Skocz do zawartości

Ratunku! Okrzemki zabijają mi akwarium :(


ostek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjaciele.

 

Potrzebuję pomocy. Od miesiąca zmagam się z inwazją okrzemek, które powoli zabijają moje rosliny. Zbiornik mam młody, raptem 2 miesiące od startu. Pojemność 112l, podłoże to ziemia ogrodowa i czarny bazalt.

 

Jakiś miesiąc temu pojawiły się u mnie okrzemki. Początkowo zaatakowały kamienie, potem pojawiły się na bazalcie, a w końcu wzięły się za rośliny. Pierwszą moją reakcją było wpuszczenie stadka Otosków (6 szt.). O ile świetnie poradziły sobie z okrzemkami na kamieniach i dużych liściach Żabienicy czy Sagitarii to już za rośliny drobnolistne się nie wzięły.

 

Od 2 tygodni stosuję podmianki wody co 4 dni na 20l mieszanki wody zdemineralizowanej (10 litrów) i wody źródlanej (10 litrów). Chcę w ten sposób obniżyć zawartość krzemianów w baniaku.

 

Niestety wszystkie zabiegi na razie spalają na panewce. Boję się, że za kilka tygodni z roślin pokrytych brązowym nalotem nic nie zostanie L

 

Dlatego bardzo proszę o pomoc i podpowiedzi jak walczyć z okrzemkami. Jeśli jest jakas chemia na to paskudztwo to proszę o podanie nazwy i producenta. Jestem zdesperowany, a ostatnią rzeczą o jakiej marzę to restart zbiornika.

 

Poniżej zdjęcia zatakowanych przez okrzemki roślin

 

fac8bdfc999c53f5med.jpg

 

b5d1c123fef30274med.jpg

 

30e5c1129d2ed069med.jpg

 

209536f025a6feaamed.jpg

 

a8d25f1a6a775eddmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda źródlana jakie ma parametry? Chodzi o zawartość krzemionki.
Sporo osób twierdzi, że najlepszym sposobem jest przeczekać atak okrzemków i zwiększyć ilość roślin w akwa i pobudzić je do wzrostu. Częste podmiany moim zdaniem pogarszają sprawę, bo częściej dostarczamy SiO2.
Ja miałem taki problem, więc kupiłem 3 Helmety i w końcu ogarnąłem moje rośliny. Teraz na kamieniach nie mam rudego, tylko są troche zielone xD

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak mniej i więcej mu wyjaśniłem w czym problem  :mrgreen:   na innym forum :cool:  ale miałem "czarodziejską kulę"  :icon_e_biggrin:  Nantai taki standard -obskoczyć xx forów i wybrać najdogodniejszą opcję :evil:  a później opinie typu .........       wiadomo jakie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to w ogóle okrzemki bo mi bardziej wygląda na niedobory. Jak podasz więcej danych to można pomyśleć ale nawet jeśli to okrzemki to zmasowanego ataku tu nie widzę. Masz w ogóle świadomość jaka woda jest w źródle? Poza tym jak byś chciał się pozbyć w ogóle krzemianów to możesz mineralizować demineralkę. Chociaż ja bym nie kombinował na początku tak bardzo bo z tego co mi doświadczenie podpowiada to okrzemki faktycznie wykorzystują krzemiany ale to nie jest jedyny czynnik który jest im potrzebny do życia. Glonybw akwarium to częsty temat ale im dłużej siedzę w akwarystyce tym większe mam wrażenie że jest na temat ich powstawania tyle mitów, że nie idzie się połapać (chociaż nie wykluczam, że się mylę, nie sprawdzam pod mikroskopem z czym walczę).

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pojemnosc 112l

Podłoże ziemia ogrodowa i czarny bazalt 1-3mm

Oswietelenie standardowe 2x18W T8 + 12 modułów LED o łącznej mocy 8,5W

Czas swiecenia 9 godzin

Filtracja kaskada Quael FZN-2 (gąbka i wata)

Obsada Molinezje x2, Platki x2, Kirysek x4, Otosek x5

 

 

No tak mniej i więcej mu wyjaśniłem w czym problem  :mrgreen:   na innym forum :cool:  ale miałem "czarodziejską kulę"  :icon_e_biggrin:  Nantai taki standard -obskoczyć xx forów i wybrać najdogodniejszą opcję :evil:  a później opinie typu .........       wiadomo jakie .

 

 

Kolego z czym Ty masz tak naprawde problem? Jak widac sam siedzisz na kilku forach. Nie widze nic zlego w tym że ktos chce skonsultowac swoje problemy z jak najwieksza liczbą osób.

 

 

Woda źródlana jakie ma parametry? Chodzi o zawartość krzemionki.

Sporo osób twierdzi, że najlepszym sposobem jest przeczekać atak okrzemków i zwiększyć ilość roślin w akwa i pobudzić je do wzrostu. Częste podmiany moim zdaniem pogarszają sprawę, bo częściej dostarczamy SiO2.

