Jump to content

Start 450l


Recommended Posts

Witam, mniej więcej w połowie kwietnia zamierzam wystartować z nowym zbiornikiem o dość dużych wymiarach 150x50x60. Sporo czasu już poświęciłem na zbieranie różnych informacji oraz wybraniu odpowiedniej obsady i aranżacji. Chciałbym zapytać Was doświadczonych co ewentualnie zmienić. Wiec zacznę od początku pokrywa z dwiema belkami i czterema świetlówkami 4x54w. Jeśli chodzi o podłoże to chciałbym zacząć od substratu jbl basic plus, na substrat wyspie piasek kwarcowy w kolorze czarnym 0,8-1,2 i jakieś 15cm od brzegu plaża z białego piasku.Dodam też łupek drzewiasty (30 kg) po bokach akwarium dwa duże korzenie japońskie. Z wystroju byłoby na tyle. Jeśli chodzi o obsadę to : 

-6 pielegniczek ramireza 
-30 zwinników Blehera
-10 kiryskow sterby
-6 otoskow 
-10 piskorkow 
-6 zbrojnikow złotych 
-5 ślimaków hellmet 

-5 ślimaków helenka

-10 krewetek red

 

I powiedzcie mi jeszcze czy nie stanie się z tymi wszystkimi rybkami nic złego jak wpuszczę je wszystkie naraz do odstanego wcześniej zbiornika? Nie chce by cierpiały w transporcie dlatego wolę jechać po nie sam. A, że mam spory kawałek do przejechania to wolałbym kupić i przywieźć wszystkie odrazu

Po pewnym czasie chciałbym dorzucić jeszcze trochę  krewetek filtrujących i amano 
Jeśli chodzi o roślinki nie chciałbym nic szczególnie wymagającego, pewnie jakich mech jawajski, galezatka, kryptokoryna i jeszcze kilka podstawowych. Filtr  to unimax 700 + sterylizator. Chyba byłoby na tyle, będzie to wszystko jakoś ładnie funkcjonować? Pozdrawiam icon_smile.gif)

Edited by bandejj
Link to comment
Share on other sites

 

 

10 krewetek red
Woda twarda, delikatnie zasadowa albo neutralna.

 

-6 pielegniczek ramireza

-10 kiryskow Sterby

-10 piskorkow

A tu już woda miękka, kwaśna i temperatura 26-27 stopni, jakich to warunków wybrane krewetki mogą mocno nie docenić.

-30 zwinników Blehera

-6 otoskow

-6 zbrojnikow złotych

Tu tak samo woda miękka i kwaśna. Zbrojniki złote i najpopularniejsze w sprzedaży otoski - affinisy - to gatunek lubiący chłodną wodę ~23 stopnie. Bleherek powyżej 25 bym długoterminowo nie trzymał. Już prędzej rodostomusy.

 

Co do substratów i oświetlenia to się muszą wypowiedzieć spece od roślinności, ja bym się w to nie bawił przy takiej obsadzie i puścił niewymagające żabienice na żywioł. :P

Link to comment
Share on other sites

Dhuz Ty jesteś wszędzie? :D Zalogowałem się na trzech różnych forach żeby się czegoś innego dowiedzieć i  na każdym Cię spotykam :P

Co sądzicie o wpuszczeniu wszystkich rybek naraz? Czy wcześniej wlać jakieś bakterie ? Czy wystarczy jak włożę jedną tabletkę tetra bactozym, którą otrzymałem razem z filtrem?

Edited by bandejj
Link to comment
Share on other sites

Pomijając kiepski dobór obsady w kwestii temperatury (bo red cherry to bym się nie przejmowała, one tolerują wszystko), to nie, nie wpuściłabym wszystkiego naraz. Biologia zbiornika niezależnie od jego wielkości nie jest gotowa na to. Po kawałku, jeden gatunek, przerwa tygodnia, drugi, przerwa tygodnia itd. Ale przede wszystkim uporządkuj swój pomysł na obsadę, bo jest kiepski. Inna sprawa, że nawet w tak dużym akwarium nie warto brać takiej liczby gatunków, będzie zupa rybna i bałagan.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dhuz Ty jesteś wszędzie?

