Skocz do zawartości

nowe rybska ;]


ralph
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie jak wiecie miałem ostatnio problemy ze skalarami zostały dwa facet w sklepie powiedzial że powinienem dosypać 4 stołowe łyżki soli do takiego zbiornika jeśli problem bedzie dalej ( te co zostały nie mają tych problemów żyją normalnie) i myślałem nad nowymi rybkami oto moje propozycje innych nie przyjme (chyba że będą naprawde niezłe):

-pozbywam sie skalarów kupuje ok. 10X brzanki sumatrzańskie, sum. albinosy czy mszyste

-dokupuje skalary ok. 4-5

-kupuje sewerumki czy meeki ok.3-4 (innych nie bo gościu powiedział ze są agresywne i mogłyby mi te małe zeżreć pyszczaki to samo dla nich trzeba całkowicie przebudowac zbiornik i meeki też raczej nie kupie bo ma spore wymagania i wtedy może sie pozbede skalarów nie wiem jeszcze) no właśnie polecił mi te do takiej obsady bo są dosyć spokojne co sądzicie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdezydowanie odradzam ci brzanki sumatrzanskie - sa zbyt ruchliwe i uszczypliwe. Z moja obsada sie co prawda zgadzaja ale nie ryzykowalabym na twoim miejscu.

Wedlug mnie albo zostan przy skalarach bo masz dla nich odpowiednio duzy zbiornik albo kup sobie prętniczki karłowate. Do twojego składu potrzebujesz rybek mniej zywiołowych takich, ktore nie beda gonic razbor i kardynałkow.

Czyli według mnie: albo skalary, albo pretniki karłowate albo moze sumiki szkliste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje spore stadko brzanek i wiem jakie sa ciekawskie i zaczepne :twisted:

W sumie to moje ulubione rybki. Nie pozbylabym sie ich z akwarium za żadne skarby ale wiem ze przez nie musialam z wielu gatunkow zrezygnowac.

Wiesz ze pielegnice sewerum wyrastaja dosc duze? Nawet do 20 cm..

Pomysl sobie jak wraz z reszta twojej obsady zmieszcza sie 4 takie duze sewerumki. W twoim akwa musialyby byc same. Pomysl raczej o rybkach tak do 10 cm.

Wiem ze do skalarow mogles sie zrazic ale co ci szkodzi jeszcze raz sprobowac?

A ja i tak zostane przy pretnikach - przesliczne sa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często odradza się łączenie skalarów i brzanek sumatrzańskich w jednym akwa, bo popodobno brzanki podgryzają płetwy skalarom (jak i innym rybom o długich w stosunku do wielkości tułowia płetwach). Ale ponoć nie zawsze jest to reguła.

 

Co do sewerum... Mój kolega je hoduje. Wyrastają duże (w jego zbiorniku 140 l mają przynajmniej 20 cm). Kolega nie może przez nie mieć żadnych roślin w akwarium. Wszystkie mu pozjadały. Są bardzo żarłoczne na tym punkcie. Można by ewentualnie spróbować podawać pokarm roślinny w płatkach czy tabletkach. Może by to zaradziło ich apetytowi.

Z powodu ich żarłoczności kumpel chce się ich pozbyć, ale niestety już od kilku (!) lat bezskutecznie. Żaden sklep zoologiczny ani prywatny hodowca nie chce ich przyjąć. W każdym sklepie mówią mu ponoć, że są to ryby obecnie bardzo mało popularne i nie schodzą.

Są raczej spokojne, ale czasem jak im coś odbije, to potrafią zabić inną nieco mniejszą od siebie rybę. Mojemu koledze wykończyły tak jedną meekę i salwinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej dzięki za rady i tobie i kocjano chyba na razie ich nie kupie za tydzień czy dwa kupie 4-5 skalarów w razie takich objawów jak wcześniej dorzuce tej soli kupie wskaźnik pH ewentualnie (obecnie mam taki niedokładny) i zmienie pH słuchajcie jak bardzo moze zmienić pH korzeń długości 30cm i połowka kokosa na tym niedokładnym wyszło mi tak chyba 6 ale facet w sklepie że nawet paletki tego nie wytrzymają i powiedział też że to niemożliwe bo w tym sklepie w 2 razy mniejszym akwarium są 3 korzenie każdy 2 razy mniejszy od mojego i jakie w końce pH potrzebują skalary bo w różnych źródłach piszą różnie :?::?::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paletki nie wchodzą w gre po pierwsze ich nie lubie znudziłyby mnie a po drugie najmniejsze w sklepie kosztuje 26 zeta nie zamierzam wydać na ryby dwieście zeta ;) tylko brzanki pielegnice i skalary a jak już w internecie znajde fajne rybki to nie ma ich w lublinie to nie fair :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary fajna rzecz miałem ich już trochę ale tylko raz trafiła mi się para maja tarło.

Miałem również sewerumy

 

Dołączona grafika

 

To jeszcze moje aqua przed zmianą aranżacji, mało roślin itd. Rybki wydałem bo trochę wyrosły i za mało miejsca było. A ponadto myślałem o zmianie na mniejsze rybki.

 

Sewerumy fajna sprawa, w miarę spokojne rybki. Nie napadają na mniejsze. Jednak sentyment do skalarów jest większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...