Skocz do zawartości

[25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)


Nantai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie zacząć ten wątek dość nietypowo. Będzie to preludium dotyczące naszego, polskiego - można rzecz dinozaura wśród zwierząt. :) Nie wiem czy kiedyś słyszeliście o tym stworzeniu, nie wspominając o tym czy ktoś kiedyś miał przyjemność zobaczyć na żywo. Moim zdaniem rewelacyjna sprawa i pokrótce chciałbym przedstawić kilka informacji.

Przekopnica jest skorupiakiem z grupy skrzelonogów z rodziny Triopsidae. Dorasta do 7 cm, niektóre informacje podają 13 cm. Żyją w płytkich okresowych zbiornikach wodnych takich jak - kałuże, płytkie stawy itp. Warunkiem jest okresowe wysychanie owych zbiorników. W Polsce występują dwa rodzaje przekopnic - przekopnica wiosenna i omawiana przeze mnie właśnie przekopnica właściwa. Wiosenna jest o wiele większa i żyje w temperaturze do 15 stopni C, więc ciężko ją hodować w warunkach domowych. Przekopnica właściwa "ożywa" u nas od końca kwietnia.

Ciekawostki:

- przekopnica właściwa uznawana jest jako najstarsze stworzenia na ziemi. Zamieszkuje naszą planetę od 220 mln lat!

- cysty przekopnicy potrafią przetrwać 22 lata!

- żyje dość krótko zazwyczaj do 100 dni, z informacji w internecie w akwarium w domu przeżywa średnio dwa miesiące

- przekopnica inaczej nazywana jest nieborakiem (zawsze się zastanawiałem skąd ten nieborak się wziął ze słynnej wyliczanki "idzie rak, nieborak...") Nazwa ta wzięła się z tego, że kiedyś ludzie nie mogli pojąć skąd się biorą przekopnice. Jednego dnia nie występowały, a na drugi dzień już żwawo pływały w miejscu gdzie wcześniej był suchy piach, a teraz jest kałuża. Doszli do wniosku, że spada z nieba razem z deszczem - niebo-rak. 

 

To tak na wstępie. Pozostałe informację, jak i ciekawostki będę zamieszczał w kolejnych postach. 

Ze względu na to, że jest objęta częściową ochroną gatunkową - cysty pozyskałem przez aledrogo(powinny przyjść w następnym tygodniu). Plan na kałuże dla nich już mam. Oczywiście nie byłbym sobą jeśli nie nagrałbym jej występowanie w naturze. Jak się zrobi ciepło to wybieram się na poszukiwania przekopnic. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry wybór. Powodzenia w szukaniu przekopnic w naturze, ja póki co nie spotkałem, więc trzymam kciuki. :)  Miałem u siebie T. cancriformis 2 miesiące temu (został piasek z cystami 'na zaś') i jest to przewdzięczny skorupiak. Bezproblemowy w żywieniu, choć brudzi na potęgę. Moja najstarsza przekopnica przeżyła ~96 dni, długość życia zależy chyba mocno od temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kałuża dla przekopnic zalana. Do baniaka wrzuciłem kilka liści olchy i bliżej mi nie określoną roślinę (bardzo fajna zresztą, zobaczymy czy będzie rosła w baniaku.. Złamałem trochę swoją zasadę "Najpierw identyfikuje - później zrywam". Roślina występuję w bardzo dużych ilościach w okresowo wysychających bagnach, jak i w rzekach o mniejszym prądzie - więc mam nadzieje, ze nie jest pod ochroną ;). Jeśli ktoś jest w stanie zidentyfikować to zdjęcia poniżej. Ja jak na razie nie znalazłem informacji na jej temat.  Baniak będzie zaopatrzony w grzałkę i filtr Corner jet 01.
 
