Skocz do zawartości

Cudze chwalicie, swego nie znacie.


Nantai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zajebiście ogląda się Twoje filmy (brakuje tylko lektora Czubówny ;)),kawał dobrej roboty, powinieneś dostać jakąś nagrodę za to.Wiele dzięki Tobie dowiedziałem o naszych krajowych wodach, dzięki i życzę dalszego zapału w tym co robisz i czekamy na następne ciekawe Filmy

Edytowane przez Deadmau5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierniki zimą w rzece Młynówka

 

Film nagrywany był w małej rzece Młynówka w Jastrowiu. Charakteryzuje się ona bardzo mulistym dnem, dlatego też przejrzystość wody pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej pospolitą rybą w tej rzece jest ciernik. Na filmie oprócz ciernika można zauważyć pojedyncze osobniki strzebli potokowej. Podczas nagrania temperatura wody wynosiła 3 °C, a powietrza -5 °C.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Larwa ważki (Brachytron pratense)

 

Larwa ważki żagniczki wiosennej osiąga 50 mm długości. Ma charakterystyczny, płaski kształt głowy. Oczy małe w stosunku do wielkości głowy. Jest drapieżna i bardzo żarłoczna. Ciekawostką jest sposób, w jaki się porusza. Pływa niezgrabnie, wyrzucając z odwłoku strumień wody o dość mocnej sile. Stanowi to również sposób obrony. Gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie, celuje odwłokiem w drapieżnika i uderza w niego strumieniem jak biczem wodnym. Larwę z filmu przyłapałem w płyciznach rzeki o dość słabym nurcie. Kryła się wśród korzeni i opadłych gałęzi. Jej ciemnobrązowy kolor sprawił, że była praktycznie niezauważalna wśród leżącego w wodzie drewna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzebla potokowa & kiełb Kesslera & piekielnica

Materiał nagrywany w rzece Piława, pokazujący różnorodność gatunków ryb występujących w tej przepięknej rzece. Na filmie można zaobserwować m.in. kiełbie Kesslera, strzeble potokowe, piekielnice, różanki, klenie, cierniki, lipienie i inne.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piąta odsłona inspiracji naturą to 15 podwodnych zimowych ujęć w dwóch odsłonach. Pierwsza część filmu została nagrana w dzień pochmurny, podczas  intensywnych opadów śniegu. Druga – w czasie bardzo mroźnej i słonecznej pogody. Materiał kręcony był na płyciznach rzeki Piława. Spora ilość kamieni, leżące na dnie opadłe gałęzie i korzenie to charakterystyczny dla tego miejsca widok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiełb Kesslera i głowacz pręgopłetwy zimową porą

Sezon zimowy wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Przez ten okres często bywałem nad Piławą i sporo nowych rzeczy się dowiedziałem o naszych rybach i ich zachowaniach podczas zimowania. Znalazłem zimowiska m.in. słonecznic, śliza, cierników, głowaczy i kiełbi. Zostaje jeszcze sporo do odkrycia, ale to już zostawię na następny rok. Jak widać na filmie, kiełbie Kesslera w zimę zajmują miejsca w środkowej części rzeki, ukrywając się między obumierającymi roślinami. W stanie odrętwienia spędzają tak ciężki dla nich okres. Głowacz pręgopłetwy w zimę, w rzece częściowo zakopuję się w piasku lub trzyma się blisko kamieni. Film przedstawia mój ulubiony odcinek rzeki, na którym spędziłem mnóstwo czasu na podglądaniu naszych podopiecznych. Od razu mówię, że nagrywałem "z ręki" i bez stabilizacji, więc wybaczcie za "trzęsiawki". Mocny nurt wody nie pozwalał na dobrą jakość materiału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Płocie, różanki, strzeble, klenie i inne ryby w rzece Piława

 

Kilka archiwalnych, wcześniej nie publikowanych ujęć z rzeki Piława. Nadszedł nowy sezon, a wraz z nim mnóstwo pomysłów do zrealizowania. W planach są m.in. filmy pełnometrażowe, kolejne (przynajmniej dwa) odcinki dzikiego akwarium i wiele wiele innych. O szczegółach nie będę opowiadał, żeby nie zapeszyć :). Czy uda się to wszystko wcielić w życie - czas pokaże.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oczlik (Cyklops)

 

Oczlik to mały, dorastający do 3 mm skorupiak. W moich okolicach pojawia się po roztopach i pierwszych słonecznych dniach, pod koniec marca. Występuje w wodach stojących - jeziorach, stawach, zalanych łąkach, a nawet w okresowo wysychających kałużach. Baniak w którym zaprezentowałem oczlika ma 6 litrów i pokazuje biotop pobliskiego jeziora, a dokładnie  płycizny z dużą ilością opadłych liści i gałęzi.

 

 

 

Akwarium [6 litrów] z biotopem pobliskiego jeziora

 

EvbDRHz.jpg?1

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, chylę czoła za Twój zapał i pasję! Mógłbyś przecież w wolnym czasie zalegać sobie wygodnie na kanapie w papuciach i dziurawej żonobijce, oglądając jakieś M jak Miłość lub uprawiając inne bezproduktywne sporty narodowe. A Ty zamiast tego zakładasz gumiaki, bierzesz kamerę i idziesz pod prąd (czasem dosłownie), nagrywając rodzimą przyrodę. Edukujesz ludzi, pokazujesz im naturę w interesującej formie od strony której nie znali.

Robisz coś naprawdę wartościowego i widać, że masz do tego zarówno serce jak i umiejętności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarło strzebli potokowej (Phoxinus phoxinus)

 

Pod koniec kwietnia strzebla potokowa rozpoczyna tarło, które trwa okresowo do końca lipca. Strzeble przybierają przepiękne ciemne kolory. Samce są bardziej kolorowe od samic, płetwy brzuszne i piersiowe przybierają czerwone kolory. Na głowie można zauważyć wysypkę tarłową. Samice składają ikrę na żwirze i mniejszych kamieniach. 

