Skocz do zawartości

Prośba o pomoc z roślinami i ogólnie z akwarium.


k0zz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako że jestem nowy na forum chciałbym się przywitać ze wszystkimi użytkownikami - Czołem! :)

 

A teraz przechodząc do meritum.

Mam kilka pytań odnośnie roślin akwariowych, nawożenia i samego akwarium.

Najpierw kilka słów o moim akwarium.

 

1. Wymiary to 100 długość x 40 szerokość x 50 wysokość.

2. Oświetlenie - Belka 4 x 39 W. aktualnie świecę 3 x 39W ( w tym jedna świetlówka to grolux ).

3. Zbiornik założony został na początku marca ale równo 3 tygodnie temu został zrestartowany i to tak gruntownie, że w zasadzie możemy mówić o nowym akwa założonym 25 kwietnia.

Powodem była całkowita zmian aranżacji.

4. Wodę do tej pory podmieniałem dwukrotnie. Po tygodniu wymieniłem 100 litrów ( przejście z kranixa na RO ) i raz 30 litrów ( tylko RO ).

RO mineralizuję preparatem Preisa który podnosi GH ale nie podnosi KH. Po zmineralizowaniu woda RO --> PH 6.8 / GH - 5 / KH = 0

Kranix -> PH 7.6 / GH 21 / KH 15

Aktualnie po podmianie 100 litrowej utrzymuje następujące parametry wody. PH = 6.8 / GH = 13 / KH = 7.

Zamierzam zejść z KH do 6, może 5.

Pozostałe parametry :

NO3 - 5

PO4 - 0

FE - 0,1

Nie mierzyłem NH3 i NO2 ponieważ w akwarium nie ma ryb oprócz jednego bojownika którego wziąłem od kolegi z litości.

Wszystkie testy wykonane testami Zooleka.

5. Do tej pory nie używałem żadnej chemii, żadnych preparatów.

6. Nie używam lampy UV.

7. Praktycznie nie grzebię w akwarium. Tyle co odcinam korzenie boczne roślin, przycinam echolarisa w celu pobudzenia rozrostu, przycinam łodygowe i odcięte rośliny sadzę obok starych.

Do tego odmulam przy podmianach i profilaktycznie oczyszczam szybę z pojawiających się tu i ówdzie białych, krótkich nitek.

8. W akwarium nie ma grzałki. Temperatura nocą to 25.5, temperatura w dzień 27.

9. Od półtora tygodnia stosuję nawozy easy life.

- pro-fito --> 15ml na raz na tydzień

- NO3 --> 4 ml dziennie

- PO4 --> 4 mil dziennie

- K --> 5 ml dziennie

Staram się dojść do wartości NO = 10 : PO4 = 1.

10. Akwarium w CO2 zasila zestaw Aquario z dyfuzorem ze spieku. CO2 podawane jest 24h. Póki co PH mierzę 6 rano i 6 po południu. PH zawsze 6.8

11. W akwarium siedzi tylko bojownik. Generalnie moim zdaniem zdrowy ale po stresie. Kilka godzin spędził w słoiku zanim go przygarnąłem. Znajomy nie miał co z nim zrobić. Sporo płetwy ogonowej mu "zginęło" ale zdaje się, że powoli mu odrasta. Tworzy denerwujące gniazdo z bąbelków - tak swoją drogą. Planowana obsada kiedyś tam to spore stadko Neonów lub Ramirezek. Bojownik został wpuszczony około 1.5 tygodnia po założeniu akwarium.

12.W akwarium jest najzwyklejszy żwirek obojętny dla wody. Pod żwirkiem nawóz JBL. Na środku planowanego trawnika ( po obu stronach ) dałem po glinianej kulce.

13. Filtr Asap 1600 ( gąbka, wata, dwa koszyki ceramiki ) + Auqel Filtr VERSAMAX FZN-2 z gąbką

14. Bojownika karmię dwa razy dziennie suchymi płatkami, rurecznikiem suszonym i mrożonym oczlikiem. Prawie zawsze zostaje trochę płatków i oczlika spada gdzieś na dno i się rozkłada, ale są to ilości bardzo niewielkie. Nie przejmuję się tym ponieważ ma to robić za pożywkę dla bakterii.

