Jump to content

Czy moja woda jest odpowiednia?


Recommended Posts

Witam

Moje akwarium o pojemności 180l,dosyć gęsto obsadzone roślinami,z jednym dużym korzeniem i kawałkiem drewna na kształt groty(niestety jeszcze nie zatonął i se pływa ;-) ) zasiedlone jest:

-około 20 zwinnikami Blehera

-2 barwniakami (jeszcze bardzo małe ale już się pięknie wybarwiają)

-1 mieczyk(mój ratunek na kożuch bakteryjny przy powierzchni)

-3 kosiarki(wypadną z obsady przy najbliższej możliwej okazji)

akwarium ma być głównie dla mojej ławicy i barwniaków plus czegoś jeszcze w najbliższym czasie ale w tej kwesti zgłoszę się w innym dziale ;-)

A teraz do rzeczy,w moim akwarium woda ma takie parametry:

-temperatura:25*C

-PH około 7,2

-GH około 7

-KH  około 6

Posiadam filtr RO z którego woda posiada takie parametry:

-PH 6

-KH/GH 0

W kranie:

-PH 7,2/7,4

-GH 14

-KH 9

i teraz pytanie,czy woda którą mam w akwarium jest prawidłowa? Co zmienić? Jutro będę podmieniał wodę i mam przygotowane już wiadro 20l wody RO. Zmieniać? Zbijać te wartości w dół?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

GH masz ok, KH bym pociągnęła może o 1-2 w dół i razem z nim pH. pH koło 6.5. Generalnie zwinniki często tracą kolory w bardziej zasadowej wodzie. Mieczyk mógłby wyjechać, bo nie dla niego będzie taka mięciutka, kwaśna woda. Barwniaki świetne ryby, tylko spodziewaj się, że mogą nie chcieć żyć w przymusowej parze. Wtedy warto zdobyć jeszcze jedną, dwie samiczki i jakoś się dogadają ;)

Link to comment
Share on other sites

Co do GH to miałem pewność,że jest ok ale właśnie z tym KH nie byłem pewien bo w wielu opisach nie podaje się tej wartości przy opisie odpowiednich parametrów wody. Moje barwniaki są u mnie od zeszłego poniedziałku i na początku faktycznie samiec pływał już jak król i się prężył pływając po całym akwarium a jak samica stanęła mu na drodze to przyspieszał,przepłaszał ją i płynął dalej ale teraz już żyją w zgodzie raczej bo często pływają razem a nawet razem pobierają pokarm i już płoszy ją tylko wtedy gdy naprawdę mu przeszkadza ;-) czas pokaże co z tego wyniknie. Skimmer kiedyś jeszcze hodując dyskowce miałem,standardowy z filtra zewnętrznego,był w nim problem z zaciąganiem wody z tafli,deszczownica też dawała kiepski efekt. Najlepiej spisywał się jeszcze wewnętrzny mechaniczny z napowietrzaniem wadą tego rozwiązania jednakże był fakt,że musiał być on zamontowany przy powierzchni,szpecił i hałasował plus w połączeniu z filtrem zewnętrznym tworzył bardzo mocny efekt pralki gdyż musiały być zamontowane po przeciwnych stronach akwarium(wyloty). Co wg Was prócz żyworodnych dobrze zjada ten kożuch(coś czemu lepiej przypasują parametry wody)? Mogły by to być gurami mozaikowe?

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jeśli w akwarium wszystko jest ok, jest sprzątane wystarczająco często, dobrze ustawiony jest ruch wody, nie zostaje dużo jedzenia, to kożucha po prosty nie ma. Powiem szczerze, że nigdy nie miałam tego problemu, nawet jak jedynym filtrem był u mnie zewnętrzny bez deszczownicy, dlatego dodawanie ryb, aby jadły ten kożuch to zabieranie się do sprawy od tyłu...

Link to comment
Share on other sites

Korzuch prawdopodbnie tworzy się jeśli masz sporo związków organicznych w wodzie, powinny pomóc częstsze/większe podmiany plus sprzątanie. KH odpowiada Ci w uproszczeniu za PH jeśli zjedziesz z KH, pH spadnie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Co do kożucha to nie wiem czy nadal  go mam i czy jego brak jest rzeczywiście zasługą mieczyka. Możliwe,że go nie ma. Był na pewno gdy miałem paletki i jeszcze po restarcie z nową obsadą też się pojawił ale od dosyć dawna nic nie ma i może podświadomie jego zniknięcie utożsamiam z żywóródką :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...