Skocz do zawartości

Restart i plan Nawożenia Gotowym Mikro Ferropol i solami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Planuje restart zbiornika.Mam już zakupione podłoże ADA Amazonia New..Teraz mam żwirek i mało roślin(na początku zawsze wyglądały dobrze a po czasie pojawiły sie krasnorosty w niektórych miejscach ..ostatnio troche takich ajiś niteczek jak włoski na niektórych roślinkach.Na dodatek niektóre liście sie zwijaja :(.Akwarium ok. 250litrów.Testy API i JBL :

PH ok 6,8 -7

Amonnia: 0 ppm

NO2- 0

NO3- 80 (Karmie 2 razy dziennie-może tylko raz podawać pokarm?)

KH- 3

GH-9

PO4 - wiecej niż 1.8 (skali zabrakło :(

Fe-0

CO2 według stałego testu jest prawidłowo ..dozuje z butli w czasie świecenia (2x T8 30W plus 2x T5 39 W) Świece 8 godzin T8 i w tym czasie 7 godz T5)

 

Filtr Fluval 406 ( wklad orginalny czyli wegiel,biofoam,ceramiczne kuleczki,gąbka) mam tez JBL Clearmec który kupiłem niedawno ale czekam na restart dopiero wtedy go włoże.

Grzałka Fluwal 300W

Napowietrzam w nocy po pare godzin z odstepami.

 

Obsada:

2 pary Skalarów około półtorarocznych

15 Brzanek Sumatrzańskich (nie obgryzają płetw Skalarom :D żyja razem od początku.

Cierniooczek długonosy

 

1 Ksieżniczka z Burgundi (Dostałem od kolegi z małym akwarium i tak  została

 

5 kirysków Lamparcich

 

1 wielki Glonojad Albinos

 

Pytanie czy bede potrzebowal soli KH2PO4 i  KNO3 jezeli mam wysokie PO4  i NO3- ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie czy bede potrzebowal soli KH2PO4 i KNO3 jezeli mam wysokie PO4 i NO3- ?

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie, ja na Twoim miejscu jakoś sprawdził bym te testy. Nawozić czasami trzeba tylko to od akwarium zależy , co czym i ile.

 

 

 

.Mam już zakupione podłoże ADA Amazonia New..Teraz mam żwirek i mało roślin(na początku zawsze wyglądały dobrze a po czasie pojawiły sie krasnorosty w niektórych miejscach ..ostatnio troche takich ajiś niteczek jak włoski na niektórych roślinkach.Na dodatek niektóre liście sie zwijaja :(.

Masz problemy ogólnie z roślinami a porywasz się na ADA-ę ?

 

 

 

Obsada

Dla tej obsady nie porwał bym się na ADA-ę został bym przy piasku, nie jestem za mieszaniem biotopów i ten glonojad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ADA to myślałem że bedzie lepsza niż ten mój żwirek.Te problemy z roślinami były kiedy miałem tylko 2x30w światło..teraz sie to poprawiło.Na dodatek mam filtr RO i to też chyba trochew pomogło.Co oddać z tej obsady?Zostawic tylko Skalary czy Brzanki też mogę?Dzieki za pomoc :) Myślałem o dużej liczbie Neonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta księżniczka z burgundi na pewno do oddania. Oddałbym też cierniooczka i tego glonojada. Zamiast tego dałbym jakieś pielęgniczki (np. kakadu 1+3), jakąś ładną ławice (jeśli podobają Ci się neony to powinny być ok, chociaż moim zdaniem lepiej kupić jakąś inną ławicę) a do tego z 10 otosków i 6-8 kirysków. Jeśli chcesz zostawić skalary to niestety odpadają już pielęgniczki kakadu, ale mógłbyś dać parkę pielęgniczek ramireza.

 

Jeśli chodzi o podłoże to dałbym klasyczną ziemię i piach. Roślinki rosną na tym bardzo dobrze.

