Jump to content

Choroba Zbrojnika - pilne


skeepek
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

na wstępie chciałam powiedzieć, że przejrzałam forum w poszukiwaniu rozwiązania, ale niestety wydaje mi się, że nic nie odpowiada temu co dolega mojemu zbrojnikowi. Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o akwarystykę, więc możliwe, że nie umiem czegoś skojarzyć i ustalić co właściwie się dzieje.

 

2 dni temu zaobserwowałam u mojego zbrojnika dziwną "narośl" od spodu. Wygląda mi to trochę jak grzyb. Zbrojnik ma już 10 lat i bardzo chciałabym mu pomóc. Byłam w sklepie zoologicznym, ale nie dowiedziałam się niczego. Jedyne co mi powiedziano to, że nie wiadomo co mu jest, ale może Formisol (zoolek) pomoże. Kupiłam i zastosowałam według wskazań. Ale minęły 2 dni, a "narośl" się powiększyła. Poza tym zbrojnik zachowuje się normalnie, a u innych ryb nie obserwuje niczego niepokojącego.

 

Załączam zdjęcia i proszę o wsparcie doświadczonych akwarystów. To, że on na zdjęciach pływa brzuchem do góry jest u niego normalne. Robi tak odkąd pamiętam.

 

O zbiorniku:

- 54l

- rodzaju i modelu filtra niestety nie znam, ale wygląda mniej więcej tak (http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aqua_Szut_Turbo_550_N_filtr_wewnetrzny_do_akwarium__25_23_22___258)

- ryby w akwarium: 1 zbrojnik, 2 neony czarne, 1 bojownik, 2 molinezje złote, 4 mieczyki czerwone

- jedyne rośliny jakie mam w akwarium to moczarka kanadyjka

- jest grzałka

- utrzymuje się temperatura 27 stopni

 

Jeśli trzeba podać jeszcze jakieś informacje na temat samego akwarium to proszę napiszcie mi co potrzebujecie wiedzieć, a opiszę wszystko co wiem.

post-23803-0-97816600-1459453092_thumb.jpg

post-23803-0-41454200-1459453215_thumb.jpg

Edited by skeepek
Link to comment
Share on other sites

54 litry??? To stanowczo zbyt mało dla zbrojnika. Ogólnie obsada w twoim akwarium jest bardzo źle dobrana. Co do choroby, to nie jestem pewien co by to mogło być, tym bardziej że stosujesz Formisol, chociaż troszkę się pospieszyłaś z tym lekarstwem. Mogłaś od razu spytać się na forum. Podaj parametry wody (PH, KH, GH i inne). Polecam poczytać o wymaganiach twoich rybek, ponieważ twój zbrojnik choruje głównie przez twoją niewiedzę(np. Utrzymujesz trochę zbyt wysoką temperaturę jak dla zbrojnika i trzymasz go w zbyt małym akwarium).

Link to comment
Share on other sites

W ostatnich dniach nic nie było zmieniane w akwarium.

 

Na temat zbrojnika czytałam ostatnio z tej strony (http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/zbrojnik-niebieski-zbrojniki-niebieskie/) i sądziłam, że pod względem warunków, jakie mu zapewniam nie jest źle. Jaki litraż i temperatura byłaby zatem odpowiednia dla jego zdrowego utrzymania? Skąd mogę wziąć pewniejsze informacje na temat moich ryb?

 

Nie mam pojęcia jak mam zmierzyć parametry wody - podpowiecie mi jak to zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Mierna stronka - ma wiele info skopiowane z innych źródeł, nie zawsze pewnych. Na temat zbrojnikowatych informacji szukaj na planetcatfish.com. Dla zbrojnika, którego masz akwa 80x30x30 minimum, woda miękka, kwaśna lub neutralna, o temperaturze nie przekraczającej długoterminowo 25 stopni - z własnego doświadczenia powiem, że zbrojniki te dużo lepiej trzymać na chłodnej wodzie.

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy raz spotykam się z takim tworem u zbrojnikowatych. Pleśniawka to nie jest, wygląda raczej na uszkodzenie mechaniczne i... martwicę?  Zakażenie? Czy zbrojnik był ostatnio uszkodzony? Zaklinował się gdzieś?

Link to comment
Share on other sites

Zbrojnik nigdzie się nie zakleszczył, zachowywał się i nadal zachowuje się normalnie. Ta "narośl" nie powiększa się. Zaczyna mi się wydawać, że może się o coś zranił i i zrobiła mu się blizna, bo to tak wygląda, ale nie wiem czy to możliwe. Jeśli chodzi o te kamienie to w zoologicznym zapewniali, że są odpowiednie i bezpieczne, ale nie pamiętam jak się to podłoże nazywa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...