Skocz do zawartości

Czy mogę dodać takie nawozy? + oświetlenie


gacusakwa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam akwarium 200l oświetlenie 2x30w jedna zwykła philips tld865 druga sylvania grolux, czy wystarczy 60w na takie rośliny jak echinodorus amazonicus, cryptocorymy, microsoria? Aktualnie nawożę nawozami z serii aqua art, micro, macro, green, carbo + kulki gliniano torfowe planuje dokupić nawozy pod rośliny tetra crypto, + może tetra plantamin zna ktoś te nawozy nie powinny pojawić się glony z połączeniu z tamtymi nawozami? Temperatura akwarium to 26c, jeśli okazało by się za słabe oświetlenie mógłbym dokupić zestaw t5 na świetlówkę 39w wtedy wychodziło by 0,5w/l czy przy takim oświetleniu wymagane jest już podawanie co2? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to na razie zostawiam takie oświetlenie, dokupię te nawozy i zobaczymy, mam bonik w sklepie do wykorzystania to nie zaszkodzi kupić :) a tetra min i tak się wlewa raz na miesiąc to nie powinno być problemu :) Myślę, że tetra crypto + kulki torfowe wystarczą im pod korzenie. Dzięki za poradę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echinodorus amazonicus lubi mocniejsze oświetlenie. Nawet jest to napisane w  opisach tej rośliny. Mam ją pod 135W w 200 l i nie pokrywa się glonami. Wymaga żyznego podłoża, bogatego w składniki pokarmowe.

 

Przy oświetleniu jakie posiadasz 2x30W dałbym sobie spokój z nawożeniem, bo tylko prosisz się o kłopoty. Skup się raczej na żyznym podłożu, np żwir + substrat podżwirowy, co znacznie lepiej wpłynie na rośliny (zwartki, żabienice) niż lanie nawozów do słupa wody. 

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Echinodorus amazonicus lubi mocniejsze oświetlenie.
Czy oświetlenie w moim akwa można uznać za mocne? A rośnie. Tutaj bym nie przesadzał.

Za to zdecydowanie zgodzę się w kwestii nawożenia. Kulki, tabletki, piguły pod korzenie. Nawóz do słupa wody dostarczy obsada. Więcej raczej nie potrzeba. Rosły może będą wolniej, ale chyba nie czujesz potrzeby robienia przycinek co tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety już pojawiły się pierwsze problemy na liściach, zaczęły się pojawiać dziury liście staję się przezroczyste, a crypto dam rade kupić gdzieś we wtorek, a póki co są pod nimi kulki gliniano torfowe i podaje macro, micro, carbo zwiększyć dawkę czegoś, czego objawem braku są takie dziury w roślinach?

Edit: Wyczytałem że to najprawdopodobniej brak potasu lub żelaza, widzę że na allegro w płynie potas kosztuje 15zł z przesyłką

http://allegro.pl/potas-k-w-plynie-do-akwarium-500-ml-nawoz-i5690819375.htmlok będzie taki płyn? czy lepiej samemu robić? a żelazo będzie w tetra crypto najprawdopodobniej w poniedziałek mam nadzieję że rośliny do tego czasu wytrzymają

Edytowane przez gacusakwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety już pojawiły się pierwsze problemy na liściach, zaczęły się pojawiać dziury liście staję się przezroczyste

Kiedy posadziłeś te rośliny i na których masz te dziury?

 

 

 

z podawaniem potasu wstrzymać się jeszcze?

Możesz go podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są spore szanse, że kryptokoryny, a właściwie żabienice też, zrzucą wszystkie liście, szczególnie jeśli są z hodowli emersyjnej. Zrzucą i puszczą nowe, już przystosowane do aktualnych warunków. To nie braki, to aklimatyzacja.

 

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech dniach z pewnością... Kryptokoryny też mogą rozpuścić wszystkie liście, a ich aklimatyzacja może zająć nawet pół roku, dopiero wtedy mogą okazać symptomy wzrostu...

Żabienice i kryptokoryny dość długo się aklimatyzują. A jak już przejmą kontrolę nad podłożem to wtedy nie ma zmiłuj. Ale to za pół roku - rok. Chcesz szybko gąszcz, wrzuć rogatka, rotalę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kryptokoryny też mogą rozpuścić wszystkie liście, a ich aklimatyzacja może zająć nawet pół roku, dopiero wtedy mogą okazać symptomy wzrostu...
Potwierdzam, u mnie 3 miesiąc wybił od restartu i dopiero widzę, że krypcie wstają. Ale przed restartem, to potrafiły wyrastać z podłoża 'z nikąd' nawet po wytrzebieniu 3/4 zbiornika.

 

Daj im czas. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za porady :) Ale myślę, że nie zaszkodzi dać nawóz pod korzenie im skoro to lubią :)

Edit: a mam pytanie do takiego oświetlenia jest możliwa jakaś trawka na przód? Kiedyś próbowałem sagittaria subulata ale nie rosła, wegetowała.

Edytowane przez gacusakwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...