Skocz do zawartości

filtry przepływowe obniżające twardość


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy stosował ktoś z was narurowe zmiękczacze wody do podmianek?

 

Wodociągi wycieły mi numer i podniosły gh do 14 przez remont magistrali, a potrzebuje zbić to o ok. połowe; 

 

Przetstowałem używanie przez filtr brita i to działa woda wraca do poziomu jaki być powinien, ale wolałbym coś co daje mi jeszcze trochę zapasu taktycznego i jest szybsze; filtrowanie 60l przez brite jest bardzo czasochłonne.

 

W budowlanych są różnego rodzaju filtry przepływowe do np. stosowania na kran, czy ktoś kiedyś próbował skuteczności takich rozwiązań?

 

ew. z czym majsterkować kationit? może wkłady do filtra? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy chyba RO. Najszybciej jest kupić demi. W koronie jest po 2,50 zł za 5l.

Był już taki temat i dyskusja  o różnych filtrach i wniosek został jeden wyciągnięty ... najtaniej , najszybciej  wychodzi RO z filtra  .Zakup  wody ze sklepu mija się z celem przy dłuższym stosowaniu  ze względów  finansowych .

 

A swoją drogą  gdzie masz w takiej cenie wodę RO  2,5 za 5 l? ......  u mnie w okolicy najtańsza RO w Markecie to 3.99 -7.99 za 5L! , ale na stacji paliw Bliska  5L RO kosztuje 9.99 D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był już taki temat i dyskusja o różnych filtrach i wniosek został jeden wyciągnięty ... najtaniej , najszybciej wychodzi RO z filtra .Zakup wody ze sklepu mija się z celem przy dłuższym stosowaniu ze względów finansowych .

 

A swoją drogą gdzie masz w takiej cenie wodę RO 2,5 za 5 l? ...... u mnie w okolicy najtańsza RO w Markecie to 3.99 -7.99 za 5L! , ale na stacji paliw Bliska 5L RO kosztuje 9.99 D

Ceny ceną a na RO po prostu nie mam miejsca, w sumie przy tej ilości zbijaniu, to też nie mam konieczności; stąd zainteresowanie tymi filtrami

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą  gdzie masz w takiej cenie wodę RO  2,5 za 5 l? ......  u mnie w okolicy najtańsza RO w Markecie to 3.99 -7.99 za 5L! , ale na stacji paliw Bliska  5L RO kosztuje 9.99 D

 

"Korona" na ul. Bolesława Krzywoustego, samoobsługowy Auchan. Stosuję od dawna. Cena to dokładnie 2.49 zł za 5l.

 

RO może i ekonomiczniejszy ale naprawdę nie mam gdzie go zamontować. RO i tak kiedyś się skończy. Wydać 30 zł miesięcznie na wodę do podmiany  to żaden majątek. Niektórzy tyle dziennie przepiją i przepalą.

 

Znalazłem też miejscowość pod Wałbrzychem gdzie demi leci z kranu. Tylko wozić się nie opłaca.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Korona" na ul. Bolesława Krzywoustego, samoobsługowy Auchan. Stosuję od dawna. Cena to dokładnie 2.49 zł za 5l.

 

RO może i ekonomiczniejszy ale naprawdę nie mam gdzie go zamontować. RO i tak kiedyś się skończy. Wydać 30 zł miesięcznie na wodę do podmiany to żaden majątek. Niektórzy tyle dziennie przepiją i przepalą.

 

Znalazłem też miejscowość pod Wałbrzychem gdzie demi leci z kranu. Tylko wozić się nie opłaca.

Jakiejś konkretnej marki ta woda?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz miejsca na podpięcie RO a znajdziesz na narurowca?

Opcja z kationitem: patent z filtrem wewnętrznym. W pojemnik filtra wewnętrznego (jak ma, jak nie ma to są jakieś kombinacje z butelek pet) dajesz kationit, wrzucasz taki filterek do wiadra z wodą do podmiany, trochę pochodzi i masz miękką wodę. Z kationitem wodorowym będzie też ekstra kwaśna. Po zabiegu pojemnik z kationitem do słoika, żeby nie wysechł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz miejsca na podpięcie RO a znajdziesz na narurowca?

 

To co innego, chcesz nalać wody do akwa:

 

1. Nakręcasz na kran

2. lejesz wodę (przepust ok 15l na minutę, więc zajmie ci to pare minut max

3. odkręcasz z kranu

4. pakujesz do wiaderka z wodą żeby nie wysechł

 

Z tego co widzę to jest ten sam system co przy RO, ale stosuje się tylko te elementy co chcesz, RO z reguły ma 3, tutaj masz powiedzmy jeden, wkłady z tego co widzę to są chyba te same, do twardości wysarczy mi chyba sam kationit.