Ja miałem taki problem, więc kupiłem 3 Helmety i w końcu ogarnąłem moje rośliny. Teraz na kamieniach nie mam rudego, tylko są troche zielone xD

 

Niestety nie znam parametry wody. Najtansza z Biedronki. Założyłem że taka woda będzie miała mniej krzemianów niż kranówa. Poza tym mieszam w stos 1/1 z wodą demineralizowaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda źródlana, a woda z butelki z napisem źródlana, to dwie inne bajki.
Woda z butelki ma przeważnie więcej minerałów niż taka z kranu. Może mieć inne PH i znacznie więcej NO3 o jakiś super hiper uzdatniaczach nawet nie myślę, ale na 100% będą... Lej z kranu dla bezpieczeństwa. Byli ludzie, którzy wytruli obsadę robiąc takie numery.
Wody demi z butelki też już nie zaryzykuję. Dolewałem wcześniej do akwa, a że chciało mi się pić, to się napiłem tak ze dwie szklanki. Przecież to tylko woda i to czystsza niż z czajnika pomyślałem. Nie wiem co w niej było, ale po godzinie miałem bule brzucha i rano zapewne wiecie co :mrgreen:  Może partia felerna, albo coś, nie wiem. Woda z Carrefoura, ta "nowa" butelka.
Ja bym zrobił podmianę rzędu 50% na wodę z kranu, ale sprawdź najpierw na stronie wodociągów (albo zadzwoń) jakie parametry oni podają. Najlepiej byłoby zmierzyć we własnym zakresie, ale jeśli nie masz, to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal strzelam, że krzemiany nie mają tu totalnie nic do rzeczy. Za problemy winił bym wodę, bazalt+ziemia, problem typu masz mało-średnio światła, rośliny światłolubne raczej, zależnie od tego ile te ledy dają może być mało węgla, rozwalone nawożenie(prawdopodobnie ziemia oddaje coś do słupa) no i nic nie mierzysz. Ponadto ponawiam pytanie, czy to aby na pewno są okrzemki, a jeśli tak to czy na każdym zdjęciu bo mi to nie wygląda na problem z okrzemkami tylko na problem kondycji roślin.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal strzelam, że krzemiany nie mają tu totalnie nic do rzeczy. Za problemy winił bym wodę, bazalt+ziemia, problem typu masz mało-średnio światła, rośliny światłolubne raczej, zależnie od tego ile te ledy dają może być mało węgla, rozwalone nawożenie(prawdopodobnie ziemia oddaje coś do słupa) no i nic nie mierzysz. Ponadto ponawiam pytanie, czy to aby na pewno są okrzemki, a jeśli tak to czy na każdym zdjęciu bo mi to nie wygląda na problem z okrzemkami tylko na problem kondycji roślin.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Kolego... brązowy nalot pojawił się w pierwszej kolejności na kamieniach, potem na podłożu, a na koniec zaatakował rośliny. Z tego co zaobserwowałem Otoski świetnie usuwają go z Sagitarii, ja również palcami jestem go w stanie ściągnąć z liści. Zatem okrzemki.

 

Ostatnimi dniami zauważyłem jednak, że na kamieniach miejsce brązowego nalotu zajmuje nalot w kolorze zielonym :) Z tego co czytałem to objaw, że okrzemki ustępują. Teraz chyba będę miał problem z zielonym glonem hehe

 

 

Woda z butelki ma przeważnie więcej minerałów niż taka z kranu.

 

Eril nie zgodzę się. Wodociągi w Lublinie podają średnią mineralizację wody z kranu na poziomie 375 mg/l. Woda mineralna z butelki ma z reguły mineralizację przekraczającą 500mg/l. Woda źródlana np. z Żywca ma 175mg/l, a z reguły źródlana nie przekracza 250mg/l

 

Poza tym nie sądzę, by woda która kosztuje 1,50zł za 5l była faszerowana nie wiadomo jakimi uszlachetniaczami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja kaskada Quael FZN-2 (gąbka i wata)

A nie wydaje się Wam, że tu leży cały problem i dalej problemy będą.

Jeżeli jest to jedyna filtracja na całe 112 L a tam molinezje, platki czyli za czyste ryby to nie są pomimo tego, że jest ich mało, to biologia kuleje.

Swoją drogą obsada nadaje się do korekty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wydaje się Wam, że tu leży cały problem i dalej problemy będą.

Jeżeli jest to jedyna filtracja na całe 112 L a tam molinezje, platki czyli za czyste ryby to nie są pomimo tego, że jest ich mało, to biologia kuleje.

Swoją drogą obsada nadaje się do korekty...

 

Możesz mieć rację. Poza tym kaskada jest skręcona na 1/3 bo jak ustawię większy przepływ to robi mi pralkę. Powoli dojrzewam do decyzji o kupnie kubła

 

Co do obsady.... co konkretnie jest do korekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną kłopotów jest to: ziemia + bazalt. A właściwie sam bazalt. Jest za gruby. Składniki pokarmowe/ \nawozy zbyt łatwo i szybko przenika z ziemi szczelinami pomiędzy kamulcami bazaltu do słupa wody.

 

 

palcami jestem go w stanie ściągnąć z liści. Zatem okrzemki.

No własnie odwrotnie. Krzemki mają pancerzyki i są twarde i nie schodzą pod palcami. Jeśli coś brązowego schodzi pod palcami to jest to mieszanina DOC, mikroorganizmów i glonów. Nadmiar substancji.

Edytowane przez DavyJones
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...