Skocz do zawartości

240L Jaka obsada do Gurami?


radix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu szkoda mi rybek barwionych sztucznie!

U mnie w zoologu pływają fioletowe,różowe, niebieskawe itp,itd,etc


Po prostu szkoda mi rybek barwionych sztucznie!

U mnie w zoologu pływają fioletowe,różowe, niebieskawe itp,itd,etc

ale taka obsada byłaby OK?

Gurami

Tęczanka Neonowa

Kirysek Szmaragdowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

TAKA OBSADA DLA MNIE JEST FANTASTYCZNA!!!

 

Zdobycie nie-malowanych przezroczek jest trudne, ale nie niewykonalne. Widywałem kilka razy po sklepach.

 

 

Powyższa 

Gurami,Tęczanka neonowa,Kirysek szmaragdowy!!!

 

Po prostu szkoda mi rybek barwionych sztucznie!

U mnie w zoologu pływają fioletowe,różowe, niebieskawe itp,itd,etc


ale taka obsada byłaby OK?

Gurami

Tęczanka Neonowa

Kirysek Szmaragdowy

W takim razie jak ilościowo proponujesz obsadę Gurami,Tęczanka,Kirysek?

Edytowane przez radix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak dopiero jedzie:-)
Jak będzie, to będę dopytywał dalej po kolei.
Na razie b.dziękuję!
Obsada już jest dobrana:-)

 

Edit : dziś 15:37

Teraz zaproponujcie może roślinki jakieś nie bardzo wymagające,światło to bym chciał belkę może LED,ale niekoniecznie a może świetlówki lepsze?:-)Filtr jakiś kubełkowy:-)
Będe wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i rady! :smile:

 

...i proszę o podpowiedź w jakiej ilości rybki

Edytowane przez andy102
Regulamin 6.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Jutro przyjeżdża baniak.

Proszę o porady!

Jadę po piasek do Leroya,ponoć mają ZEW,polecany raczej przez forumowiczów:-)

Mycie piasku,zalewanie...i co dalej?

Filtr jaki do takiej obsady i właśnie ilościowo proszę o podanie ile jakiej rybki?

Filtr wolałbym kubełkowy,jeden,może wydajniejszy,ale jeden.

Grzałka,termometr,światło raczej belka...jakieś sugestie...

Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek wypłucz 5-6 razy i to starczy.

 

Filtr... to zależy co lubisz. Do takiej obsady uszedłby jeszcze FZN-3 gdybyś zakładał akwarium roślinne z niewielką ilością ryb. Jeśli chcesz dużo ryb, to faktycznie kubełek, a na tych się nie znam.

 

Przy kubełku docelowo (nie wszystko od razu po dojrzeniu akwa bo do tego trzeba mieć stabilną biologię) 1+2 gurami, 20szt tęczanek, 10szt brochisów.

 

Grzałka 2x100W Atmana wystarczy - z czystym sumieniem mogę polecić bo produkty tej firmy były u mnie bezawaryjne. Polecane są też Eheimy, ale tutaj płacisz za markę i 'gwarancję jakości', choć obiły mi się o uszy historie z Eheimami gotującymi obsady, jednak są dużo rzadsze, niż np. podobne historie o AquaEl.

 

Światło jak chcesz belkę to musisz mieć szybę nakrywową do akwa - guramiowate są skocznymi rybami i prędzej, czy później znajdziesz na podłodze zasuszeńca jeśli zostawisz akwa otwartę. Oświetlenie dobiera się do roślinności - jeśli chcesz przeciętne akwarium z łatwymi w uprawie roślinami (np. zwartki, nurzaniec, rogatek, mikrozorium, mchy), to nie potrzebujesz dużo światła (mniej niż 0.5 w/l).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ,tak będzie szyba na akwarium!

Mniej więcej o takiej ilości rybek myślałem,no może gurami tak z 6 szt,a to dlatego,że nie wiem,czy mi dobiorą w zoologu haremik:-)myślę,że przy młodych może być ciężko z odróżnieniem płci rybek:-)a 6 sztuk to większe prawdopodobieństwo dobrania,ale mogę się mylić.

Nie chcę przedobrzyć:-)

Światło tak jak polecasz ok.0.4-0.5 na L.

Na pewno na początek coś łatwego w trzymaniu:-)(roślinki)

Grzałki mam brać 2 ,czy jedną mocniejszą?

termometr alkoholowy;-)


rybek będzie tyle ile polecasz:-)


...a co do  światła masz jakieś pomysły?

jaka belka?LEDy,czy świetlówki?Gurami lubią ponoć intensywne światło,ale rozproszone pływającymi.


