Skocz do zawartości

Problem z roślinami...


damianzgierz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie mam problem z roślinami.

Baniak 120x50x50 zalany tydzień temu.

Filtr JBL CP e1501, wkłady od dołu: Matrix, siporax, bioceramika i gąbka.

Temperatura 25-26 stopni bez grzałki.

Oświetlenie 2x30W 6500K( świeca od około 10 do 20.

Dodatkowo zamontowałem 1x45W T5 8500K(świeci od 10 do18)

1x45W T5 10000K( świeci od 18 do 20).

Podłoże piach plus kulki gt rozłożone na całym podłożu w odstępach 7-10cm od siebie.

Na roślinach zaczęły pojawiać się jakieś glony i zaczęły odpadać liście.

Nie które zrobiły się ciemno zielone Jak na zdjęciach.

Jaka może być przyczyna? I jak to zwalczyć żeby ładnie rosły?

Dodam że nowe liście roślin są ładne zielone.

Czy może zacząć podawać jakieś nawozy?post-15455-1460895734,25_thumb.jpgpost-15455-1460895740,77_thumb.jpgpost-15455-1460895747,87_thumb.jpgpost-15455-1460895759,24_thumb.jpgpost-15455-1460895771,07_thumb.jpgpost-15455-1460895778,04_thumb.jpg

 

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez większość czasu świeci u Ciebie 0,5W/l to już jest nie tak znowu mało i może być konieczne drobne nawożenie, a pewnie nie obraziłyby się za trochę CO2. Mierzysz jakieś parametry? Inna sprawa, że akwarium świeżo zalane, na początku lubią się dziać różne rzeczy, które z czasem przechodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. przez większość czasu świeci 0.35W/l a przez około dwie godziny 0.5W.

To mam poczekać jeszcze trochę i zobaczyć co się będzie działo? Czy może już próbować zacząć czymś nawozić? Dodam że butla co2 na razie odpada. Planuje zamontować butlę dopiero w październiku.

A czym można nawozić?

Mam tylko testy narazie na No2, No3 i na Po4

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowo założonym zbiorniku mogą pojawiać się problemy. Rośliny potrzebują czasu żeby przestawić się na nowe warunki. Jeśli nie posiadasz jeszcze butli to rozważ bimbrownię. CO2 znacznie ułatwia prowadzenie akwarium roślinnego. 

 

Opisz co to za gatunki.

 

Na zdjęciach widać jakiś pył/osad. Jak nie masz testów KH/GH to sprawdź na stronie wodociągów. Może wytrącają Ci się węglany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy które dzisiaj zrobiłem:

 

KH- 10-11

GH- 13-14

pH- 7,5

PO4- między 0.5 a 1

No3- 0

No2- 0

 

I co teraz? W bimbrownie nie mam czasu się bawić narazie. Czy może podawać coś gotowego czy jak? Ja się na tym nie znam co i jak. czekam na wasze porady i podpowiedzi.

 

Jeszcze chciałem zapytać czy to możliwe że No2 wynosi 0 jak woda dojrzewa dopiero od tygodnia? Dzisiaj robiłem podmianę około 20-30% wody

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 0 bo akwarium nawet nie zaczęło dojrzewać to raz.

Dwa no3 uzupełni do min 10ppm i poniżej tej wartości ni schodź.

 

Po trzecie po co ta podmianka? tylko wydłużasz dojrzewanie przez pierwsze 2-3 tyg żadnych podmian.

Po czwarte oświetlenie ogranicz do 6-7h na dobę i co tydzień wydluzaj o 1h.

 

Po piąte podawaj roślinom potas i carbo.

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 skoczy gdzieś koło 2 tygodnia. Carbo jest opcją póki co jak nie dasz rady butli wcześniej ogarnąć. Glony w sumie dla mnie są typowym objawem braku azotu przy wysokim fosforze ale zbiornik jest świeży. Dodatkowo pewnie azot jest w formie amonowej chociaż raczej nie za wiele. Wstrzymał bym się jeszcze z tydzień i przemyślał jak właściwie chcesz ten zbiornik prowadzić. Dodatkowo dopóki nie będzie węgla odpuścił bym świecenie więcej niż 0.3 w/l.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...