 

ramirezy ,zwinniki blehera ,kiryski sterby ,piskorki i otoski coś tutaj nie zgrywa?
Jak już komentujesz o mojej obecności na forach to choć wysil się i czytaj, co do Ciebie piszę :P
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem o jak bardzo profesjonalnej akwarystyce Wy piszecie i myślicie. Mi zależy żeby akwarium ładnie prezentowało się w pokoju i od czasu do czasu pozwoliło nacieszyć oko. Nie mam zamiaru stwarzać rybką lepszych warunków niż mają w naturze i nie będę przesadzał. Obsadę wiele osób zatwierdziło mówiąc, że jest w porządku. Dla Was pewnie 90% akwarystów popełniło błąd bo jeden gatunek lubi 24 stopnie a drugi 25 dla mnie bzdura :)

Link to comment
Share on other sites

dla mnie bzdura

To po co pytasz, skoro wrzucasz już klapki na oczy :)

 

23 stopnie kontra 27 stopni to nie bzdura - nie przekręcaj tego, co do Ciebie napisałem, tylko spróbuj to przeanalizować. Mówisz o zwierzętach zmiennocieplnych, które ewoluowały do życia w określonych warunkach.

 

 

 

Nie wiem o jak bardzo profesjonalnej akwarystyce Wy piszecie i myślicie.

O akwarystyce, która zajmuje się rybami bez nadwyrężania ich zdrowia. Jeśli to dla Ciebie profesjonalizm, to nisko sobie stawiasz poprzeczkę. :P

 

PS, jeśli 9 na 10 owiec biegnie skoczyć z urwiska, to ta jedna idąc za tokiem myślenia "racja po stronie większości" też powinna skoczyć?

Edited by Dhuz
Link to comment
Share on other sites

Pytam by uzyskać odpowiedź, ale oczywiście w granicach rozsądku. Skoro są to zwierzęta zmiennocieplne to myślę, że w naturze również zdarzają się wahania temperatur, które znoszą i funkcjonują :) Zdrowie zdrowiem, ale nie dajmy się zwariować bo za chwilę zaproponujesz jeszcze 1000 innych wydatków typu filtr ro, butla co2 przestawienie akwarium od drzwi, telewizora itp więc musiałbym może cały dom ustawić pod akwarium żeby było idealnie.... Liczę na doradztwo od osób, które lubią hodować rybki i wiedzą co nie co na ten temat. A nie na książkowe informacje i robienie z każdej nawet minimalnej niedogodności wielkiej tragedii.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pytam by uzyskać odpowiedź, ale oczywiście w granicach rozsądku
Wyjaśnij mi zatem, w jaki sposób moja odpowiedź jest nierozsądna?

 

 

Skoro są to zwierzęta zmiennocieplne to myślę, że w naturze również zdarzają się wahania temperatur, które znoszą i funkcjonują
Wahania w określonym zakresie. Zimnolubne ryby nie siedzą w temperaturach tropikalnych, a jeśli spróbujesz trzymać ciepłolubne w zimnej wodzie, to  potem wylądujesz w dziale Choroby z pleśniawką.

 

 

Zdrowie zdrowiem, ale nie dajmy się zwariować bo za chwilę zaproponujesz jeszcze 1000 innych wydatków
Do tej pory ODRADZIŁEM wydatek na ryby, które pożyją w akwarium krócej, niż by mogły. Nie wkładaj mi proszę niewypowiedzianych słów w usta i odnieś się do tego, o czym dyskutujemy, zamiast robić takie zarzuty i wpychać tu wymyślony problem zastępczy. :)

 

