Skocz do zawartości

Wytrzymałość podłogi - jakie akwarium


kicaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zastanawiał się jaka jest maksymalna nośność stropu, tzn. jak ciężkie akwarium można postawić w mieszkaniu, w bloku?

Inna sprawa jak z domami jednorodzinnymi - tam na wylewce jest jeszcze izolacja - jaką ma nośność? Słyszałem że może się ugiąć pod ciężkim akwa i z tego powodu robi się samą wylewkę.

Ktoś ma jakieś doświadczenia?

 

With mobilephone sent.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość stropu to nie problem w przypadku stropów betonowych. Jeśli natomiast w domu jest strop drewniany, to już takie 700-1000kg może być problemem. W każdym wypadku warto ustawiać duże akwarium przy ścianie nośnej żeby nie spowodować nadmiernego ugięcia stropu. Takie ugięcie w dopuszczalnym zakresie nie jest niebezpieczne, ale może np. spowodować powstanie pęknięć na tynkach ścian działowych piętro niżej.

 

Tak poza tym, to ja się zawsze bardziej obawiam awarii wodnej takiego akwa w bloku. Nie chcę sobie wyobrażać, jak wygląda pęknięcie np. 1000 litrów np. na 3 piętrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też problem ;)

ale od zalania można się ubezpieczyć, więc nie tak źle. Gorzej gdy naruszy się konstrukcję budynku...

zakładając że akwarium, przykładowo, 300 litrowe  waży wraz z osprzętem ponad 500kg, a w dodatku oparte punktowo, albo prawie punktowo, to nacisk w tym miejscu wydaje mi się na tyle duży iż mogą być problemy. Tyle że nie jestem w tej kwestii specjalistą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że akwarium, przykładowo, 300 litrowe  waży wraz z osprzętem ponad 500kg, a w dodatku oparte punktowo, albo prawie punktowo, to nacisk w tym miejscu wydaje mi się na tyle duży iż mogą być problemy. 

 

Zakładając, że rzeczone akwarium, nawet ważące 500kg będzie stało na szafce z np. ośmioma nóżkami, nacisk na jedną nogę wyniesie delikatnie ponad 60kg. Przy najbliższej rodzinnej imprezie zbierz osiem osób i stańcie w miejscu, w którym planujesz postawienie zbiornika - jeśli po minucie będziecie stali w tym samym miejscu, śmiało stawiaj zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też problem ;)

ale od zalania można się ubezpieczyć, więc nie tak źle. Gorzej gdy naruszy się konstrukcję budynku...

zakładając że akwarium, przykładowo, 300 litrowe  waży wraz z osprzętem ponad 500kg, a w dodatku oparte punktowo, albo prawie punktowo, to nacisk w tym miejscu wydaje mi się na tyle duży iż mogą być problemy. Tyle że nie jestem w tej kwestii specjalistą...

 

Ubezpieczenie to tylko pieniądz... Zalanie np. 3 sąsiadów po kolei jest problemem natury moralnej, którego nie chciałbym nigdy być udziałem ;)

 

500kg waży dobry regał z książkami - to nie ciężar. Powierzchnia 2 m2 daje 250kg/m2 a to jest chyba minimalna dopuszczalna wytrzymałość stropu w jakimkolwiek pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...