 

I teraz moje pytania.

- Aktualnie mam już trzeci rodzaj glonu ale dwa poprzednie jakoś same praktycznie znikły więc liczę, że to co jest teraz ( głównie korzeń ) też przejdzie z czasem. Czy takie myślenie prowadzi w dobrą stroną ? Czy jednak warto wspomóc się jakąś chemią ? Leje 3 x więcej Easy Carbo niż to zalecane na ulotce.

- Roślinka po lewej stronie akwarium strasznie się wygina w różne strony. To normalne ? Można liczyć, że z czasem dojdzie do tafli wody ? Chciałbym żeby zakryła ten wlot i wylot filtra.

- Dwie duże rośliny po obu stronach ścieżki z piasku rosną praktycznie pionowo. Co to za roślina ? Czy taka jej natura rosnąć praktycznie pionowo ? Liczyłem, że będzie z niej taki swego rodzaju dach nad ową ścieżką.

- Rośliny po prawej stronie akwarium, te czerwone, jedna z grubą łodygą i jedna bardzo delikatna. Jedna i druga mają bardzo rzadkie liście. Czy czegoś im brakuje ? Można jakoś spowodować gęściejszy przyrost liści ?

- Obie czerwone roślinki przyciąłem zaraz nad liśćmi. To co odciąłem wsadziłem w podłoże i praktycznie od razu widać, że się przyjęły. Niestety roślinki po przycięciu już drugi dzień stoją w miejscu i nic się nie dzieje. Czy w końcu zaczną rosnąć do góry ? Jeśli tak, ile potrzebują czasu na regenerację ? Czy potrzeba im jakiś konkretnych pierwiastków ?

 

Patrząc na zdjęcia mojego akwarium, możecie coś podpowiedzieć ? Może widzicie jakieś błędy ?

Generalnie marzy mi się akwarium z pięknymi roślinami i porządnym stadkiem neonków :)

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

 

 

 

 

 

 

post-24019-0-54734800-1463493436_thumb.jpg

post-24019-0-77520200-1463493458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Zidentyfikuj glon który porasta Ci korzeń. Wtedy będziesz mógł zastosować odpowiednią metodę walki z nim. Nie wlewaj żadnej chemii. Ciężko powiedzieć czy przejdzie samo, czy też będzie się rozrastać. Każde akwarium jest nieco inne. Póki co stosuj większą dawkę easy carbo i dobij do odpowiedniego stosunku między NO3 a PO4.

2. Można liczyć na to że dobije do tafli wody. Taka powyginana będzie robić jeszcze lepszy efekt. Tylko sprawdź czy nie sięga ją jakieś inne źródło światła (np. słońce wpadające przez okno) albo czy nie ma przysłoniętego światła.

3. Wydaje mi się że nic im nie brakuje.

4. To że przez dwa dni nie urosły to nie znaczy że nie zaczną. Czasami trzeba trochę poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad akwarium wisi belka o długości 90 cm ( akwa ma długość 100 cm ) i szerokości 20 cm ( akwa ma 40 cm szerokości ). Wydaje mi się, że dałem ciała kupując tą belkę. Chyba powinna być trochę dłuższa i szersza, ale zapewniano mnie, że światło ładnie się rozproszy... Dodatkowo belka wisi dosyć nisko nad wodą, tak aby nie światło nie raziło w oczy gdy się patrzy na akwa.

Tak więc pewnie nie wszystko jest oświetlone idealnie. Póki co wylot filtra który był nad tymi powyginanymi roślinami dałem na środek.

Może to ten wylot przeszkadza im w wyprostowaniu się i dobiciu do tafli.

 

W ogóle wywaliłem wczoraj kaskadę. Za duży ruch wody robiła gdy odpalona na max, te czerwone roślinki kładły się pod naporem wody.

