Skocz do zawartości

Początki akwarium-jakie podłoże...Pilne!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po bardzo długiej przerwie(ok.4 lata) znowu powracam do akwarium, tym razem chcę podejść do tego bardziej poważnie...I tu moje pytanie, kupiłem grys bazaltowy 2-5mm i chciałbym wiedzieć czy mam dokupić do tego jakiś substrat pod podłoże( podłoże dla roślin) czy wystarczy sam grys i do tego jakieś nawozy dla roślin? Chciałbym aby akwarium było obficie obrośnięte roślinami...Podłoże dla roślin starcza powiedzmy na 5 miesięcy i co dalej?Jak to wygląda? Akwarium ma 25l, posiadam większe ale na początek chce spróbować z takim... Jeśli temat był to przepraszam, zależy mi na szybkiej odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grys jest złym pomysłem, bo zbiera się w nim brud... A przede wszystkim przy akwarium 25l to bardzo je pomniejszy optycznie. Jeśli chcesz zrobić typowe HT, to kup substrat, jeśli LT - możesz próbować z ziemią lub po prostu kulkami g-t czy innymi tego typu nawozami. Jeśli chodzi o zużywanie się substratu - niektóre działają dłużej, ale generalnie jak się zużyje, to albo trzeba dodawać pałeczki nawozowe itd., albo restart ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek fajna sprawa :) Jest drobny, więc nie pomniejszy Ci akwarium i łatwo zbiera się z niego nieczystości. Nie trzeba odmulać, tylko małym wężykiem (3mm?) wsysasz z powierzchni pisaku to co na nim leży :D No i rybki nie mają się o co pokaleczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 25 litrach i tak ryb kopiących w podłożu oraz potrzebujących jako takiego piachu, mieć nie możesz. W zasadzie możesz w tym litrażu mieć jedynie jednego bojownika (samca) lub krewetki (razem - nie polecam). 

Bojownik nie pokaleczy się o bazalt, może jedynie nieco pyszczkiem "zahaczać", poszukując pokarmu.

Minus bazaltu to - jak wspomniano powyżej - zbierający się między kamyczkami brud, który trzeba odmulać. Jeśli dorobisz się glonów to zbieranie ich z bazaltu sprawia duże trudności (mocno się czepiają, nawet sinice, teoretycznie łatwe do usuwania)

Plus bazaltu to jego ciemny kolor, ładnie prezentuje się na nim gąszcz zielonych roślin. Jeśli będziesz miał mało wymagające rośliny, żaden substrat nie jest ci potrzebny.

Na piachu bardzo widoczne są wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli będzie ci to optycznie przeszkadzać, będziesz musiał często zbierać to wężykiem. Jednak przy jednym bojowniku lub krewetkach, będziesz karmił niewielkimi ilościami pokarmu, więc ani piachu nie będzie to mocno brudziło, ani w bazalcie nie będą się zbierały jakieś szalone ilości brudu. Warunek - nie przekarmiać mieszkańców i mimo wszystko odmulać.

Poza tym, jeśli lubisz, to garść ślimaków świderków może pomóc. "Przerabiają" one wszelkie zanieczyszczenia na drobny pył, który służy za swoisty nawóz dla roślin ;) Niestety ślimaczki łatwo przeradzają się w plagę, więc trzeba naprawdę lubić świderki, żeby sobie na nie pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie odpowiedzi ;) Bazalt zostanie- obsady szalonej nie będę miał (Pewnie Bojownik i do tego może jakieś krewetki) więc może nie będzie tak brudno... I chyba jakieś to podłoże jednak kupię, widziałem u siebie w zoologicznym jakieś za 26 zł tylko bez żadnych opisów, nada się takie coś czy szukać czegoś konkretnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja, podłoże dla roślin dzisiaj zakupiłem i jest to Floran... W środę zbiornik powinien ruszyć....Ale mam jeszcze pytanie jaką warstwę dać tego substratu a ile żwirku?

Nie rozpakowuj tego syfu, wróć do sklepu i zapytaj czy możesz oddać. Miałem u siebie zwykły floran i nie dość, że mi mieszał w parametrach, to wyglądał ohydnie, a rośliny jakoś specjalnie na nim nawet nie chciały rosnąć. Chcesz korzeniom roślin dogodzić, to im dawaj kulki gliniano-torfowe.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpakowuj tego syfu, wróć do sklepu i zapytaj czy możesz oddać. Miałem u siebie zwykły floran i nie dość, że mi mieszał w parametrach, to wyglądał ohydnie, a rośliny jakoś specjalnie na nim nawet nie chciały rosnąć. Chcesz korzeniom roślin dogodzić, to im dawaj kulki gliniano-torfowe.

