Skocz do zawartości

240L Jaka obsada do Gurami?


radix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

J.w

Chciałbym Gurami i jakiś ładny stadny ławicowy środek + coś "na dno" :smile:

Parametry wody ph 7,2-7,8 twardość 7,5-8,5

Proszę o propozycje obsady,tzn jakie rybki i w jakiej ilości,co by zbiornika nie przerybić.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi:-)

Edytowane przez radix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy Gurami mógłbym trzymać ze zwinnikami blehera i kiryśnikami czarnoplamymi?

Parametry wody dla tych rybek myślę,że współgrają.

Myślę o 6 szt.gurami i 4 kiryśnikach + kilkanaście zwinników,ale może to za duża obsada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za rybyakwariowe.eu

Gurami Mozaikowe 5,5-8,0

Zwinnik Blehera 5,5-7,5

Kiryśnik 6,0-8,0


Na razie zamówiona szafka baniak i mata pod:-) Obsada do wyboru,po prostu akurat taka mi się spodobała

nie jestem narwańcem:-)

Mam nadzieję,że doradzisz i pomożesz

Czytałem o tych zwierzątkach i dobrałem po parametrach m.in.temp ph Gh

Pozdrawiam i dziękuję

...i czekam na rady od doświadczonych :-|

Edytowane przez radix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rybyakwariowe.eu

Tu jest problem, nierzetelne źródło. Według tej strony np. kiryski spiżowe mogłyby żyć z rybami z Tanganiki.

 

http://www.seriouslyfish.com/species/hemigrammus-bleheri/

 

pH: 5.5-7.0. Its colours will become faded if kept in alkaline conditions.

SF jest trochę lepsze, ale też miewa czkawki rzetelnościowe (np. popularne ryby mnożone masowo są zalecane do twardszej, niż się powinno trzymać wody)

Miałem bleherki na kranówce, a potem na zmiękczonej i lekko zakwaszonej wodzie. Niebo a ziemia. Nie tylko były w odpowiedniej wodzie lepiej wybarwione, ale też aktywniejsze.

 

Na kiryśnika masz za mało miejsca. Kup sobie opakowanie plasteliny, wymodeluj 18-centymetrowego kiryśnika i rzuć obok akwarium, by się przekonać jakie te ryby są kloce. Teraz wyobraź sobie, że ta ryba regularnie zasrywa Ci akwarium. Sielankowe hobby staje się horrorem.

 

Do takiej wody jak chcesz gurami (dwuplame czy mozaikowe) w akwa towarzyskim pozostają Ci tęczanki neonowe do toni i brochis szmaragdowy na dno, przy czym brochis wymaga piasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

A co sądzisz o zestawieniu:

Gurami

Kirysek lamparci/panda/spiżowy/jakieś bocje do wyboru

I na środek mam kłopot:-) danio/ten z.blehera mnie korci bo ponoć ładnie w ławicy się buja;-)razborki/brzanki


I co to jest SF? :smile:

Czyli rybyakwariowe.eu to nie_najlepszy wybór co do nauki?

 

Zdania rozpoczynamy wielką literą. /Miniu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz dysponować lekko kwaśną wodą, to te zestawienia z rybami kwaśnolubnymi będą mogły mieć sens - przy alkalicznej jeśli chcesz na upartego, to nie pytaj po kilka razy o trzymanie potwierdzenia, że będzie 'ok', bo nie będzie. Danio to ryba zimnolubna, więc nie pasuje do gurami. Podobnie z resztą wszystkie kiryskowate prócz brochisa i sterby.

 

SF = seriouslyfish, strona, którą zlinkowałem.

 

rybyakwariowe.eu to strona pseudo-encyklopedyczna. Zlepek niezweryfikowanych informacji pozbieranych z internetu, równie dobrej 'porady' może udzielić handlarz w zoologiku.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne.

Może podpowiesz mi coś ciekawego odnośnie obsady do gurami tzn. coś ładnego ławicowego i coś na tzw. dno.

Bardzo chętnie łyknę :-) wszelkie podpowiedzi fajnej obsady :-)

Do Gurami mam sentyment z dziecinnych lat a mam ich już niemało :-)

A może podpowiesz jakąś ciekawą obsadę do 240L?

