Skocz do zawartości

Cudze chwalicie, swego nie znacie.


Nantai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Inspiracje naturą to seria filmów, w których będę prezentował 15 podwodnych ujęć biotopu Polski. 

Każdy odcinek będzie przedstawiał inne miejsce naszego rodzimego biotopu. Będę to jeziora, stawy, rzeki, potoki, bajorka i inne akweny wodne.
Celem mojej serii jest pokazanie naszych przepięknych podwodnych krajobrazów. Może dla kogoś, kto będzie chciał postawić akwarium z naszymi wodami, ujęcia z filmu będą pomocne i zainspiruje się nimi. 
Dla mnie (z punktu widzenia akwarysty),  właśnie na tym polega akwarystyka biotopowa, czyli taki wycięty fragment (ujęcie) podwodnego świata. Oczywiście również bardzo ważne są takie elementy jak temperatura, parametry wody itd, ale to już dyskusja na inny temat. usmiech2.gif
 
Pierwsza część prezentuje brzeg rzeki z opadłymi gałęziami i korzeniami drzewa czarnej olchy. Głębokość na tym fragmencie to 10-40 cm. Ryby jakie tam występują to cierniki, strzeble potokowe i inne mniejsze ryby szukające schronienia na płyciznach. 
 

A Wam, które ujęcie się najbardziej podoba?

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka...


 


Mój filmik z okogłowami został zaprezentowany w muzeum biologii w Uppsala w Szwecji. W każde weekendy od sierpnia do października, podczas wykładów, Szwedzi pokazują "Świat w kropli wody". Z wykładów korzystają okoliczne szkoły na wszystkich poziomach nauczania. Poza tym, każdy kto odwiedzi muzeum, może przynieść próbkę wody i sam oglądać życie jakie się w nim znajduje. Moim zdaniem rewelacyjne miejsce. 


 


Materiał z okogłowami został zamieszczony w sali wykładowej/laboratorium. Poniżej film, z krótką wędrówką po muzeum w dziale planktonu w Uppsala, na końcu sala, gdzie prezentowany jest mój film. Ciekawe miejsce, więc warto obejrzeć.


 



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młode kiełbie pospolite (Gobio gobio)

Tym razem krótki wypad nad pobliskie zalewy. Przy brzegu, na głębokości około 15 cm pływało mnóstwo młodych około 2 cm kiełbi, przekopując dno w poszukiwaniu pożywienia. Na płyciznach szukają schronienia przed drapieżnikami. Po ostatnich deszczach, woda zrobiła się mleczna, a dodatkowo jasne ubarwienie kiełbi i boki pokryte plamkami sprawiało to, że zlewały się podłożem. Jest to doskonały kamuflaż i jeśli kiełbie stały w miejscu nieruchomo, były praktycznie niewidoczne dla drapieżników. Ja też miałem problemy ze zlokalizowaniem tych ryb. 

Kilkadziesiąt centymetrów głębiej czaiło się stado okoni. Czyhały tylko na mniej ostrożne osobniki i jeśli tylko na chwilę młode wpłynęły głębiej, były od razu atakowane. 
Obserwując młode kiełbie, przypadkowo udało mi się trafić na  kozy pospolite. Dla mnie to świetna wiadomość, ponieważ wcześniej, żeby nagrać materiał z kozami, musiałem przejechać około 100 km. Teraz mam je "pod nosem" i na pewno będzie łatwiej nagrać kolejne odcinki o tej pięknej rybie.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga część serii inspiracji naturą przedstawia piętnaście ujęć mojego pobliskiego jeziora. Niegłęboki fragment zbiornika jest dość gęsto zarośnięty wodną roślinnością. Przy samym brzegu rosną drzewa dębu i olchy czarnej. Gałęzie tych drzew znajdują się na sporym obszarze płycizn jeziora leśnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechadzając się brzegiem rzeki Piława, trafiłem na ciekawe miejsce. Na głębokości około 30 cm pływała spora ilość ryb. Długo się nie zastanawiając, ruszyłem z kamerą pod wodę. Przeglądając nagrany materiał okazało się, że w tym miejscu pływały klenie, płocie, piekielnice i... no właśnie, tutaj pytanie-zagadka. Proszę o oznaczenie ryby, która przepływa blisko kamery w 2:33 minucie. Ryba przypominająca klenia, ale z jasnymi płetwami i innym kształtem głowy. Na tym odcinku, pływało ich dość sporo, więc można skorzystać z innych ujęć na filmie. Nie ukrywam, że mam swojego kandydata, ale chciałbym mieć 100 % pewności. Dlatego też prośba dla bardziej zorientowanych o oznaczenie tego gatunku.