Aż taki syf? Coś czuję, że ciężko będzie oddać...Może miałeś jakiś inny rodzaj bo tego jest chyba trochę odmian? A kulki ze sklepu się nadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście na taką kombinację podłoża (substrat + bazalt) bym się nie zdecydował.

Miałem akwa na Floranie ze żwirem, na ziemi z drobnym żwirkiem:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29810-112-og%C3%B3lne-sza%C5%82u-nie-ma-vol-20/

niby to rosło, ale po wypróbowaniu piachu z kulkami:

http://forum.superakwarium.pl/topic/41530-112-ap-ruchome-piaski/?p=433694

nie zamienię na nic innego. Rośnie przynajmniej równie dobrze, a w końcu nie walczę z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście na taką kombinację podłoża (substrat + bazalt) bym się nie zdecydował.

Miałem akwa na Floranie ze żwirem, na ziemi z drobnym żwirkiem:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29810-112-og%C3%B3lne-sza%C5%82u-nie-ma-vol-20/

niby to rosło, ale po wypróbowaniu piachu z kulkami:

http://forum.superakwarium.pl/topic/41530-112-ap-ruchome-piaski/?p=433694

nie zamienię na nic innego. Rośnie przynajmniej równie dobrze, a w końcu nie walczę z glonami.

Rzeczywiście jest  różnica... Nawiązując do tego Floranu- nie brudził Ci wody? Jednak rośliny coś rosły, może po jakimś czasie do tego floranu można dorzucić kulki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody nie brudził. Za to z czasem udało mi się podczas jakiegoś przesadzania wyciągnąć go trochę na wierzch, na ciemnym podłożu nie było to już estetyczne. Sądzę, że spokojnie można by po jakimś czasie wzmocnić podłoże kulkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aż taki syf? Coś czuję, że ciężko będzie oddać...Może miałeś jakiś inny rodzaj bo tego jest chyba trochę odmian? A kulki ze sklepu się nadają?
Kulki ze sklepu drogie, ale się nadają - ja kupiłem z neta zapas na całe życie po okazyjnej cenie. :)

 

Floran zbiera dość podłe opinie i wcale się nie dziwię, bo to podłoże z bardzo dolnej półki. Lepszy piasek z kulkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody nie brudził. Za to z czasem udało mi się podczas jakiegoś przesadzania wyciągnąć go trochę na wierzch, na ciemnym podłożu nie było to już estetyczne. Sądzę, że spokojnie można by po jakimś czasie wzmocnić podłoże kulkami.

Dzięki za odpowiedzi, to zrobię tak, że dam go pod żwirek, a jaką warstwę żwirku na niego dać? I po czasie wesprę go kulkami ;) A jeszcze jedno pytanie, ten Floran się jakoś płuka czy tak z opakowania prosto do akwarium?

Kulki ze sklepu drogie, ale się nadają - ja kupiłem z neta zapas na całe życie po okazyjnej cenie. :)

 

Floran zbiera dość podłe opinie i wcale się nie dziwię, bo to podłoże z bardzo dolnej półki. Lepszy piasek z kulkami.

 

O, może i mi uda się znaleźć w necie-dodałbym je do floranu, może coś z tego wyjdzie...Racja w sklepie są bardzo drogie...

Zależy mi na czarnym podłożu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj oddać, nie zaszkodzi spróbować. Jak przez jedną rzecz masz się później męczyć, to szkoda zachodu. Już lepiej zwykłą ziemię daj pod spód, a floran jeśli nie przyjmą, to wystaw na OLX. Takie moje zdanie. Później będzie 100 niewiadomych dlaczego coś jest nie tak, a jak od podłoża, to przeważnie restart i KUPA roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłoże dla roślin starcza powiedzmy na 5 miesięcy i co dalej?Jak to wygląda?

 

Bez względu na to czego użyjesz: piasku lub żwirku z substratem podżwirowym, Manado, Ada Amazonia, to po kilku, kilkunastu miesiącach podłoże się wyjałowi z większości składników lub tylko z niektórych. Dobrze jest wtedy czymś je nawozić:

 

  1. kulki gliniane
  2. dedykowane nawozy akwarystyczne w postaci kapsułek
  3. pałeczki dla roślin doniczkowych

Ja polecam i sam stosuję sposób trzeci. Bardzo ekonomiczny i skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Floran będzie ci podwyższał ph i gh. Przy "kwaśnolubnych" rybach będziesz miał problemy, a bojownik woli właśnie kwaśniejszą wodę. U mnie kończyło się to nawet nagłym śnięciem razbor. Nie warto ryzykować. 

Są bezpieczniejsze sposoby na piękne rośliny ;)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...