Skocz do zawartości

Czas na wybór obsady. 300l


damianzgierz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o propozycje obsady do akwarium 300l 120x50x50.

Dzisiaj zrobiłem testy nie wiem czy bardzo wiarygodne ale zrobiłem na kranówce po trzy testy wszystkiego pod rząd.

I tak:

KH- 10-11

GH- 13-14

pH- 7,5

Testy na kh i gh kropelkowe zooleka, a na ph kropelkowe sery.

Akwarium jeszcze nie wystartowało ale chciałbym już się powoli rozejrzeć za rybami.

W baniaku będzie filtr JBL e1501.

Ma być to bardziej roślinne ale w którym nie zabraknie jakiegoś korzenia oczywiście :-)

Jako podłoże piasek.

Rozpatrze wszystkie propozycje :-)

 

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dno Brochis szmaragdowy 12-15szt , w toń żwawik czerwieniak i miedzik obrzeżony po 20 sztuk. Jako towarzystwo moooże zmienniaki wielobarwne ze 2-3 haremy. I więcej bym nie kombinował, taki układ wypełni zbiornik. Masz wodę "średnio twardą" i zasadową, pozostaje babrać się w gatunkach, które takie warunki dobrze tolerują, lub ich potrzebują.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczery to nie podoba mi się za bardzo żadna ryba z zaproponowanych.

Może jakieś inne propozycje?

A może kupię filtr ro? Tylko musicie mi wytłumaczyć jak to działa bo jestem zielony zupełnie w tym temacie... Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to działa i gdzie się taki filtr podłącza i jak korzysta się z wody uzyskanej z takiego filtra.

Są może jakieś artykuły gdzie jest wszystko dobrze opisane?

No i czy jeśli zainwestuje w taki Filtr to będę mógł bardziej pokombinować z obsadą?

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO powinien mieć instrukcję. Podłączasz do kranu, z filtra wylatywać będą 2 rodzaje wody: demineralizowana i odpad(skoncentrowane to, co zostało odfiltrowane). Odpadem możesz podlewać kwiaty, czy użyć go do rozmaitych potrzeb w domostwie. RO dajesz do akwarium. Zależnie od preferencji ryb możesz RO mieszać z kranówką, by uzyskać potrzebne twardości. Zakwaszać można wywarem z szyszek lub roztworem kwasu solnego.

 

Dostęp do RO daje Ci de facto możliwość dobrania obsady z szeroko dostępnych i sprzedawanych gatunków ryb wód miekkich i kwaśnych. Tylko wiadomo - każdy gatunek ma swoje zawężone preferencje, więc byś się czasem nie nakupił w zoologu wszystkiego na raz. :)

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cały czas - jak wyrobisz sobie w jakich proporcjach mieszać kranówkę z RO i ewentualnie ile roztworu/wywaru dolać, by uzyskiwać żądane parametry (np. litr kranówki na 5 litrów RO dla ryb bardzo miękkolubnych), to starczy raz na tydzień-dwa skontrolować.

 

Samo RO do podmian tylko gdy będziesz chcieć zbić parametry, ewentualnie samo RO do dolewki po odparowaniu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo RO to jednak zabawa, cały czas ma być podłączony, filtruje bardzo powoli etc.

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Jaka zabawa ? Co z tego ze musi być podłączony cały czas  w czym to przeszkadza ?

 

Jak ma dobre ciśnienie w sieci  to RO bardzo szybko leci  ,a jak słabe to  zakupić  ro booster i  mamy ciśnienie 6barów  co jest optimum dla filtrów i wtedy  ro robimy bardzo szybko.

 

Prawda taka ze  filtr ro to najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie na złe parametry wody  im większy zbiornik im więcej ro potrzebujemy tym taniej wychodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka zabawa ? co z tego ze musi być podłączony cały czas w czym to przeszkadza ?

 

Jak ma dobre ciśnienie w sieci to RO bardzo szybko leci ,a jak słabe to zakupić ro booster i mamy ciśnienie 6barów co jest optimum dla filtrów i wtedy ro robimy bardzo szybko

 

Prawda taka ze filtr ro to najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie na złe parametry wody im większy zbiornik im więcej ro potrzebujemy tym taniej wychodzi .

