Jump to content

Modrook Gertrudy - Pseudomugil gertrudae


maziama
 Share

Recommended Posts

Modrook Gertrudy (Pseudomugil gertrudae)

 

64b0c99af8d4c97b.jpg

 

Rodzina: aterynokształtne (Pseudomugilidae)

 

Występowanie: Papua Nowa Gwinea, Indonezja, Australia.

Zamieszkuje wolno płynące potoki, małe strumienie, jeziora i bagna w z opadłymi do wody korzeniami, gałęziami i liśćmi.

 

Długość: do 4 cm

Dymorfizm płciowy: Samce mają większe i bardziej wzorzyście ubarwione płetwy. Płetwy grzbietowa oraz brzuszna wydłużone i ostro zakończone.

 

Usposobienie: Dosyć nieśmiała rybka, dlatego raczej nie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Można spróbować jako towarzystwo malutkie rybki lub krewetki. Lepiej jednak trzymać ją w akwarium jednogatunkowym w dość sporej grupie, oczywiście w odpowiednio dużym zbiorniku. Przy większej liczbie osobników samce piękniej prezentują swoje wdzięki, mając z kim konkurować o względy samic.

Akwarium: Minimalne akwarium dla 8-10 sztuk tej rybki to ok. 60 litrów (dł. 60 cm). Gęsta roślinność, w tym mchy i rośliny pływające, oraz spora ilość korzeni i ewentualnie suszonych liści, dobrze oddadzą środowisko z jakiego pochodzą te modrooki i najlepiej uwydatnią ich naturalne piękno.

Woda w akwarium powinna być czysta, dobrze filtrowana i natleniana. Rybki te są bardzo wrażliwe na niekorzystne parametry, dlatego nie należy ich umieszczać w niedojrzałym zbiorniku.

Temperatura optymalna 24-25*C (toleruje zakres 21-28*C)

pH 4,5-7,5

Twardość wody 5-12*d

 

Rozmnażanie: Modrooki Gertrudy mogą przystępować do tarła w odpowiednio urządzonym dojrzałym akwarium ogólnym, w większej grupie osobników. Chociaż takie rozmnażanie jest mało efektywne, jednak maluszki mają w takim środowisku największe szanse przeżycia, gdyż nie są narażone na niekorzystne, zmienne parametry wody i mają stały dostęp do mikroskopijnego pokarmu (pierwotniaki)

Jednak dla uzyskania lepszych efektów w rozrodzie wymagany jest osobny zbiornik z delikatnym filtrem gąbkowym i dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Do tarła wybieramy 2-3 samice na 1 samca. Ikra jest rozrzucana po zbiorniku. Należy codziennie ją wyławiać i przenosić do osobnego akwarium, by rodzice nie zjadali jajeczek i wykluwającego się potomstwa.

Temperatura do tarła 24-28*C..

Maluszki wykluwają się po około 10 dniach i są w stanie od razu przyjmować drobniutki pokarm żywy, np. larwy artemii, węgorki mikro itp. Wymagane są częste i regularne podmiany wody, gdyż malutkie modrooki są wrażliwe na zanieczyszczoną (np. przez niezjedzone resztki) wodę.

Pokarm: W naturze odżywiają się fitoplanktonem i niewielkimi bezkręgowcami, dlatego modrooki te preferują drobne pokarmy żywe, takie jak larwy artemii, rozwielitki, nicienie mikro itp. Akceptują także pokarmy suche, dobrej jakości i odpowiednio rozdrobnione.

 

Ciekawostka: Istnieje kilka odmian barwnych modrooków Gertrudy: żółta (najbardziej popularna w handlu), niebieska oraz biała. Modrooki te różnią się także kształtem płetw i nakrapianym wzorem, w zależności od rejonu ich pochodzenia.

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: seriouslyfish.com

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...