znak, że następna kropla prawdopodobnie już zmieni odczynnik i wskaże wynik.

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...