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inspiracje naturą/część 3 - martwe wody

Trzecia część przedstawia fragment jeziora Pile. Płycizny tego jeziora ciągną się na kilkanaście metrów od linii brzegowej. Nazwałem je martwymi wodami, ponieważ nie występują tam ryby. Oprócz ogromnej ilości sinic i zooplanktonu, żyją tam ślimaki(rozdętki, błotniarki), kolonie racicznic, szczeżuje i inne mniejsze bezkręgowce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzece Piława, kiełb pospolity występuje bardzo licznie. Na odcinku rzeki o podłożu piaszczystym, ze sporymi kamieniami, naliczyłem około 100 sztuk kiełbi.

Na filmie, oprócz żerujących kiełbi, można zaobserwować atak okonia (od 1:10 min). Potencjalnym celem pasiaka był młody kiełb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film przedstawiam akwarium 115 litrów (80x40x36) z biotopem Polski, a dokładniej - fragment płycizn zalewu w Nadarzycach. Podłoże piaszczyste, brzeg porośnięty trzciną, na której zatrzymuje przyniesiona wraz z falami, wszelkiego rodzaju roślinność. Na opadłych korzeniach i gałęziach rozrasta się mech zdrojek (Fontinalis antiperytica var. gigantea).

 

Obsada tego akwarium to młode około 3 cm kiełbie pospolite (Gobio gobio) i racicznice (Dreissena polymorpha).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaszczak (Aphelocheirus aestivalis)

 

Płaszczak jest owadem wodnym z rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera). Osiąga wielkość 15 mm. Zamieszkuje czyste wody płynące o podłożu kamienistym, żwirowym lub piaszczystym. Jest to jeden z nielicznych owadów wodnych, który nie oddycha powietrzem atmosferycznym i całe życie spędza pod wodą. Za pomocą mikroskopijnych włosków na ciele ( około 2000000/mm2) pobiera rozpuszczony tlen z wody. 
Jest drapieżnikiem, posiada kłująco-ssący aparat gębowy. Najbardziej aktywny jest w nocy, a w ciągu dnia zakopuje się w piasku lub ukrywa się między kamieniami. Poluje na mniejsze bezkręgowce i ślimaki. Za pomocą długiej kłujki, potrafi zlokalizować i zaatakować swoją ofiarę zakopaną w piasku. 
Jest w stanie przebić skórę człowieka, a ukłucie jest bardzo bolesne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Różanki & strzeble potokowe / rzeka Piława

 

Film prezentuje różanki i strzeble potokowe, ryby z którymi w tym roku spędziłem sporo czasu. Na wiosnę wyruszam w to samo miejsce, żeby nagrać przepiękne ubarwienie godowe obydwu gatunków. :)

Od 14 sekundy na dnie, obok szczeżui można zauważyć, opisywanego wcześniej przeze mnie, buszującego płaszczaka. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium w naturze /część 2