W końcu ten ASAP 1600 powinien bez problemu ogarnąć 200 litrów brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to światło moze być powodem Twoich zmartwień nad roślinkami. Miałam podobną kiedyś sytuacje i to było przyczyną.

 

A konkretnie co z tym światłem ?

Za słabe, za silne ?

Bo generalnie to roślinki chyba wyglądają na zdrowe ? Gęste liście, wybarwione, nic nie gnije. Pachną cytrynowo :) Tylko powyginane na maxa :)

 

Dołożyłem wczoraj kolejną świetlówkę 39 W. Po trzech tygodniach chyba już można ? Całością ( 4 x 39W )  świecę teraz 10 godzin. Przez ostatnie 2 palą się tylko 2 x 39W bez groluxa.

Tym bardziej że ostro podaję CO2 ( PH spadło z 6.8 na 6.6 ) i już trzeci tydzień NO3 / PO4 / K i Mikro.

Wydaje się, że zielony glony na korzeniu zdychają, robią się brązowe i cieniutkie.

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rośliny idą do światła, nawet jeśli wzrokowo akwa jest w miarę równomiernie oświetlone to rośliny mogą tego tak nie widzieć. Zwłaszcza że szerokość belki to jedno, drugie to fakt, że dlasze kilka cm odchodzi na oprawki i końce świetlówki gdzie znajdują się żarniki w których to miejscach świetlówki świecą trochę słabiej.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy świetlówkach długości 85cm to raczej nie o to chodzi. ;)

 

Chyba za bardzo kombinujesz.

Carbo przy intensywnym podawaniu dwutlenku raczej bez sensu. Bardziej nie pomoże.

Daj tym roślinom pożyć trochę, ukorzenić się, ogarnąć, dostosować do parametrów wody i zawartości minerałów (za chwilę przestaną Ci rosnąć, nie zdziw się jak "stare" liście zaczną obumierać).

Akwarium to nie piekarnia, że: wsadził, wyjął, taadaam: bułka paryska; daj tym roślinom się ogarnąć (bo widać że jeszcze nie wystartowały wszystkie), nie przyspieszysz. Kombinujesz z parametrami wody, nie wiem co chcesz osiągnąć, ale na samych siarczanach (czegokolwiek by Ci ten mineralizator nie dodawał) bez wapnia i magnezu to holendra nie uchowasz.

Tak na moje oko, to wydajesz dużo pieniędzy tylko nie wiadomo po co. Jak będziesz wiedział co chcesz osiągnąć to daj znać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakbyś napisał czemu za dużo kombinuję.

 

- Carbo podaję przeciw glonom które są tu i tam, na wielu forach piszą, że warto dawać dwu, trzykrotną dawkę. Jakiś czas temu kupiłem 0.5 litra i leję póki mam. Nie zaszkodzi a może pomóc. Zestaw CO2 ma dostarczać węgiel.

 

- Magnez i wapń podaję w pro-fito + mieszanie trochę kranówki z RO.

Czytałem o nawożeniu magnezem, ale różnie piszą, jedni że to makro a inni że mikro.

Jeśli powinienem potraktować magnez i wapń jako makro, to po prostu doradź mi to zamiast krytykować.

Leję PO4 i NO3 i K i do tego CO2 bo z mojej bardzo skromnej wiedzy tego roślinom potrzeba. Wszyscy piszą o stosunki NO3 do PO4 - 10 : 1, więc staram się dobić do tego. Teoretycznie NO3 ma być 20mg, PO4 - 2... Nie wiem ile w tym prawdy.

 

- Jeśli uważasz, że rośliny zaraz zaczną gnić, to proszę powiedz mi dlaczego i jak temu przeciwdziałać.

 

Nie rozumiem też co kombinuje z parametrami.

To, że obniżyłem PH do 6.8 to kombinowanie ? Korzystam z RO więc ją mineralizuje. Coś w tym złego ?

Z KH chciałbym zejść niżej aby podawać mniej CO2 przy PH 6.8 Czy to źle ?

Potrzebuję niskiego PH bo w planie na kiedyś tam są neonki czerwone + ramirezki.