 

Nie jest to woda z RO ale u mnie taki zestaw montowany na przelewie (dzbanek zamiast narurki)

 

1x korpus 30zł

1x wkład kationitowy 22zł

2x rurka na wlot i wylot (10zł?)

 

Woda na wejściu przy bricie:

 

Ph 7

KH 8

GH 15

 

Na wyjściu

 

Ph 6,8

KH 7

GH 8

 

Czyli w teorii na-rurek który ma teoretycznie lepszy wkład, powinien dawać lepszy efekt niż tylko brita o pojemności o 3x mniejszej.

 

Nie wiem tylko czy ta teoria działa w praktyce i jaki wpływ na jakość tego zestawu będzie miała przepustowość...

 

W teorii za to mógłbym rąbnąć wąż ogrodowy prosto z łazienki i lutować bezpośrednio do szklanki... to byłby high-life

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kationitem jest dużo .... zabawy. Co jakiś czas trzeba go regenerować. Poza tym zmiękczanie odbywa się na zasadzie wymiany jonów. Zdaje się że jony Mg/Ca na jony Na. Ale mogłem coś poplątać. Nie chce mi się sprawdzać w internecie. W sumie nie uzyskasz wody takiej jak z RO czy demi.

 

Jak się okazuje akwarystyka jest tania ale tylko do momentu gdy chcesz hodować ryby tolerujące wodę taką jak w twoim kranie. Każde odchylenie to już koszty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kationitem jest dużo .... zabawy. Co jakiś czas trzeba go regenerować. Poza tym zmiękczanie odbywa się na zasadzie wymiany jonów. Zdaje się że jony Mg/Ca na jony Na. Ale mogłem coś poplątać. Nie chce mi się sprawdzać w internecie. W sumie nie uzyskasz wody takiej jak z RO czy demi.

 

Jak się okazuje akwarystyka jest tania ale tylko do momentu gdy chcesz hodować ryby tolerujące wodę taką jak w twoim kranie. Każde odchylenie to już koszty.  

 

Ten sód później trafia dalej do wody? przy cenie 22 zyle za wkład na 15,000 litrów, to ja mam w piórze regeneracje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "bricie" masz właśnie taki zestaw jak w komplecie narurowca: wkład mechaniczny, wkład węglowy i wkład zmiękczający. Tylko w skali mikro, stąd i wydajność niewielka.

Teoretycznie możesz zrobić takie coś w korpusie 10" z użyciem puszki zasypowej: dajesz jakąś watę, węgiel aktywowany i kationit. Wata wyłapuje rdzę z rur, węgiel pochłania jakieś chemiczne odpady a kationit usunie wapń i magnez.

Kationit sodowy regenerujesz solą kuchenną, tylko zostaje kwestia kumulacji sodu w akwa. Kwaśny kationit wodorowy jest raczej lepszy, regeneracja jednak mocnym kwasem (solnym, siarkowym), ale jak piszesz, naprawdę trzeba chcieć oszczędzać żeby bawić się w regenerację.

 

 

 

4. pakujesz do wiaderka z wodą żeby nie wysechł

Albo montujesz na dwóch końcach zawory, zakręcasz i chowasz do szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A te 60 litrów to potrzebujesz na dzień czy na tydzień?

Mam dwustopniową redukcję złożem jonitowym u siebie więc w tej materii mogę trochę doradzić ale to trochę jest wszystko zależne od tego ile tej wody Ci trzeba i ile czasu lub kasy masz do zainwestowania.

 

Pozdrawiam

 

Michal

Tydzień, co to jest dwustopniowa redukcja?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

W "bricie" masz właśnie taki zestaw jak w komplecie narurowca: wkład mechaniczny, wkład węglowy i wkład zmiękczający. Tylko w skali mikro, stąd i wydajność niewielka.

Teoretycznie możesz zrobić takie coś w korpusie 10" z użyciem puszki zasypowej: dajesz jakąś watę, węgiel aktywowany i kationit. Wata wyłapuje rdzę z rur, węgiel pochłania jakieś chemiczne odpady a kationit usunie wapń i magnez.

Kationit sodowy regenerujesz solą kuchenną, tylko zostaje kwestia kumulacji sodu w akwa. Kwaśny kationit wodorowy jest raczej lepszy, regeneracja jednak mocnym kwasem (solnym, siarkowym), ale jak piszesz, naprawdę trzeba chcieć oszczędzać żeby bawić się w regenerację.

 

Albo montujesz na dwóch końcach zawory, zakręcasz i chowasz do szafy.

