Skocz do zawartości

Czy moja woda jest odpowiednia?


p.Agassiza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje akwarium o pojemności 180l,dosyć gęsto obsadzone roślinami,z jednym dużym korzeniem i kawałkiem drewna na kształt groty(niestety jeszcze nie zatonął i se pływa ;-) ) zasiedlone jest:

-około 20 zwinnikami Blehera

-2 barwniakami (jeszcze bardzo małe ale już się pięknie wybarwiają)

-1 mieczyk(mój ratunek na kożuch bakteryjny przy powierzchni)

-3 kosiarki(wypadną z obsady przy najbliższej możliwej okazji)

akwarium ma być głównie dla mojej ławicy i barwniaków plus czegoś jeszcze w najbliższym czasie ale w tej kwesti zgłoszę się w innym dziale ;-)

A teraz do rzeczy,w moim akwarium woda ma takie parametry:

-temperatura:25*C

-PH około 7,2

-GH około 7

-KH  około 6

Posiadam filtr RO z którego woda posiada takie parametry:

-PH 6

-KH/GH 0

W kranie:

-PH 7,2/7,4

-GH 14

-KH 9

i teraz pytanie,czy woda którą mam w akwarium jest prawidłowa? Co zmienić? Jutro będę podmieniał wodę i mam przygotowane już wiadro 20l wody RO. Zmieniać? Zbijać te wartości w dół?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH masz ok, KH bym pociągnęła może o 1-2 w dół i razem z nim pH. pH koło 6.5. Generalnie zwinniki często tracą kolory w bardziej zasadowej wodzie. Mieczyk mógłby wyjechać, bo nie dla niego będzie taka mięciutka, kwaśna woda. Barwniaki świetne ryby, tylko spodziewaj się, że mogą nie chcieć żyć w przymusowej parze. Wtedy warto zdobyć jeszcze jedną, dwie samiczki i jakoś się dogadają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GH to miałem pewność,że jest ok ale właśnie z tym KH nie byłem pewien bo w wielu opisach nie podaje się tej wartości przy opisie odpowiednich parametrów wody. Moje barwniaki są u mnie od zeszłego poniedziałku i na początku faktycznie samiec pływał już jak król i się prężył pływając po całym akwarium a jak samica stanęła mu na drodze to przyspieszał,przepłaszał ją i płynął dalej ale teraz już żyją w zgodzie raczej bo często pływają razem a nawet razem pobierają pokarm i już płoszy ją tylko wtedy gdy naprawdę mu przeszkadza ;-) czas pokaże co z tego wyniknie. Skimmer kiedyś jeszcze hodując dyskowce miałem,standardowy z filtra zewnętrznego,był w nim problem z zaciąganiem wody z tafli,deszczownica też dawała kiepski efekt. Najlepiej spisywał się jeszcze wewnętrzny mechaniczny z napowietrzaniem wadą tego rozwiązania jednakże był fakt,że musiał być on zamontowany przy powierzchni,szpecił i hałasował plus w połączeniu z filtrem zewnętrznym tworzył bardzo mocny efekt pralki gdyż musiały być zamontowane po przeciwnych stronach akwarium(wyloty). Co wg Was prócz żyworodnych dobrze zjada ten kożuch(coś czemu lepiej przypasują parametry wody)? Mogły by to być gurami mozaikowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli w akwarium wszystko jest ok, jest sprzątane wystarczająco często, dobrze ustawiony jest ruch wody, nie zostaje dużo jedzenia, to kożucha po prosty nie ma. Powiem szczerze, że nigdy nie miałam tego problemu, nawet jak jedynym filtrem był u mnie zewnętrzny bez deszczownicy, dlatego dodawanie ryb, aby jadły ten kożuch to zabieranie się do sprawy od tyłu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzuch prawdopodbnie tworzy się jeśli masz sporo związków organicznych w wodzie, powinny pomóc częstsze/większe podmiany plus sprzątanie. KH odpowiada Ci w uproszczeniu za PH jeśli zjedziesz z KH, pH spadnie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kożucha to nie wiem czy nadal  go mam i czy jego brak jest rzeczywiście zasługą mieczyka. Możliwe,że go nie ma. Był na pewno gdy miałem paletki i jeszcze po restarcie z nową obsadą też się pojawił ale od dosyć dawna nic nie ma i może podświadomie jego zniknięcie utożsamiam z żywóródką :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...