 

Nie wiem czemu odniosłeś wrażenie że chcę stworzyć holendra w miesiąc. Przecież nie pytałem co zrobić aby rośliny urosły w miesiąc.

Zapytałem o rzadkie liście, o wyginanie się roślinki i o czas tworzenia się trawnika. Jeśli trzeba na to roku, to spoko, poczekam.

Nie wiem jak przycinać rośliny, jest o tym bardzo mało w necie, stąd pytanie. Nie chciałbym zniszczyć roślin przycinaniem.

 

Na końcu mojego posta napisałem wyraźnie, chciałbym mieć ładne i zdrowe rośliny.

Zdaję sobie sprawę, że popełniam pewnie sporo błędów. Dlatego opisałem swoje akwarium i sposób działania.

Wkleiłem fotki, aby każda osoba która zechciała mi pomóc, miała dokładny wgląd w sytuację.

 

Nie wpadam w panikę przez glony, nie leję chemii, nie przesadzam raz zasadzonych roślin chociaż nie wszystko jest po mojej myśli - przykładem są te dwie wielkie liściaste roślinki na pierwszym planie.

Do akwarium nie wpuszczam ryb - ok, jest jeden bojownik ale mógł wylądować w kiblu więc wziąłem go do siebie.

 

Nie wiem też skąd wniosek z wydawaniem dużych pieniędzy. Ok, na początku kosztował mnie zakup akwarium, filtra i belki.

Za nawozy płacę po 20 parę złotych za 0.5L każdego. Rośliny w większości mam z przycinki od innych akwarystów z forów.

Póki portfel pozwala to szczerze mówiąc, wole wydać kasę niż samemu rzeźbić nawozy bo póki co, nie ogarniam jeszcze tego tematu.

 

Podsumowując, moim celem jest mieć akwarium z kryształowo czystą wodą, zdrowe i bujne roślinki, stadko inesów czerwonych i kilka ramirezek które będą się dobrze czuły.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w osiągnięciu tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii nawożenia roślin to polecam Fachowców z rzeszowskiego forum, zarówno kolega Zulix jak i Łoren wiele opisów swoich eksperymentów i doświadczeń umieścili w sieci. Ich doświadczeniu bym zaufał, bo zęby na tym zjedli i  potrafią przyznać się kiedy przekombinowali.

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/ Tu masz takie podstawy, resztę znajdziesz w sieci.

Nie odbieraj mojego wpisu jako ataku na siebie, chciałbym Ci po prostu zwrócić uwagę na błąd w metodologii działań  które podejmujesz.

O tych pieniądzach to wspomniałem w kwestii tego "mineralizatora".

 

 

Nie rozumiem też co kombinuje z parametrami. To, że obniżyłem PH do 6.8 to kombinowanie ? Korzystam z RO więc ją mineralizuje. Coś w tym złego ? Z KH chciałbym zejść niżej aby podawać mniej CO2 przy PH 6.8 Czy to źle ? Potrzebuję niskiego PH bo w planie na kiedyś tam są neonki czerwone + ramirezki.

Ale pH idzie też w parze z GH, Bo co z tego, że uzyskasz wodę pozbawioną wapnia i magnezu (co się odbije na roślinach, bo one w kwaśnych wodach słabo rosną) jak utrzymasz wysokie stężenie innych soli.

 

 

 

Aktualnie po podmianie 100 litrowej utrzymuje następujące parametry wody. PH = 6.8 / GH = 13 / KH = 7.

Bojownik da radę, bo oddycha powietrzem atmosferycznym, resztę szybko zagazujesz.

 

 

To, że obniżyłem PH do 6.8 to kombinowanie ? Korzystam z RO więc ją mineralizuje. Coś w tym złego ? Z KH chciałbym zejść niżej aby podawać mniej CO2 przy PH 6.8 Czy to źle ?

Przy tych twardościach to kombinowanie.