 

wydatków typu filtr ro, butla co2 przestawienie akwarium od drzwi, telewizora itp więc musiałbym może cały dom ustawić pod akwarium żeby było idealnie
Po co miałbym doradzać CO2(ergo, drogę HT) dla ryb czarnych wód? To bajery do rośliniaków. RO to akurat dobry i niewielki wydatek, więc nie wiem, czemu go tu podnosisz jako przykład "1000 wydatków"- jak nie będziesz mieć wody choć zazębiającej się z potrzebami ryb, to trudno - Twoje zwierzęta i Twoja odpowiedzialność. Tylko potem nie zwalaj "bo mi tak doradzili" jak coś się będzie dziać z obsadą z powodu niewłaściwych warunków :)

 

 

Liczę na doradztwo od osób, które lubią hodować rybki i wiedzą co nie co na ten temat. A nie na książkowe informacje i robienie z każdej nawet minimalnej niedogodności wielkiej tragedii.
Jak mniemam sugerujesz, że a) nie lubię hodować ryb; b) nie wiem co nieco na temat. OK, możemy wyjść również z założenia, że nie mam 15 lat akwarystyki na karku. Wtedy jako kompletny noob zapytam Cię: czy słuchając tylko ludzi, którzy przyklaskują naszym pomysłom, mamy absolutną pewność, że idziemy dobrą ścieżką?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

W żadnym wypadku tak nie uważam, ale czytając Twoje posty i porady jeszcze ani razu nie zauwazyłem byś komuś napisał coś pozytywnego :) Mam wrażenie, że troszkę poszukujesz do czego by się tutaj doczepić i pokazać, że Twoje zdanie jest najmądrzejsze... Zgadzam się, że na pewno wiesz dużo, ale moim zdaniem przesadzasz i tyle :) Wracając do filtra ro może wydatek nie duży, ale wiąże się w moim przypadku z podłączaniem 20 metrowego węża na pewnie dłużej niż dobę by dokonać podmiany. Nie chcę robić po prostu aż tak dużego bałaganu i zajęcia pozostałym domownikom - o ten rozsądek mi chodzi:) Niestety nie mam laboratorium by dać moim pupilkom idealnych warunków w 100%, ale myślę, że jak dam im 80% to też będą zadowolone, zarówno ryby jak i ja oraz pozostali domownicy, którzy będą skazani na mieszkanie z nami pod jednym dachem. 

Link to comment
Share on other sites

W żadnym wypadku tak nie uważam, ale czytając Twoje posty i porady jeszcze ani razu nie zauwazyłem byś komuś napisał coś pozytywnego :) Mam wrażenie, że troszkę poszukujesz do czego by się tutaj doczepić i pokazać, że Twoje zdanie jest najmądrzejsze... Zgadzam się, że na pewno wiesz dużo, ale moim zdaniem przesadzasz i tyle

Mogę równie dobrze zacząć ignorować wszelkie tematy pokroju Twojego - mnie naprawdę nikt nie płaci za udzielanie się na forum i robię to po to, by pomóc początkującym uniknąć błędów, które mnie samego gryzły w zadek, gdy zaczynałem i nie miałem kogo zapytać. Do tej pory pomagałem ludziom układać obsady do większej ilości akwariów, niż jestem sobie w stanie przypomnieć. Jeśli nie podoba Ci się, że od razu przechodzę do rzeczy z tym, jakie nieścisłości w obsadzie widzę, to nie jest to moim problemem. Nie zamierzam chwalić niepasującej do siebie obsady. Raz jeden ograniczyłem się do delikatnej sugestii, że coś jest nie tak, to potem było "ale nikt nie mówił, że nie wolno". Do układania obsady podchodzę na zimno - albo ryby ze sobą pasują, albo trzeba naciągać, by mogły współistnieć i skończy się to prędzej, czy później chorobami.

 

 

Nie chcę robić po prostu aż tak dużego bałaganu i zajęcia pozostałym domownikom - o ten rozsądek mi chodzi:)

Czyli ryby wód stricte miękkich i kwaśnych do kranówy idą?