 

Woda w Piławie pod koniec kwietnia niestety jeszcze mleczna. Filmowanie w tych warunkach jest dość kłopotliwe, ale nie mogłem się powstrzymać i nagrałem pierwsze tarło strzebli w tym sezonie.
 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Pierwsze wiosenne różanki

Na początku wiosny, w rzekach różanki wypływają po zimowaniu z trzcin i szukają płycizn o spokojniejszym nurcie. Są to przeważnie miejsca przy zwalonych drzewach, opadłych gałęziach i wśród przybrzeżnych roślin wodnych. Gromadzą się w większe stada i wyruszają wzdłuż linii brzegowej w poszukiwaniu pokarmu. Na filmie można zauważyć wybarwione już samce i samice z pokładełkami, co świadczy o zbliżającym się dużymi krokami tarle. W Piławie razem z różankami występuje spora ilość małży (szczeżui i skójki), dlatego też miejsc tarliskowych jest dla tych ryb pod dostatkiem. ;)

 

Obserwacje strzebli potokowej

Krótki film z moimi obserwacjami tarła strzebli potokowej. Leżałem na kamienistym dnie na głębokości około 30 cm, a wokół mnie pływały setki strzebli potokowych. Dla mnie obserwacje podwodnych krajobrazów i ich mieszkańców to niezwykłe przeżycia. Polecam każdemu taki sposób wypoczynku. Nasze wody są naprawdę przepiękne, ale niestety mało doceniane. :)

 

Stołówka dla kiełbi

Kiełbie pospolite są rybami kopiącymi w podłożu w poszukiwaniu pokarmu. Postanowiłem im w tym działaniu pomóc. Po każdorazowym zamieszaniu kaloszem w podłożu, kiełbie zlatywały się jak głupie. Odkrywałem im pierwszą warstwę piachu pod którą było dla tych ryb sporo pożywienia (larwy owadów, skąposzczety, nicienie itp.). Zajadając się przysmakami, w ogóle nie zwracały uwagi na kalosze i mogłem swobodnie nimi poruszać, uważając oczywiście, żeby czasami nie rozdeptać żadnego kiełbia.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mroczny odcinek rzeki

Rzeka Rurzyca, a dokładnie jej kilkudziesięciometrowy fragment przez większość dnia spowija mrok. Odcinek rzeki płynie przez wąwóz, dodatkowo znajduje się w głębokim korycie, a gęsto obsadzone przy brzegu drzewa liściaste powodują, że dostęp światła jest minimalny. Spora ilość opadłych gałęzi i brak roślin to charakterystyczny widok dla tego miejsca. Co roku o tej samej porze wpływają tam słonecznice, które niebawem będą miały tarło. Filmowanie w takiej wodzie było dla mnie wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Żeby było cokolwiek widać pod wodą, musiałem szukać pojedynczych promieni słońca przebijających się przez korony drzew, co razem z dość "mleczną" wodą dało ciekawy efekt. :)

 

 

Klenie w rzece Rurzyca

Klenie w Rurzycy są bardzo terytorialne i trzymają się swoich rewirów. Nawet po wypłoszeniu, po kilku minutach wpływały z powrotem na swoje miejsca. W rzece pływa sporo klenia i praktycznie co 10 metrów można spotkać rewiry w ilości od kilku do kilkunastu sztuk. Na filmie ryby miały powyżej 30 cm długości.

 

 

Okonie w rzece Piława

Grupka, około 8 sztuk okoni trzymająca się blisko brzegu, na głębokości około 20 cm.. Tym razem jedno ujęcie tych pięknie ubarwionych ryb, które kryją się za sporymi kamieniami przed sporym nurtem rzeki. Film był nagrany w ustawieniu fisheye więc okonie wyszły trochę powydłużane.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Żerowanie różanki pospolitej


W internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że różanka pospolita odżywia się tylko i wyłącznie fitoplanktonem, co oznacza, że jest roślinożerna. Jest to nieprawda. Oczywiście spory procent jej diety to pokarm roślinny, ale nie pogardzi również mniejszymi bezkręgowcami. Gdzieś wyczytałem, że zapotrzebowanie na pokarm zwierzęcy maleje wraz z wiekiem i wzrostem ciała tej ryby. :)

Podczas ostatnich nagrań na Piławie, zauważyłem kilkadziesiąt różanek „podskubujących” rdestnicę grzebieniastą (Potamogeton pectinatus). Przepięknie falowały razem z długimi włosami rośliny. Oderwałem kilka liści rdestnicy, żeby sprawdzić czym różanki się tak namiętnie zajadają. Na liściach odkryłem tysiące małych „robaczków”. Były to kilkumilimetrowe larwy owadów z rodziny meszkowatych (Simuliidae), najprawdopodobniej larwy mustyka (Simulium sp.). Do złożenia jaj przez dorosłego owada musiało dojść jakieś dwa tygodnie temu, gdy poziom rzeki był niski i łodygi rośliny unosiły się na powierzchni wody.

 

 

 

Inspiracje naturą/część 6 - rzeka Rurzyca

 

Kolejna odsłona serii to biotop rzeki Rurzyca, a dokładniej jej początek znajdujący się w miejscowości Szwecja k.Wałcza. Przepiękne miejsce ze źródliskami, sporą ilością roślin i krystalicznie czystą wodą. Minusem jest brak ryb na tym kilkukilometrowym odcinku rzeki. Jednym z powodów może być bardzo niska temperatura wody (nie miała więcej niż 10 stopni).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...