Chcesz ramirezy i neony czerwone? Lej czyste ro. Twardości ok 3-4. Wtedy będziesz miał bufor pH, żeby ich przez noc przypadkiem nie zabić.  Tylko wtedy Co2 to ostrożnie. Ramirezy na "łąkach" Llanos to nie do końca ich codzienność. Woda miękka i ciepła tak, trawniki nie zawsze jednak.

 

Światła masz dosyć, bo rośliny już od połowy wysokości wybarwiają się na czerwono. A że krzywo rosną? Po 42 cięciu nie będzie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi brakami wapnia i magnezu to namieszałeś. Nawet jak obniży KH do 0 to pozostanie mu w wodzie sporo wapnia i magnezu. Po prostu w formie głównie siarczanów, a nie węglanów. PH będzie miał wtedy niskie i to bardzo bo nie będzie żadnego bufora. Dla neonów to kiepska sprawa bo nadal twardo. Ryby i rośliny widzą gh(wapń i magnez) i ph. Kh za to idzie w parze z ph ale bezpośrednio nie wpływa na kondycję ani roślin ani ryb. A przy obecnym kh ph 6.6 jest za niskie(chociaż neony pewnie by wytrzymały spokojnie) ale 6.8 jest spoko i nic nie zagazuje.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością uważnie przeczytam dziś artykuł Łorena odnośnie nawożenia :) Dzięki za linka.


 

Odnośnie Mg, Ca i Kh.

 

Być może jestem w błędzie, ale z tego co czytałem to Kh = węglowodany. Gh = cała reszta czyli też Mg i Ca. --> Czy to prawda ?

Zastanawia mnie tylko taki mechanizm --> Jeśli przestanę kompletnie nawozić i kompletnie podmieniać wodę to czy po np. pół roku GH będzie spadać ponieważ rośliny będą wykorzystywać pierwiastki wchodzące w skład GH ?

 

Kh to bufor Co2 który stabilizuje ( bądź pomaga ) Ph.

Jeśli Kh > 6 to oczywiście rybki można zagazować, ale trzeba się troszkę postarać. Z premedytacją szeroko otworzyć zaworek w butli.

Jeśli Kh < 6 to woda ma tendencje do samo zakwaszania i wtedy nawet nieduży błąd w dozowaniu Co2 i po rybkach.

Czy to jest prawda ?

 

 

 

Po prostu w formie głównie siarczanów, a nie węglanów. PH będzie miał wtedy niskie i to bardzo bo nie będzie żadnego bufora. Dla neonów to kiepska sprawa bo nadal twardo.

 

Bardzo dziękuję za to zdanie. Długo zastanawiałem się co miałeś na myśli pisząc, że wciąż będzie twardo dla neonków i dotarło do mnie, że przeoczyłem jeden bardzo ważny szczegół.

To nie wartość Kh świadczy o miękkości wody ale właśnie Gh! :)

Do tej chwili praktycznie olewałem GH, zastanawiałem się też czemu dla roślinek kwaśna woda jest "gorsza" niż twarda. Teraz wszystko jest jasne. Redukując Gh, redukuje właśnie minerały dla roślinek i ryb.

Stąd nasuwa mi się wniosek, że nawożąc Mg i Ca będę podnosił Gh. Czyli neonki czerwone i ramirezki nie idą w parze w bujną roślinnością... Te rybki wymagają naprawdę niskiego Gh...

Szkoda, że Preis nie podaje co zawiera ten ich mineralizator... Z drugiej strony bardzo wymagające paletki pływają w akwariach z roślinami, więc może nie jest tak źle.

 

Czeka mnie sporo lektury i mnóstwo zawracania głowy na forum :)

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz akwa Yurei (czy jakoś tak) bardzo miękko i kwaśno a krzaki rosną.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Blisko :D Generalnie wbrew pozorom obniżenie twardości nie zabija roślin, po prostu trzeba dozować Mg i Ca tyle, żeby mogły się rośliny poczęstować, ale nie tyle, by trwale podnosić GH. Polecam mineralizatory z akwanawozy.com.pl, tam dość dokładnie możesz dowiedzieć się, co lejesz do akwarium, co pomaga ustalić, ile czego potrzebujesz (bonus - tańsze niż markowe, według mnie najlepszy jest pomarańczowy v4, aktualnie używam żółtego v3 i jednak trochę mi nie pasuje ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mineralizatory jak można RO wymieszać odpowiednio z kranówą i gotowe, inaczej żeby otrzymać 100% z mineralizatora trzeba lać samą RO a mineralizator po czasie również się zużywa.