 

 

Niestety nie mam laboratorium by dać moim pupilkom idealnych warunków w 100%, ale myślę, że jak dam im 80% to też będą zadowolone

U mnie otosy podczas upałów, gdy temperatura poszła na 26 trafił nagły szlag - wsadzanie ich z Ramirezami to nie jest 80%. To podkręcenie im metabolizmu ile się da i rozchwianie odporności. Chyba, że znajdziesz te rzadsze, delikatniejsze ciepłolubne gatunki. Zmiana Bleherek na rodostomusy to formalność - te ryby mało co się różnią, a będziesz mieć pewność, że wytrzymają wyższe temperatury. Zamiast zbrojnika złotego możesz sobie dobrać coś z ciepłolubnych zbrojnikowatych.

Edited by Dhuz
Link to comment
Share on other sites

 

 

Liczę na doradztwo od osób, które lubią hodować rybki i wiedzą co nie co na ten temat. A nie na książkowe informacje i robienie z każdej nawet minimalnej niedogodności wielkiej tragedii.

Jeżeli Dhuz pisze tak jak jest i się ludzie z tym zgadzają to po co powielać posty?

Jak by pisał bzdury to uwierz mi, nie jeden by zwrócił na to uwagę, po prostu chłop ma rację.

A że Tobie takie odpowiedzi nie pasują i na siłę szukasz innych rozwiązań, to może... chomik?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ok w sprawie obsady chcialbym jeszcze jedynie zapytac jakie zbrojnikowate polecasz?
Przy założeniu, że nadal ciśniesz w ryby ciepłolubne do temp. 26-27, Panaquolus albivermis (L204), względnie przy braku dostępności owego,  P. maccus (L104) lub Peckoltia compta (L134). Nie wiem, jak sprawdziłby się dość specyficzny Baryancistrus beggini (L239). Przy otoskach masz do wyboru O. vestitus, O. huaorani i O. hoppei, przy czym wszystkie trzy gatunki są w handlu bardzo rzadkie, a rozpoznawanie otoska w sklepie może być koszmarne.

 

Baniak zasiedlasz po rozwinięciu się bakterii - w innym wypadku fundujesz rybom kąpiel w amoniaku i borykasz się z szeregiem chorób ryb, których nikomu nie życzę, bo leczenie często wybija i tak już wątłą florę bakteryjną, dodatkowo restartując zbiornik - wpadasz w cykl, który działa na Twoją szkodę. Odczekaj ten 'ustawowy' lub jeśli bardzo się spieszysz zaszczep filtr wkładami od znajomego, pewnego akwarysty, wtedy proces się skróci o połowę. Monitoruj  testami kropelkowymi NO2(zoolek) i NO3(JBL/Sera) by wiedzieć, w którym momencie akwarium dojrzało (ergo, NO2 niewykrywalne, NO3 na poziomie >5mg/l. Swoje zbiorniki zawsze 'szczepię' nadmiarem wkładów filtracyjnych, które mam poupychane w filtrach, ale swoich akwariów można być pewnym. Od innego akwarysty łatwo przytargać pasożyty, ślimaki, czy inne paskudztwa.

Link to comment
Share on other sites

Mapet jako doświadczony akwarysta również powinieneś wiedzieć, że czasami na jeden problem jest kilka rozwiązań. Ja po prostu szukam odpowiedniego rozwiązania dla siebie i chyba do tego służy forum, a propozycje z chomikiem możesz sam przemyśleć skoro ograniczasz się do jednej opinii choć pewnie i w przypadku chomika jest możliwość wyboru. 