A trzymanie wiecznie podłączonego ustrojstwa to nie zabawa? Może od razu zbudujemy druga łazienkę w tym celu?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A trzymanie wiecznie podłączonego ustrojstwa to nie zabawa? Może od razu zbudujemy druga łazienkę w tym celu?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Człowieku ale z czego ty robisz dramat  ? :D

 

Mam ro podłączone od  czerwca/lipca  2015  non stop pod spłuczkę w kiblu i nie ma z tym żadnego problemu  ,odpad do kibelka  ,RO do kubła  i malina  jaka udręka ,jaka zabawa. Przecież to jeść nie woła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku ale z czego ty robisz dramat ? :D

 

Mam ro podłączone od czerwca/lipca 2015 non stop pod spłuczkę w kiblu i nie ma z tym żadnego problemu ,odpad do kibelka ,RO do kubła i malina jaka udręka ,jaka zabawa. Przecież to jeść nie woła

Mam pełną zabudowę po to żeby mi nic nie sterczało, dodam RO, żona mord w oczach... sterczy, wisi i dynda, a sensownie można schować filtr RO ale baniak na wodę... znowu coś wystaje... A tak mam beczułkę w garażu, windą na wózeczku przywieźć, problem z głowy...

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma dobre ciśnienie w sieci  to RO bardzo szybko leci  ,a jak słabe to  zakupić  ro booster i  mamy ciśnienie 6barów  co jest optimum dla filtrów i wtedy  ro robimy bardzo szybko

 

 

Kolego, a możesz się pochwalić ile w takiej konfiguracji zajmuje ci napełnienie 5l baniaka wodą z RO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a możesz się pochwalić ile w takiej konfiguracji zajmuje ci napełnienie 5l baniaka wodą z RO?

Długo, dlatego nie mam RO. Jakbym miał mieć w domu, to bym puścił rury w podłodze jak remont robiłem rok temu. Dla 240l nie warto było, a na większe miejsca nie mam. Zbuduje dom to się będę bawił w sumpa i bezpośrednie podłączenia RO.

 

Trzeba mierzyć zamiary na potrzeby. Tęczanki też są piękne, nie wszyscy muszą mieć dyskowców. Może gdybym miał super twardą wodę to bym się martwił, ale prędzej rabnałbym pielęgnice

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a możesz się pochwalić ile w takiej konfiguracji zajmuje ci napełnienie 5l baniaka wodą z RO?

Z  ro boosterem ?

Ciśnienie w sieci mam ~ 2 bary     25L ro zbieram w 10 h!

 

z ro boosterem  ciśnienie 6,5 bara  25L  ok 4,5h -5 zimą   czyli 5L ok 1h  ,latem gdy temp ok 20C   5L ~ 40min

 

Koszt  ro boostera ~ 170-200zl  chyba że coś bardziej markowego to  i + 500zl

 

Ja mam  tą pompę :

http://www.woda.com.pl/p264,ropomp-kompletna-elektryczna-pompa-cisnieniowa-do-systemow-odwroconej-osmozy-ro.html

we wrześniu dawałem za nią  199zl

Długo, dlatego nie mam RO. Jakbym miał mieć w domu, to bym puścił rury w podłodze jak remont robiłem rok temu. Dla 240l nie warto było, a na większe miejsca nie mam. Zbuduje dom to się będę bawił w sumpa i bezpośrednie podłączenia RO. Trzeba mierzyć zamiary na potrzeby. Tęczanki też są piękne, nie wszyscy muszą mieć dyskowców. Może gdybym miał super twardą wodę to bym się martwił, ale prędzej rabnałbym pielęgnice Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Sorry kolego ale co Ty bredzisz ? masz 240Litrów i ci się nie opłaca filtra RO zakładać ?

 Ro opłaca się już przy 60L  ja mam 112/45 i 20l .... naprawdę przelicz sobie koszta  instalacji i użytku ro   a zakup takiej wody w sklepie  i zobaczysz co  wychodzi  taniej.A jak nie chcesz liczyć to poszukaj  w googlach na różnych  forach ludzie robili  takie obliczenia i wniosek jeden ... i więcej potrzeba tym taniej wychodzi.

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ro boosterem ?

Ciśnienie w sieci mam ~ 2 bary 25L ro zbieram w 10 h!

 

z ro boosterem ciśnienie 6,5 bara 25L ok 4,5h -5 zimą czyli 5L ok 1h ,latem gdy temp ok 20C 5L ~ 40min

 

Koszt ro boostera ~ 170-200zl chyba że coś bardziej markowego to i + 500zl

 

Ja mam tą pompę :

http://www.woda.com.pl/p264,ropomp-kompletna-elektryczna-pompa-cisnieniowa-do-systemow-odwroconej-osmozy-ro.html

we wrześniu dawałem za nią 199zl

Sorry kolego ale co Ty bredzisz ? masz 240Litrów i ci się nie opłaca filtra RO zakładać ?