Druga część „Akwarium w naturze” nagrywana była w miejscowości Borne Sulinowo, nad rzeką Piława, a dokładnie nad jej rozlewiskiem. Woda praktycznie stojąca, o bardzo delikatnym przepływie. Głębokość na tym odcinku w najgłębszym miejscu to około 40 cm. Roślinność to spora ilość trzciny pospolitej i inne pojedyncze, powoli zanikające zielsko. Podłoże piaszczysto-muliste, pokryte sporą ilością opadłych liści. Ryby to w większości, chroniący się w trzcinie przed drapieżnikami, narybek płoci, wzdręgi, uklei i innych ryb występujących w rzece. W kilku miejscach, na rozlewisku, można spotkać opadłe gałęzie i korzenie pobliskich drzew.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Wodosówka larwa (Hydropsychidae) - budowa norki

Wodosówki są owadami wodnymi z rzędu chruścików (Trichoptera). W Polsce najbardziej popularnymi larwami chruścika, są larwy budujące przenośne domki. Larwy z rodziny Hydropsychidae budują domki przymocowane do kamieni, gałęzi, korzeni itp. Do budowy domków używają piasku, kamieni, rośliny, kawałki kory, a nawet muszle z żywymi ślimakami. Budowle spajają przędzą jedwabną. Na końcu takiej konstrukcji powstają sieci łowne, którymi chwytają glony, detrytus i mniejsze bezkręgowce. Występują w wodach płynących. Larwy z filmu pozyskałem ze strefy brzegowej rzeki Piławy. Na płyciznach właśnie, szukają schronienia, ponieważ są przysmakiem takich ryb jak lipienie, pstrągi i klenie. Larwy te wydają dźwięki - pocierają przednimi odnóżami chitynowe listewki znajdujące się na głowie. Pływając z rurką w wodach Piławy, często słyszałem dźwięki podobne do dźwięków wydawanych przez świerszcze. Dźwięk był słyszalny tylko pod wodą. Czy to była wodosówka? - ciężko powiedzieć, ponieważ nie zlokalizowałem larwy. Film pokazuje miejsce występowania larwy, jej ciekawe zachowania i budowę norki (domku).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kleń (Squalius cephalus)

Kleń występuje we wszystkich wodach w Polsce. Dorasta nawet do 80 cm i osiąga 5 kg masy ciała. Jest wszystkożerny. Żywi się bezkręgowcami, dorosłe ryby polują również na mniejsze ryby. W okresie letnim, zjadają sporą ilość pokarmu roślinnego. Klenie z filmu udało mi się zanęcić drobną kostką sera żółtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Larwa jętki płaskiej (Heptageniidae)

Larwa jętki z gatunku Heptageniidae występuje w większości w wodach płynących. Posiada  spłaszczone ciało, duże oczy i silnie rozwinięte odnóża, zakończone jednym pazurkiem. Płaska budowa ciała i pazurki, to typowe cechy owadów prądolubnych. Dzięki temu, bezproblemowo mogą się poruszać po kamieniach, korzeniach i gałęziach leżących na dnie, nawet przy sporym pędzie wody. Oddycha skrzelotchawkami rozmieszczonymi na bokach odwłoka. Na jego końcu występuje od 2 do 3 ogonowych szczecinek. Szczecinki służą postaci dorosłej do zmiany kierunku lotu w powietrzu. Larwa jętki jest detrytusofagiem, zjada cząstki organiczne i glony znajdujące się na dnie, kamieniach, gałęziach itd. Postać larwalna jętki żyje od kilku tygodni do kilku lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rak pręgowany (Orconectes limosus)

 

O szkodliwości raka pręgowanego w polskich wodach wspominałem już nie raz. Jak wiadomo, jest nosicielem dżumy raczej, którą zaraża nasze rodzime raki. Chorobę tę wywołują grzybopodobne organizmy - lęgniowce. Osobnik zarażony dżumą raczą ginie w ciągu kilku tygodni. Rak pregowany, zwany amerykańskim nie jest też wskaźnikiem czystych wód. Potrafi przeżyć w o wiele bardziej zanieczyszczonych zbiornikach niż rak szlachetny lub błotny. 

