Jump to content

Czy mogę dodać takie nawozy? + oświetlenie


 Share

Recommended Posts

Witam posiadam akwarium 200l oświetlenie 2x30w jedna zwykła philips tld865 druga sylvania grolux, czy wystarczy 60w na takie rośliny jak echinodorus amazonicus, cryptocorymy, microsoria? Aktualnie nawożę nawozami z serii aqua art, micro, macro, green, carbo + kulki gliniano torfowe planuje dokupić nawozy pod rośliny tetra crypto, + może tetra plantamin zna ktoś te nawozy nie powinny pojawić się glony z połączeniu z tamtymi nawozami? Temperatura akwarium to 26c, jeśli okazało by się za słabe oświetlenie mógłbym dokupić zestaw t5 na świetlówkę 39w wtedy wychodziło by 0,5w/l czy przy takim oświetleniu wymagane jest już podawanie co2? 

Link to comment
Share on other sites

Przy aktualnym oświetleniu akurat te rośliny spokojnie podrosną, tylko nie lej za dużo nawozów, bo one tego nie zeżrą przy tym świetle. Amazonka i zwartki lubią mieć "jedzenie" pod korzeniami i o to przede wszystkim trzeba zadbać :)

Link to comment
Share on other sites

Ok to na razie zostawiam takie oświetlenie, dokupię te nawozy i zobaczymy, mam bonik w sklepie do wykorzystania to nie zaszkodzi kupić :) a tetra min i tak się wlewa raz na miesiąc to nie powinno być problemu :) Myślę, że tetra crypto + kulki torfowe wystarczą im pod korzenie. Dzięki za poradę :)

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus amazonicus lubi mocniejsze oświetlenie. Nawet jest to napisane w  opisach tej rośliny. Mam ją pod 135W w 200 l i nie pokrywa się glonami. Wymaga żyznego podłoża, bogatego w składniki pokarmowe.

 

Przy oświetleniu jakie posiadasz 2x30W dałbym sobie spokój z nawożeniem, bo tylko prosisz się o kłopoty. Skup się raczej na żyznym podłożu, np żwir + substrat podżwirowy, co znacznie lepiej wpłynie na rośliny (zwartki, żabienice) niż lanie nawozów do słupa wody. 

Edited by DavyJones
Link to comment
Share on other sites

 

 

Echinodorus amazonicus lubi mocniejsze oświetlenie.
Czy oświetlenie w moim akwa można uznać za mocne? A rośnie. Tutaj bym nie przesadzał.

Za to zdecydowanie zgodzę się w kwestii nawożenia. Kulki, tabletki, piguły pod korzenie. Nawóz do słupa wody dostarczy obsada. Więcej raczej nie potrzeba. Rosły może będą wolniej, ale chyba nie czujesz potrzeby robienia przycinek co tydzień?

Link to comment
Share on other sites

Niestety już pojawiły się pierwsze problemy na liściach, zaczęły się pojawiać dziury liście staję się przezroczyste, a crypto dam rade kupić gdzieś we wtorek, a póki co są pod nimi kulki gliniano torfowe i podaje macro, micro, carbo zwiększyć dawkę czegoś, czego objawem braku są takie dziury w roślinach?

Edit: Wyczytałem że to najprawdopodobniej brak potasu lub żelaza, widzę że na allegro w płynie potas kosztuje 15zł z przesyłką

http://allegro.pl/potas-k-w-plynie-do-akwarium-500-ml-nawoz-i5690819375.htmlok będzie taki płyn? czy lepiej samemu robić? a żelazo będzie w tetra crypto najprawdopodobniej w poniedziałek mam nadzieję że rośliny do tego czasu wytrzymają

Edited by gacusakwa
Link to comment
Share on other sites

 

 

Niestety już pojawiły się pierwsze problemy na liściach, zaczęły się pojawiać dziury liście staję się przezroczyste

Kiedy posadziłeś te rośliny i na których masz te dziury?

 

 

 

z podawaniem potasu wstrzymać się jeszcze?

Możesz go podać.

Link to comment
Share on other sites

Są spore szanse, że kryptokoryny, a właściwie żabienice też, zrzucą wszystkie liście, szczególnie jeśli są z hodowli emersyjnej. Zrzucą i puszczą nowe, już przystosowane do aktualnych warunków. To nie braki, to aklimatyzacja.

 

Edited by yuurei
Link to comment
Share on other sites

Po trzech dniach z pewnością... Kryptokoryny też mogą rozpuścić wszystkie liście, a ich aklimatyzacja może zająć nawet pół roku, dopiero wtedy mogą okazać symptomy wzrostu...

Żabienice i kryptokoryny dość długo się aklimatyzują. A jak już przejmą kontrolę nad podłożem to wtedy nie ma zmiłuj. Ale to za pół roku - rok. Chcesz szybko gąszcz, wrzuć rogatka, rotalę...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kryptokoryny też mogą rozpuścić wszystkie liście, a ich aklimatyzacja może zająć nawet pół roku, dopiero wtedy mogą okazać symptomy wzrostu...
Potwierdzam, u mnie 3 miesiąc wybił od restartu i dopiero widzę, że krypcie wstają. Ale przed restartem, to potrafiły wyrastać z podłoża 'z nikąd' nawet po wytrzebieniu 3/4 zbiornika.

 

Daj im czas. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki za porady :) Ale myślę, że nie zaszkodzi dać nawóz pod korzenie im skoro to lubią :)

Edit: a mam pytanie do takiego oświetlenia jest możliwa jakaś trawka na przód? Kiedyś próbowałem sagittaria subulata ale nie rosła, wegetowała.

Edited by gacusakwa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...