Ro opłaca się już przy 60L ja mama 112/45 i 20l .... naprawdę przelicz sobie koszta instalacji i użytku ro a zakup takiej wody w sklepie i zobaczysz co wychodzi taniej.A jak nie chcesz liczyć to poszukaj w googlach na różnych forach ludzie robili takie obliczenia i wniosek jeden ... i więcej potrzeba tym taniej wychodzi.

Dalej nie czytasz co pisze, nie życzę sobie aparatury dyndającej w łazience, a przebudowa mieszkania byłaby dla takiej wielkości żartem.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie czytasz co pisze, nie życzę sobie aparatury dyndającej w łazience, a przebudowa mieszkania byłaby dla takiej wielkości żartem.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

To Ty nie rozumiesz   jaka przebudowa jaki remont .... Nie masz szafek w łazience  ,kuchni ?  Ro instalujesz pod zlewem i gitara nic nie widać nic  dynda , to samo w  łazience pod umywalką   czy pod prysznicem  lub w piwnicy .Kolego robisz z igły widły  :)

Kto Ci każe  mieć ro pod akwa podłączone i po co !? Masz  1500L że wymagasz podłączonego ro pod zbiornik  .... nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na wsi. Napełnienie butelki 5l czystym RO zajmuje mi niecałe 1,5h. Odrzut magazynuję w wiadrach, bo szkoda mi wpuszczać go bezpośrednio do szamba - zawsze można podlać trawnik. Na dniach chcę postawić kolejny zbiornik 450l. Pierwotnie miało być SA z altumami i ziemkami, ale przy tak wolnym pozyskiwaniu RO zastanawiam się nad sensem takiego projektu i pewnie (znowu) wejdę w CA. Dlatego zainteresowałeś mnie tym boosterem - muszę go przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie rozumiesz jaka przebudowa jaki remont .... nie masz szafek w łazience ,kuchni ? ro instalujesz pod zlewem i gitara nic nie widać nic dynda , to samo w łazience pod umywalka czy pod prysznicem lub w piwnicy .Kolego robisz z igły widły :)

Kto Ci każe mieć ro pod akwa podłączone i po co !? masz 1500L ze wymagasz podłączonego ro pod zbiornik .... nie .

Mam, wszystko pozajmowane -kobieta zajęła. Miałem opcje na RO pod zlewem w kuchni, ale się okazało że się po ludzku nie zmieści nawet 5l kubanek ot złośliwość rzeczy martwych a konkretnie szuflady pod zlewem

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj bo Ja nie rozumiem, radzisz komuś żeby nie brał RO bo Ci żona zajęła całe miejsce w łazience i dlatego się to nie opłaca?

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Radzę komuś żeby się zastanowił nad konsekwencjami RO bo jak już zainstaluje to tak już zostanie, a nie każdy ma możliwość zrobienia bezinwazyjnego setupu. Innymi słowy RO to nie jest lęk na całe zło.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanie? Serio? Konsekwencjami? Już proszę przestań. Jesteś pierwszą osobą którą widzę która ciężko argumentuje problemy z RO które nie istnieją albo są praktycznie nie istotne. Na tej zasadzie w sumie po co nam akwaria? Ciągną prąd, czasem coś się przez nie zachlapie, zwiększają wilgotność w pomieszczeniu, przede wszystkim w ogóle Je widać. Nie pisz, że z tego są jakieś konsekwencje i że to na stałę. Można zawsze usunąć trójnik i po sprawie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanie? Serio? Konsekwencjami? Już proszę przestań. Jesteś pierwszą osobą którą widzę która ciężko argumentuje problemy z RO które nie istnieją albo są praktycznie nie istotne. Na tej zasadzie w sumie po co nam akwaria? Ciągną prąd, czasem coś się przez nie zachlapie, zwiększają wilgotność w pomieszczeniu, przede wszystkim w ogóle Je widać. Nie pisz, że z tego są jakieś konsekwencje i że to na stałę. Można zawsze usunąć trójnik i po sprawie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Akwa jet w szafce pasującej do mebli. RO w kuchni się nie mieści, w łazience się nie mieści. Po co dobierałem wszystko do stylu, koloru i faktury żeby mi teraz dyndało? RO jest genialnym rozwiązaniem jak masz miejsce, a przecież niedużo go potrzeba. Ale to nie znaczy że RO rozwiązuje każdy problem

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...