Czyli jednak sugerujesz kationit wodorowych ale z prefiltracją mechaniczną? Mam coś takiego w bloku i się zastanawiam nad sensem

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Przez dwustopniową mam na myśli przepuszczenie wody przez tani i łatwy w regeneracji kationit sodowy który zredukuje twardość ogólna a następnie przez kationit wodorowy który na zakończenie da wodę TWO 0, TWW 0, pH<4. 

Mnie około 400 ml wkładu starcza na jakieś 300 litrów, może trochę więcej. 

Z pewnością wersja: kationit w woreczku wrzucony do wiadra na wodę do podmian jest tania inwestycyjnie i łatwa w ogarnięciu :) 

 

pozdrawiam

 

MN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Przez dwustopniową mam na myśli przepuszczenie wody przez tani i łatwy w regeneracji kationit sodowy który zredukuje twardość ogólna a następnie przez kationit wodorowy który na zakończenie da wodę TWO 0, TWW 0, pH<4.

Mnie około 400 ml wkładu starcza na jakieś 300 litrów, może trochę więcej.

Z pewnością wersja: kationit w woreczku wrzucony do wiadra na wodę do podmian jest tania inwestycyjnie i łatwa w ogarnięciu :)

 

pozdrawiam

 

MN

Jak masz ten setup ustawiony?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam tak:

http://forum.superakwarium.pl/topic/45704-470-lu%C5%BAno-zwi%C4%85zane-z-ameryk%C4%85-po%C5%82udniow%C4%85/

 

 

ale w wersji prostej można worki z jonitem na byle jakim cyrkulatorze do odstojnika na wodę wsadzić.

 

Jeśli narurowe to moim zdaniem można to lać bezpośrednio do akwarium z kranu. trzeba tylko na temperaturę uważać.

 

pozdrawiam

 

MN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam tak:

http://forum.superakwarium.pl/topic/45704-470-lu%C5%BAno-zwi%C4%85zane-z-ameryk%C4%85-po%C5%82udniow%C4%85/

 

 

ale w wersji prostej można worki z jonitem na byle jakim cyrkulatorze do odstojnika na wodę wsadzić.

 

Jeśli narurowe to moim zdaniem można to lać bezpośrednio do akwarium z kranu. trzeba tylko na temperaturę uważać.

 

pozdrawiam

 

MN

To jest właśnie to co chcę, co tam dokładnie masz za zestaw? można to gdzieś na allegro dostać jako set?

 

Idealna woda dla mnie to byłaby ph 7 gh 7-10

Czekaj,

 

tak googluje i googluje ale nie do końca wszystko rozumiem:

 

potrzeba 2 czy trzy korpusy + wkłady?

 

jeżeli 2 to anionit sodowy i potem kationit wodorowy (czy potasowy), i to podłączone do rury i wychodzi ci 0,0?

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

ja mam tak, że pierwszy stopień zmiękczania czyli kationit sodowy mam w piwnicy - zmiękcza wodę dla całego domu. Wychodzi z tego GH ok 3 i KH 14, pH ok 8. Ta woda trafia na kationit wodorowy i z tego wychodzi woda GH 0 i KH 0 i pH 3,86. 

Do tego mam wkład węglowy przed drugim kationitem. 

Wydajność takiego systemu około 300l co przy moich minimalnych ubytkach i prawie zerowych podmianach starcza na wiele tygodni. 

Początkowo zanim wszystko dojrzało i zanim hydroponika osiągnęła zadowalającą wydajność jak musiałem podmieniać częściej wodę było z tym więcej roboty. Za półtora roku w sumie "przerobiłem" około 20 l kationitu wodorowego. Teraz czeka albo na kupca albo aż będę miał czas go przepłukać kwasem solnym. 

Jest w sumie jeszcze jedna opcja czyli złoże mieszane wodorowo sodowe. To mieszanka obu kationitów. Powinno z tego wyjść KH 0 GH 0 i pH neutralne. regeneruje się tak samo: solą i kwasem np solnym. 

 

Jako złoże stosuję Purolite C100H 

Jako korpusy: http://czystawoda.pl/pl/p/Zestaw-filtracyjny-dwustopniowy-CP2r/158

mają tam wiele różnych opcji i w sumie to można skomponować co chcesz. Kationit wychodzi lepiej w worku 25 l niż porcjowany. 

Uwaga moja jest tylko taka, że jak nie masz możliwości żeby samemu sobie regenerować kwasem kationit to wyjdzie Cię to drożej niż osmoza a te 2 puszki zajmują w sumie tyle miejsca co filtr RO. Jak chcesz rzadziej wymieniać wkłady to pomyśl o korpusach 20 cali. 