 

Wywal ten węgiel z filtra. To może być powód szaleństwa z NO3 i PO4.

 

Moim zdaniem jak najbardziej będzie Ci potrzebne KNO3. Co do KH2PO4 to już niekoniecznie, ale może się okazać konieczne. Każde akwarium jest inne, więc każdy potrzebuje inne nawożenie. Swoją drogą, jak długo masz już takie oświetlenie bez stosowania nawozów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta księżniczka z burgundi na pewno do oddania. Oddałbym też cierniooczka i tego glonojada. Zamiast tego dałbym jakieś pielęgniczki (np. kakadu 1+3), jakąś ładną ławice (jeśli podobają Ci się neony to powinny być ok, chociaż moim zdaniem lepiej kupić jakąś inną ławicę) a do tego z 10 otosków i 6-8 kirysków. Jeśli chcesz zostawić skalary to niestety odpadają już pielęgniczki kakadu, ale mógłbyś dać parkę pielęgniczek ramireza.

 

Jeśli chodzi o podłoże to dałbym klasyczną ziemię i piach. Roślinki rosną na tym bardzo dobrze.

 

Wywal ten węgiel z filtra. To może być powód szaleństwa z NO3 i PO4.

 

Moim zdaniem jak najbardziej będzie Ci potrzebne KNO3. Co do KH2PO4 to już niekoniecznie, ale może się okazać konieczne. Każde akwarium jest inne, więc każdy potrzebuje inne nawożenie. Swoją drogą, jak długo masz już takie oświetlenie bez stosowania nawozów?

Ok.Sprawa wygląda tak.Zrobiłem restart.Dno Amazonia New.Filtr wypłukałem w starej wodzie.Dałem tez do filtra JBL Clearmec.Wszystkie ryby zaniosłem do kolegi na 2-3 tyg.Zostawie z nich tylko te 2 pary Skalarow.Z tego co slyszałem to żadnych ryb dennych nie można mieć przy tym podłożu bo za dużo ruszaja dno...nie jestem pewien.Oświetlenie miałem przez pierwsze 7-9 miesiecy tylko 2x30W T8 dopiero od 2-3 miesiecy mam dodatkowo 2xT5 39W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie czy bede potrzebowal soli KH2PO4 i  KNO3 jezeli mam wysokie PO4  i NO3- ?

 

 

Na razie są wysokie bo świeże granulaty typu ADA oddają po zalaniu dużo substancji do wody. Wskazane na początku są częste podmiany. Chyba że twoja woda z kranu ma wysokie NO3 i PO4.

 

 

Moim zdaniem jak najbardziej będzie Ci potrzebne KNO3. Co do KH2PO4 to już niekoniecznie

 

Podłoże się kiedyś wyczerpie i nawożenie PO4, jak innymi składnikami będzie konieczne. Chyba że j/w.

 

 

Z tego co slyszałem to żadnych ryb dennych nie można mieć przy tym podłożu bo za dużo ruszaja dno

 

 

To nie do końca prawda. Nie jest tak że każdy ruch w pobliżu dna spowoduje jakiś wysyp substancji do wody i w konsekwencji glony. Niektóre zbrojniki mogą kopać doły w okresie tarła i jest to niewskazane ale trzymane pojedyncze będą spokojne. Mam jednego Węgorzyka na substracie, zakopuje się, a raczej wciska pod korzenie i nic nie dzieje się w akwarium z tego powodu. Jakąś denną drobnice możesz spokojnie dać.

 

 

Oświetlenie miałem przez pierwsze 7-9 miesiecy tylko 2x30W T8 dopiero od 2-3 miesiecy mam dodatkowo 2xT5 39W.

 

Zupełnie niepotrzebnie podając CO2 z butli limitowałeś światło. Ja u siebie od pierwszego dnia świeciłem 3x45W przez 12h i nic się nie stało, wręcz przeciwnie, rośliny szybciej się rozrosły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...