W sumie  co do samej kałuży, to ciężko coś komentować. Ot zwykła kałuża. :)
 
 
xiJ1fPK.jpg
 
i roślina:

oO8cHIV.jpg
Czekam na cysty przekopnic. Deszczówka do zalania wylęgu przygotowana. :)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cysty dotarły. Zalałem je mieszanką pół na pół deszczówką i kranówką. Słoik umieściłem w akwarium-  noce są jeszcze bardzo zimne, a chcę utrzymywać temperaturę około 20-22 stopni. Jako pożywkę dla młodych wlałem łyżkę papki z włókien kokosowych. Wcześniej papkę wymieszałem z wodą z drugiego akwarium, więc mam nadzieje, że młodo wyklute przekopki będą miały co jeść. :) Lampka nad akwarium będzie świeciła 48 godzin. Zobaczymy czy coś się z tego wykluje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam tylko przed używaniem wody z akwarium do wylęgu, cysty ponoć reagują negatywnie na wodę, w której obecne były ryby i są problemy z wykluciem. Trzymam kciuki :)

Wiem, czytałem o tym. Z drugiej strony super sprawa, że cysty mogą reagować na takie coś . Ciekawe czy to faktycznie prawda.

Jeśli tak to zmieniam moje nastawienie do aborcji. :P

 

Informuj nas na bieżąco ;)

 

Po 12 godzinach świecenia narazie nic. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młode larwy przekopnic się pokazały. Doliczyłem 3 sztuki. Są tak małe, że ciężko je nagrać, ale postaram się coś nakręcić. Jedna się trzyma dna, druga przyklejona do słoika, trzecia żwawo pływa. :)

 

 

Coś się udało nagrać, kiepsko, ale zawsze. wink.gif Są tak małe, że ciężko je uchwycić. 12 sztuk naliczyłem młodych.

 

[video=youtube]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi, trzeci i czwarty.

Ilość przekopnic się zmniejszyła. Podobno to norma, że zostają tylko te największe i najsilniejsze. Zauważyłem u siebie trzy już bardziej przypominające młode przekopnice, niż skaczące naupliusy. Największa ma 2-3 mm. Często w hodowli przekopnic bywa tak, że tylko jedna osiąga dorosły wiek. Zobaczymy jak będzie u mnie. Oprócz tego cały czas wykluwają się młode larwy. :)

Przez ten czas larwy odżywiały się pierwotniakami, dietę wzbogacałem "mgiełką" z przetartego żółtka. 

W dniu czwartym dorzuciłem troszkę pyłku z jedzenia dla ryb. W dniu dzisiejszym robię pierwszą "nockę" dla przekopnic oraz uzupełniłem wodę w słoiku z głównego zbiornika.

 

Podsumowując początek hodowli:

- świeciłem lampą przez 3 dni i noce;

- po 24 godzinach zaczęły się wykluwać larwy przekopnicy,

- pierwotniaki z suchych liści oraz włókna kokosowego spełniły swoją funkcję - przekopnice miały co wcinać,

- czwartego dnia gaszę na noc światło oraz dolewam wodę z głównego zbiornika.

 

Poniżej filmik pokazujący największą przekopnice. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7

Największa przekopnica ma około 7mm. Wpuściłem ją do akwarium docelowego. Wcześniej w akwarium miałem nieproszonego gościa, na którego polowałem kilka dni. Przytargałem go pewnie z roślinami. Była to jakaś larwa- już nie sprawdzałem dokładnej nazwy. Wolałem się jej pozbyć dla bezpieczeństwa przekopki - no i udało się. :)
W słoiku pływa jeszcze jedna przekopnica, ale ją wpuszczę za kilka dni. Temperatura jaką utrzymuje w akwarium to 21-22 stopnie. Dokarmiam pokarmem dla ryb. 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 12

 

Przekopnica przeszła kolejną wylinkę:

BVD2ZYN.jpg

 

Ogólnie przechodzi około dwóch wylinek dziennie. Rośnie w tempie zastraszającym. Teraz ma około 1,5 cm. Druga mniejsza przekopka została spałaszowana przez właśnie tą dużą niestety. Karmie pokarmem dla ryb, chociaż słabo go pobiera. Podałem również świeżą rybę, ale na razie nie jest zainteresowana. Niedługo mam zamiar karmić mrożonymi robalami. 

Temperatura jaką ciągle utrzymuje to 22 stopnie.

 


 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...