Skocz do zawartości

pierwszy raz zrobiłem testy PH twardości


Xinder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Pierwszy raz  wykonałem testy PH i KH i GH mojej wody z kranu i wody od teścia - tez z kranu ale on ma wbudowany jakiś drogi filtr wody.

zastanawia mnie czy to mi dobrze powychodziło bo jak przy PH nie miałem raczej problemu to określenie twardości to dla mnie jakaś magia...

test wykonywałem przy oknie o godz 18 ( słońce nie świeciło mi w okno)

 

testy mam z zoolteka kropelkowe

 

testy na twardość wykonywałem w probówce 5ml wody: dokrapiałem odczynnika aż kolor robił się taki jak na skali ale jakoś mi te kolory niebardzo pasowały...

 

najpierw robiłem na wodzie od teścia: 

PH 6,6 albo 6,8 bo ten kolor jakiś taki pośredni wyszedł. Twardość wogóle jakoś dziwnie się mierzyła bo miał być kolor pośredni a potem dopiero właściwy... a mi tego pośredniego jak by nie pokazało tylko od razu w właściwy przechodziło i wyniki takie: TwO 6, TwW 4

 

na mojej wodzie:

PH 7,6. Przy twardości już odczynniki dobrze się zabarwiały najpierw przez ten pierwszy kolor w ten właściwy ale tak samo barwa nie wyłaziła identyczna co na skali i na moje oko wyszło: TwO 9, TwW 4? aż taka róznica?

 

planuje w którejś z tych wód założyć krewetkarium.

jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twardości już odczynniki dobrze się zabarwiały najpierw przez ten pierwszy kolor w ten właściwy ale tak samo barwa nie wyłaziła identyczna co na skali

Ale te kolory na skali GH i KH nie są jakieś poglądowe, że ma wyjść dokładnie taki odcień, tak jak to jest w przypadku np. testu na pH.

Po prostu ma się zmienić z czerwonej na zieloną (TwO) i z niebieskiej na żółtą (TwW). Nie porównuje się tego ze skalą dołączoną do testu.

Jeśli przy teście na TwO w ogóle nie miałeś koloru czerwonego, a przy teście na TwW - koloru niebieskiego, to tak jak pisał DavyJones masz wyniki poniżej 1.

Przy zakrapianiu odczynnika należy po każdej kropli chwilę zamieszać probówką, żeby mieć pewność przy której kropli barwa się zmieni "na stałe". Dlatego, że niekiedy już przy wkrapianiu barwa się na chwilę zmienia w probówce, ale po chwili wraca do pierwotnej. To znak, że następna kropla prawdopodobnie już zmieni odczynnik i wskaże wynik.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...