Filtr wolałbym kubeł i schowany w szafce.

Kwestia tylko teraz wydajności i zapotrzebowania tej obsady?

Czy te zwierzaki potrzebują mega-mega filtracji,czy tylko mega;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki 2 słabsze - zabezpieczenie, jesli jedna nawali, to akwa nie przegrzeje się tak łatwo, ani nie wyziębi.

 

Na oświetleniu znam się tyle co nic, także tutaj niezbyt pomogę.

 

Co do filtracji, to brochisy, jak wszystkie kiryskowate, są brudasami. Więc kubełek będzie jak najbardziej na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy kubełku docelowo (nie wszystko od razu po dojrzeniu akwa bo do tego trzeba mieć stabilną biologię) 1+2 gurami, 20szt tęczanek, 10szt brochisów

Czy przy tej obsadzie FZN 3 starczy?Tani i filtracja chyba w miarę wydajna?

Poczytałem o kubełkach i dostaję kręćka:-)Po za tym historie o zalanych sąsiadach mnie przeraziły:-( 

Czy taki filtr jest bezpieczniejszy od kubła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za MEGA:-) szybką odpowiedź.

O wiele bardziej niż cena martwi mnie zalanie chałupy:-)

Poczytałem o różnych kubłach i chyba nie ma producenta,któremu nie zdarzyłyby się takie wpadki-wypadki:-)

200L wody poszłoby na sam parter:-)

Miny sąsiadów bezcenne:-)

Wyobraziłem sobie mój powrót np. z 2 tygodniowego urlopu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/2VUEptOetls


Absolutnie nie jestem jakimś paranoikiem i nie szukałem takich filmów specjalnie:-)

Natrafiłem na to szukając ogólnie filmików, żeby zobaczyć jak w ogóle działają takie kubełki:-)


 

 

Nie wiem co za bzdury czytałeś ale jak kubel zaczyna przeciekać to głównie z winy użytkownika i złego dbania o sprzęt. Kupujesz markowy kubel odpalasz i zaglądasz do niego raz na 7-8 miesięcy. Wyolbrzymiasz problem który jest marginalny.

Jestem trochę spokojniejszy ;-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy dzieją się głównie jak się samemu narozrabia - nie domknięcie, zgniecenie uszczelek (czy inne uszkodzenie), przesadne zapchanie itp. Generalnie - jak cieknie, to zazwyczaj nasza wina, a nie filtra ;) Wystarczy przeczytać instrukcję, dbać o sprzęt zgodnie z nią i będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc myślę nad takimi oto filtrami:

Fluval 206 http://allegro.pl/fluval-206-filtr-zewn-nowa-seria-205-w-wa-metro-i5940245063.html

Fluval 306 http://allegro.pl/fluval-306-nowa-ulepszona-seria-filtr-kubelkowy-i5996238576.html

lub Eheim 2213,15 lub 17 http://allegro.pl/eheim-classic-2213-020-akwarystyczny24-i5387126117.html

                                          http://allegro.pl/eheim-classic-2215-020-akwarystyczny24-i5968247592.html

                                          http://allegro.pl/eheim-classic-2217-020-akwarystyczny24-i5968248820.html


306 tańszy,mniejsza moc(w czasowej perspektywie  :idea:) ,ciut większa wydajność od 2217 :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc myślę nad takimi oto filtrami:

 

 

Fluvale sobie daruj skup się na eheimie i jbl ... brał bym eheima

 

Zastanawiając się na filtrem, jakikolwiek, zwróć uwagę na jego przepływ. Weźmy taki JBL e901, (badziew nie wart swojej ceny, powinien być tańszy od HW, nadający się do akwarium 60l co najwyżej - mam takie dwa) gdzie na pudle masz napisane że ma 900l/h przepływu. Jest to zwykłe wprowadzenie użytkownika w błąd, bo owszem ma on tyle ale bez wkładów - sama pompa tyle przeleje jak kosze są puste!. Kto "filtruje" bez wkładów? Z wkładami ma 450l/h i jest to napisane w instrukcji do tego filtra dostępnej dopiero po otwarciu pudła. Przy brudnych wężach i wkładach jeszcze mniej - przepływ spada praktycznie do zera.

 

JBL'a bym nie brał. Miałem problem z braniem lewej wody, dopiero po pozbyciu się uszczelki i zamontowaniu podkładki sytuacja się poprawiła. Test z płatkami pokarmu nie pozostawiał wątpliwości. Zassane na wlocie po sekundzie pojawiały się na wylocie.