Ps. Paletki to nie są wcale wymagające ryby, ani trudne pod warunkiem, że są wolne od pasożytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineralizacja przydaje się jeśli masz braki magnezu w kranówie(w Polsce częsty przypadek) lub duże ilości azotanów lub fosforanów. Pomijając te przypadki również twierdzę że to trochę sztuka dla sztuki ale co kto woli.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję mineralizator, bo woda w kranie jest po tym magicznym filtrze, który stwarza GH=10, KH=25 (co w normalnych warunkach nie jest możliwe), więc jak malutko kranowitu bym nie dodała do RO, zawsze wyjdzie źle. Idąc dalej, a co jak w kranie ma się wysoki wapń, niski magnez (albo na odwrót)? I tak trzeba będzie jedno z dwojga lać, więc po co sobie utrudniać życie, szukać idealnej proporcji, jak można po prostu lać zawsze tyle samo mineralizatora xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

który stwarza GH=10, KH=25 (co w normalnych warunkach nie jest możliwe), więc jak malutko kranowitu bym nie dodała do RO, zawsze wyjdzie źle.

Kwas zbije Ci węglany i dużo mniej wody Ci pójdzie a przecież RO wykorzystuje jej dużo więcej niż używamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa spostrzeżenia :

 

1. Chyba faktycznie z tym Mg coś licho bo liście tych dwóch wysokich zielonych roślin się na brzegach zawijają. Z kolei liście tej zielonej roślinki po lewo ( annubias ? ) są takie jakby bardzo chropowate. Obym jutro znalazł w jakimś zoologu Mg.

 

2. W miejscu gdzie przyciąłem roślinkę faktycznie wypuszcza dwie nowe łodygi :) Zastanawiam się czy nie lepiej przyciąć wszystkie roślinki  gdzieś bardzo nisko... :) a te duże odcięte zasadzić. Te odcięte wciąż są będą bardzo wysokie więc w zasadzie nie powinno wyglądać gorzej. Ale pewnie to głupi pomysł. W każdym razie super te czerwone zaczęły rosnąć. Te odcięte i zasadzone od razu się przyjęły i zaczęły rosnąć. I jakoś tak gęściej jakby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobór Mg powoduje raczej chlorozę starych liści. Daj fotki. Gięcie się brzegów liści może mieć różne przyczyny ale wg. mnie zaczął bym od przeliczenia czy nie przesadzasz z potasem.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o potas to jest tak.

Mam nawóz Easy Life Nitro i Easy Life Potas.

Nawóz Nitro zawiera trochę potasu.

Nitro leję 5ml i  Potasu 7ml ( ostatnio NO3 wskoczyło na 20ml więc od dwóch dni nie leję No3 i K ).

Nitro --> 10 ml na 500l podnosi zawartość NO3 o 2ppm (mg/l) i K o 1.3ppm (mg/l)

Potas --> 10ml na 100 litrów wody w akwarium podnosi zawartość potasu o 4ppm (4mg/l)

 

K jest również w Pro-fito którego leję 15ml raz na tydzień. Dawka na instrukcji to 10ml na 100 Litrów. ( netto myślę mam około 170 - 180 litrow ).

Czy waszym zdaniem starczy Mg z pro-fito ? Czy powinienem wlewać więcej mililitrów pro-fito ? Boję się trochę mikro bo podobno po przedawkowaniu będą ostre glony.

 

Fe(2+): 0,12% 
K: 0,7% 
Mg: 0,09% 
Mn: 0,04% 
I: 0,02% 
B: 0,008% 
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002% 
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001% 
V, Se: 0,0005%

 

Poniżej wklejam 3 zdjęcia roślinki. Problem zwijania brzegów liści dotyczy tylko tej roślinki.