Pozdrawiam

 

 

Pisownia. /Miniu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj "coś ładnego", bo wyżej podałem Ci co możesz trzymać z gurami w alkalicznej wodzie. Gdyby zamiast gurami iść w wielkopłetwy, to byłby trochę szerszy wybór - ogranicza Cię obecnie zasadowość wody i ciepłolubność gurami dwuplamych oraz mozaikowych. Do wielkopłetwów można już dobierać w zasadowej wodzie ryby takie, jak danio pręgowany, kardynałki, przylgi, czy brzanki odeski bądź różowe.

 

Równie dobrze możesz sprawdzić, jakie masz KH. Filtr RO to kwestia stówy, a pozwoliłby na zbicie parametrów tak, że do wyboru będzie 30+ gatunków zamiast ledwo kilku-kilkunastu.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Coś ładnego tzn."trzymające się ławicy:-)

Zamówiłem testy zooleka,jedni polecali,inni odradzali,trudno.

Dane a propos wody podałem z "moich"wodociągów:-)sprawdzę parametry i będziemy "rozmawiać"

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc:-) 

...a wielkopłetwy to...jakieś przykłady;-)

Może podasz jakiś przykład obsady albo kilka:-)

Dostosuję się:-)

Nie na temat,bo podałem Azja,ale jakieś towarzyskie(ogólne)mam czas:-)

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopłetwy w handlu dostepne są głównie z gatunku wielkopłetw wspaniały - Macropodus opercularis. Ryba mocno charakterna, wielokrotnie bardziej, niż gurami. Samce nawzajem się nie tolerują, samice potrzebują wielu kryjówek i też za sobą nie zawsze przepadają.

 

Poczekajmy z przykładami na testy, będzie wiadomo o co zahaczyć, wodociągi nieraz potrafią się pomylić o kilka stopni twardości od faktycznego stanu w kranie.

 

Zoolek można spokojnie wszystkie kropelkowe używać, tylko NO3 ma zwyczaj szwankować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie:-)

 

Po testach wygląda to tak:

PH   7,4-7,6

KH   5

GH  10

 

Jak wspominałem na początku moje wodne ciągi obstawiały:

PH  7,2 dane z 28.01 i 7,8 z dnia 26.02

GH  7,62-8,68 

 

 

GH trochę wyższe wyszło niż to zakład przedstawia no,ale może testy nie tak dokładne (zoolek)

testy wykonałem 3-4 krotnie

wyniki się powtarzały

 

 

ciągnę dalej:

szmaragdowy...piękny,ale co strona to inne parametry podaje... gubię się

...i ten zwinnik blehera mi się bardzo podoba:-)

Edytowane przez radix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zwinniki za twardo.

 

Do wyboru w takich parametrach jako towarzystwo dla gurami, ryby z gatunków: miedzik obrzeżony, żwawik czerwieniak, hokejówka amazońska, błyszczyk parański, przezroczka indyjska, zmienniak plamisty, zmienniak wielobarwny.

 

Brochisy szmaragdowe mają górny zakres tolerancji do 15 GH i 8 pH - o ile w takiej wodzie bym nie polecał, to ta, którą dysponujesz będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam, że zdarza mu się zatwardzać wodę (czasami), więc jeśli kupisz, to musisz go najpierw przetestować, czy jest obojętny. Inna opcja to jakiś skład budowlany, tylko jeśli nie masz zaufanego, to też musisz sprawdzić piasek, czy wody nie zatwardza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki yuurei

jak sprawdzić taki piasek,czy nie zatwardza etc.itp

u mnie w leroy jeden woreczek był rozdarty,więc mógłbym troszkę go "ukraść":-)

...tak między nami;-)

innych budowlańców "zaufanych" niestety nie mam.


Znając już "moje"parametry może zaproponujecie jakąś inną fajną obsadę:-)

Nie potrafię zmienić tytułu tematu:-( nie musi być Gurami

przy tych parametrach

jakieś kiryski,

ławicowe +6-8 większych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...