Raki posiadają 19 par odnóży. W tym 5 par głowowych, 8 par tułowiowych i 6 par odwłokowych. Każde z nich pełni różne funkcje - rozdrabniające, chwytne, miażdżące, kroczne, oddechowe i rozrodcze. Największe zakończone są silnymi szczypcami. 
Skorupiaki te posiadają również bardzo dobry wzrok, zwłaszcza w ciemności. Oczy, które mogą funkcjonować niezależnie od siebie, osadzone są na ruchomych szypułkach. 
Raki są wszystkożerne. Dorosłe osobniki odżywiają się larwami owadów, mięczakami, mniejszymi skorupiakami jak i również upolowanymi lub martwymi rybami i płazami. Posiadają silne szczęki, które bez problemu rozdrabniają pokarm. W akwarium miałem kilka racicznic, szczęki raka bez problemu rozłupały muszle, dostając się do wnętrza mięczaka. 
W drugiej części filmu, zrobiłem mały eksperyment. Znajomy wędkarz przywiózł mi truchło ryby, a w zasadzie jej głowę. Wrzuciłem ją do akwarium z głodnym rakiem. 
 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Lipień pospolity (Thymallus thymallus)

Lipień to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny łososiowatych. Osiąga maksymalnie do 60 cm długości ciała. Preferuje zimne, czyste rzeki, ale występuje również w jeziorach. Odżywia się skorupiakami , owadami i pająkami , mięczakami , zooplanktonem i mniejszymi rybami. Lipienia z filmu udało mi się nagrać w rzece Piława. Zajmował pusty plac między roślinami (rdestnicą grzebieniastą), gdzie żerował, wyłapując z nurtu rzeki mniejsze organizmy wodne. Ciekawostką jest to, że podczas obserwacji tej przepięknej ryby, przez kilka następnych dni, siedział w tym samym miejscu. Nawet podczas nagrywania, nie uciekał zbyt daleko, zmieniał tylko strony swojego rewiru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowacz pręgopłetwy (Cottus poecilopus)

 

Głowacz pręgopłetwy to ryba skorpenokształtna z rodziny głowaczowatych (Cottidae). Zamieszkuje czyste, dobrze natlenione rzeki. Istnieje również forma jeziorowa głowacza, spotkać go można m.in. w jeziorach Hańcza i Święcajty. Jest rybą denną, większą część życia spędza ukrywając się wśród kamieni. Ubarwienie od jasnobrązowego po czarny, w zależności od miejsca występowania. Dorasta do 12 cm. Odżywia się drobnymi skorupiakami. larwami wodnymi, ikrą i narybkiem ryb, za co przez lata uważany był za szkodnika. Tarło odbywa od lutego do kwietnia. Samiec wabi do dołka lub norki, od jednej do kilku samic. Samica składa ikrę na kamieniach i na tym kończy się jej rola. Samiec pilnuje ikry i później narybku przed drapieżnikami. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Larwa ważki (Calopteryx splendens)

Larwa ważki równoskrzydłej - świtezianki błyszczącej dorastają do 24 mm. Zwykle rozwijają się ponad dwa lata. Larwa charakteryzuje się sporymi czułkami i bardzo długimi odnóżami. Na końcu odwłoka znajdują się trzy skrzelotchawki ogonowe, które posiadają po dwa jasne pasy. Skrzelotchawki pomagają larwie w oddychaniu pod wodą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szweja (potoczna nazwa piekielnicy), zimą w rzece wybiera miejsca o spokojnym nurcie, zazwyczaj blisko brzegu. Gdy temperatura wody spadnie do kilku stopni powyżej zera, grupują się w stada po kilkadziesiąt sztuk i w taki sposób spędzają mroźne, zimowe dni. W okresie zimowym dostęp do pokarmu jest ograniczony, dlatego też ryby tracą jak najmniej energii, utrzymując się blisko swojego zimowiska. W Piławie, miejscem zimowania piekielnic było zwalone drzewo z pływającą, obumarłą roślinnością (większość to rdestnica grzebieniasta). Razem z nimi trzymały się małe stadka ciernika i pojedyncze osobniki strzebli potokowych.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...