 

Wrzucam też jedno zdjęcia korzenia i mam pytanie. Jak widzicie na korzeniu jest taki brązowy syf. Jeszcze niedawno na korzeniu glony.

Teraz nie ma glonów tylko jest syf. Ten syf, jak się go poruszy to rozbija się w pył.

Czy to martwe glony ? Nie można tego zebrać "odkurzaczem" bo wraca jako był. Zbieram delikatnie tylko z wodą.

 

I wrzucam zdjęcie "anubiasa" ? Słabo to widać na zdjęciu ale wydaje mi się ze powierzchnia liści zrobiła się chropowata.

 

Objechałem też kilka sklepów za Mg i Ca, ale w małym mieście ciężko o dobrze zapatrzony sklep, więc póki co nie dodaję tego dodatkowo.

W jednym sklepie dowiedziałem się, że Mg to mikro i wystarczy tyle co w Easy Life Pro-Fito ( Mg-0,09 % ).

W drugim powiedziano mi żebym nie przesadzał :) Już dawno odpuściłem sobie te sklep ale dziś byłem ciut zdesperowany. Ale teraz to już na 100% :)

 

Rośliny naprawdę rosną w oczach i jakoś tak jestem bardzo dobrej myśli.

Nie chciałbym nic schrzanić z brakiem Mg.

 

Zdjęcia niestety z kalkulatora.

 

post-24019-0-36432000-1463827481_thumb.jpg

post-24019-0-39337700-1463827512_thumb.jpg

post-24019-0-49792800-1463827526_thumb.jpg

post-24019-0-89082000-1463827561_thumb.jpg

post-24019-0-86802900-1463827593_thumb.jpg

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% nie są to braki Mg. Mg to makro, efekt był by totalnie inny w przypadku jego braku. Nadal stawiam na to, że potasu jest za dużo. Lekkie nadmiary potasu mogą powodować taki efekt. Niedobory Ca gną liście inaczej (poza tym to raczej nie możliwe u Ciebie) możliwe są jeszcze niedobory/nadmiary mikro. Tak czy siak rośliny wyglądają bardzo dobrze więc ewentualne korekty raczej leciutko i na spokojnie. Jeśli byś zjechał z potasem za nisko to pierwsze oznaki takiego stanu zauważysz prawdopodobnie na Corymbosie. Nawiasem ilość Mg w profito jest żadna ale dopóki nie zaobserwujesz chlorozy na starych liściach to uznaj że jest ok. Zwiększanie profito raczej nie ma sensu bo żelaza roślinom raczej nie brak a ten nawóz jest skonfigurowany pod Fe. Daj też krzakom czasu, zmieniałeś niedawno twardość zobaczymy co się będzie działo.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dziś dopadłem testy Ca i Mg i faktycznie, obu pierwiastków chyba jest wystarczająco.

 

Ca = 55

Mg = 21

Gh= 12,7 ( dedykowany test tylko pod Gh pokazuje 13 )

 

Sprawdziłem też wodę RO po mineralizacji moją standardową dawką i jest następująco

 

Ca = 15

Mg = 39

Gh = 11

 

Tutaj coś słaby stosunek Ca do Mg ? Powinno być raczej odwrotnie ? Chyba, że coś miejscami wyniki zamieniłem... :)

 

Podejrzewam, że w akwarium wciąż działa te pozostawione 50 litrów kranixa który ma Gh 21.

Dziś poszła podmiana 35 litrów. Kh w akwarium dalej 7 chociaż RO po mineralizacji kh = 0.

Jak zejdę z Gh poniżej 10 to wygląda na to, że tak czy inaczej Ca i Mg są w całkiem sporej ilości

 

Przycięte rośliny w miejscu przycięcia puszczają dwie łodygi, więc przyciąłem całą resztę dosyć nisko a odcięte rzecz jasna zasadzone obok.

Po podmianie wody poszła standardowa dawka mikro + makro. Zobaczymy co się będzie dziać w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...