 

Podkładkę musiałem kupić, co jest kuriozum! Filtr wadliwy od początku, na gwarancji, z wadą konstrukcyjną a producent każe mi ją usuwać za moje własne pieniądze!

 

 

Kup filtr który deklarowany jest do zbiorników od pojemności twojego akwarium w górę np: 160 - 350, przepływ podziel na dwa! Węże lepiej jak mają 16/22 niż 12/16. Te mniejsze szybciej zarastają brudem i spowalniają przepływ. Z tego powodu Fluvale - bardzo dobre filtry - mają karbowane węże. Dzięki temu średnica z czasem nie maleje tak drastycznie jak w gładkich wężach.

 

Eheimy mogą być dobre - zależy jaki model wybierzesz bo potrafią zrobić takie "cudo", że ręce opadają. Cena często jest nieadekwatna do jakości i możliwości.

 

Proponowałbym ci zainteresowanie się filtrami Sicce Whale i Hydor proffesional. Polski Aquael też produkuje bardzo dobre filtry zewnętrzne Unimax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie :-)

Akwa zalane 12.06-samą wodą, filtrowane

Roślinki posadzone 25.06

Dziś testy:(08.07)

Ph-7,6-7,8 troszkę chyba podskoczyło od początkowego pomiaru 

Kh-5

Gh-9 spadło z 10 

NO2-0,025

NO3-2

NH3-0-1

PO4-0

CO2 :-) bo i taki test zakupiłem-6

 

Czekamy dalej,czy już można coś wpuszczać?

...i jakieś ślimaczki jednak mi się pojawiły :-)

To może na gorąco:

Obsada Gurami,Tęczanki Neonowe,Kiryski Szmaragdowe

W jakiej kolejności wpuszczać i w jakiej ilości? Obsada polecana(3-4 gurami,20 tęczanek,10 kirysków)

...aczkolwiek spokojnie mogę poczekać na obsadzanie :-)

...i może kilka helenak na ślimaczki choć one tak bardzo mi nie przeszkadzają(wyławiam paluchami)

Dzieki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekałbym jeszcze tydzień i zobaczył, jak się rozwiną wyniki testów. Przygotuj sobie akwarium-kwarantannę z działąjącym filtrem z mediami filtracyjnymi z głównego zbiornika. Jako pierwsze do zarybiania kiryski. Po nich tęczanki. Na końcu gurami. 2 tygodnie odstępu między zakupami ryb, dobrze byłoby kwarantannować drugie i trzecie zarybienie, bo łatwiej reagować w izolatce, niż w akwarium głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dhuz!

Ty zawsze na posterunku :-)

Kurczę właśnie nie mam żadnego zbiornika nr 2 :-(

Jak się mają te testy,które teraz mi wyszły?Są dobre?Ja spokojnie poczekam tyle ile potrzeba.

Będę pisał co i jak z testami co jakiś czas.

Ilościowo wpuszczać całą obsadę jednego gatunku tzn.:10 kirysków po 2 tyg.20 tęczanek i znowu po 2 tyg.gurami?

...wpuścić może kilka helenek na ślimaczki?

Kupowałem rośliny u Sławka121 a jednak coś :-) dostałem gratis,chociaż nie przeszkadzają mi one za bardzo.

Pozdrawiam i proszę o dalsze prowadzenie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie!

Czy przy parametrach mojego zbiornika i planowanej obsadzie mogę kupić jakieś inne kiryski niż szmaragdowe?

Szukam w dolnośląskim,szukam w lubuskim i brak takowych?

No na koniec Polski to za rybkami nie mam czasu ani ochoty jeździć ;-)

Fajnie jak by były podobnych rozmiarów i oczywiście muszą dać radę przy parametrach wody jakie mam.

Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłolubne plus lubiące średnio twardą wodę to tylko brochis. Podobnych rozmiarów (choć dłuższe) masz Scleromystax barbatus, ale te potrzebują miękkiej i kwaśnej do neutralnej wody. Tak samo wypada Dianema długowąsa (Dianema longibarbis). Możesz próbować z jedną sztuką Kiryśnika czarnoplamego (Megalechis thoracata), ale to dość masywna ryba.

 

Martwi mnie to pH, bo jest główną przyczyną, dla której masz ograniczenia z obsadą pod tym kątem - co prawda w niższych twardościach i niższym pH średnio pasują tęczanki, ale są do nich rozmaite zamienniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...