 

Pozdrawiam

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

ja mam tak, że pierwszy stopień zmiękczania czyli kationit sodowy mam w piwnicy - zmiękcza wodę dla całego domu. Wychodzi z tego GH ok 3 i KH 14, pH ok 8. Ta woda trafia na kationit wodorowy i z tego wychodzi woda GH 0 i KH 0 i pH 3,86.

Do tego mam wkład węglowy przed drugim kationitem.

Wydajność takiego systemu około 300l co przy moich minimalnych ubytkach i prawie zerowych podmianach starcza na wiele tygodni.

Początkowo zanim wszystko dojrzało i zanim hydroponika osiągnęła zadowalającą wydajność jak musiałem podmieniać częściej wodę było z tym więcej roboty. Za półtora roku w sumie "przerobiłem" około 20 l kationitu wodorowego. Teraz czeka albo na kupca albo aż będę miał czas go przepłukać kwasem solnym.

Jest w sumie jeszcze jedna opcja czyli złoże mieszane wodorowo sodowe. To mieszanka obu kationitów. Powinno z tego wyjść KH 0 GH 0 i pH neutralne. regeneruje się tak samo: solą i kwasem np solnym.

 

Jako złoże stosuję Purolite C100H

Jako korpusy: http://czystawoda.pl/pl/p/Zestaw-filtracyjny-dwustopniowy-CP2r/158

mają tam wiele różnych opcji i w sumie to można skomponować co chcesz. Kationit wychodzi lepiej w worku 25 l niż porcjowany.

Uwaga moja jest tylko taka, że jak nie masz możliwości żeby samemu sobie regenerować kwasem kationit to wyjdzie Cię to drożej niż osmoza a te 2 puszki zajmują w sumie tyle miejsca co filtr RO. Jak chcesz rzadziej wymieniać wkłady to pomyśl o korpusach 20 cali.

 

Pozdrawiam

Michał

Te puszki jako części można kupić za 45zl; plus jakieś pierdułki do podłączenia pod kran, powiedzmy 80zł

 

Ile tych wkładów używasz per powiedzmy 100l?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej u mnie starcza na około 300l po wstępnym zmiękczeniu na kationicie sodowym. Ile sodowego idzie to nie wiem bo się automatycznie regeneruje. Podobno to jest około 10 tys litrów o 1 stopień ale u mnie tak nie wychodzi. 

Wielkość wkładu u mnie to 0,7 l. ale pomiędzy pierwszym a drugim stopniem jest częściowa remineralizacja bypassem bo woda o GH 0 jest niezdatna do uzytku domowego. 

Wydaje mi się, że przy liniowo ustawionych 2 narurowcach 10 cali z wkładami po 0,7 l będziesz miał 300 litrów przy przepływie około 3-4 l na minutę. U mnie max jest 6 ale puszczam wolniej. Możesz dać dwa wkłady mieszane albo jeden sodowy i jeden wodorowy zależnie jaką wodę chcesz i jak planujesz regenerację. 

 

pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od tego należałoby zacząć w takim razie:

 

1. przwód do podłączenia do kranu

2. zawór jednostronny (puszcza tylko do filtra)

3. puszka 10" z kationitem sodowym

4. przewód łączacy puszki

5. puszka 10" z kationitem wodorowym

6. przewód wychodzący

7. kranik

 

Z tym że jeśli mówisz że u ciebie ta woda jest taka jaką chcę już po kationicie sodowym; to niewykluczone że u mnie wodorowy jest wogóle niepotrzebny? 

 

Co wtedy z zasobami jonów sodu - trafiają do akwa? jaka jest ich szkodliwość?

 

Generalnie ja potrzebuje wody o tw max 12, a najlepiej około 7 a ph ok 7 (kranix ma 7,1 w akwa mam 6,8) a z tego co mówisz to mam kranix lepszy niż ty; więc drugi kationit może być po prostu overkill-em chyba że trzeba czymś czyścić sód?

 

EDIT:

 

Pogooglowałem i poczytałem i wypada na to:

 

Kationit Sodowy: 
 
Mg Ca -
Na +
TWW =
TWO -
+ napowietrzanie 
+ temperatura
PH+
Zasolenie +
 
Kationit Wodorowy: 
 
Mg Ca -
TWW - 
TWO -
PH -

 

Czyli musze mieć dwa pokłady, najpierw sodowy a potem wodorowy... czyli jak w wyliczance...

 

Teraz tak:

 

2x kationit po 13zł za litr

+ przewody + korpusy,

 

Te korpusy co ty masz oglądałem, nie podobają mi się, nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale woda tam może przejśc z wlotu do wylotu bez przejscia przez złoże, słabe to troche, szukam dalej innych

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...