 

Domyślam się, że Ty byś chciał wsadzić go do wody, jak by Ci ktoś odradzał i tak powiedział byś że jest mu dobrze i chodzi Ci tylko o to żeby cieszył Twoje oko... Mapet

Link to comment
Share on other sites

Bandejj. Co jak co, ale Panowie Dhuz i Mapet nie raz mi pomogli (nie tylko mnie), choć dostałem lekki ochrzan. NALEŻAŁO MI SIĘ!
Jeśli jesteś takim ignorantem zapatrzonym tylko na swoje widzi mi się (i tu przepraszam) jak baba, która się uprze na zielonego malucha zamiast czerwone ferrari, bo kolorek jej się nie podoba, to idź do zoologicznego i nie trać czasu swojego jak i innych.
Tłumaczą Ci jak MA to wyglądać, żebyś w przyszłości się nie zawiódł i nie miał problemów, to Ty dalej swoje.
​Wiesz lepiej, to po co pytasz?
Co do kultury... Skoro ktoś pyta i oczekuje odpowiedzi, ale po X razy ją ignoruje, to czego wymagasz?
Gdyby na mnie padło już dawno bym CI powiedział, żebyś mi kotka nie zawracał skoro mnie nie chcesz słuchać ;)

Edited by Eril
Link to comment
Share on other sites

Bandejj. Co jak co, ale Panowie Dhuz i Mapet nie raz mi pomogli (nie tylko mnie), choć dostałem lekki ochrzan. NALEŻAŁO MI SIĘ!

Jeśli jesteś takim ignorantem zapatrzonym tylko na swoje widzi mi się (i tu przepraszam) jak baba, która się uprze na zielonego malucha zamiast czerwone ferrari, bo kolorek jej się nie podoba, to idź do zoologicznego i nie trać czasu swojego jak i innych.

Tłumaczą Ci jak MA to wyglądać, żebyś w przyszłości się nie zawiódł i nie miał problemów, to Ty dalej swoje.

​Wiesz lepiej, to po co pytasz?

Chyba powinnam się poczuć obrażona za wybieranie rybek jak baba :P A tak poważnie: bandejj, masz propozycję od Dhuza na co zamienić zimnolubne ryby, żeby wszystkie lubiły wysokie temperatury. Teraz tylko musisz podjąć decyzję: posłuchać dobrych rad doświadczonych akwarystów, czy nie zadawać więcej pytań, skoro i tak zrobisz po swojemu? Przemyśl sprawę, odpuść wyzwiska. Naprawdę koledzy tutaj mądrze radzą i nie robią tego dla swojego widzimisię, tylko dla dobra Twoich ryb :)

Link to comment
Share on other sites

Jak widzisz w wielu kwestiach się dostosowuję i słucham rad bardziej doświadczonych osób, ale niestety informacje na różnych forach i stronach internetowych są tak rozbieżne, że nie wiem czego się trzymać. Dlatego pytam bo chcę żeby było dobrze, staram się wywnioskować, które kroki są konieczne, a które tylko wskazane. A niestety nie jest prosto... Ostatecznie podzielę obsadę na dwa kursy, do filtra dodam lawy wulkanicznej oraz zakupie bakterie nitryfikacyjne, które zamierzam dolać na samym początku.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj, że nawet z bakteriami MUSISZ odczekać ze dwa tygodnie zanim wpuścisz cokolwiek żywego. Po tygodniu możesz robić pierwsze testy na Amoniak i NO. Rybki możesz wpuścić dopiero wtedy, gdy NO2 będzie niewykrywalne, czyli 0, a pojawi się NO3 mniejsze niż 50.

W przeciwnym razie rybki potrujesz co doprowadzi do chorób, zmian, a w najgorszym wypadku do wytrucia całej obsady co nie jest miłe i generuje spore koszta. Do tego zdechła rybka się rozkłada dokładając kolejną porcję amoniaku, co tylko pogarsza sprawę.
Rybki wpuszczaj stopniowo. Rozumiem, że nie chcesz poświęcić miesiąca na stopniowe wpuszczanie, ale jak już powiedziałeś podziel na chociaż 2-3 rzuty w odstępach 3-7 dni. Chcemy dla Ciebie i rybek dobrze. Nawet jeśli coś Ci się wydaje zbyt "ceremonialne" i doskonalsze od natury, to widocznie tak musi być. Jestem młodym akwarystom i uwierz, że na własnej skórze się przekonałem jak "miło" jest stracić 7 Kirysków Sterby przez swoją niewiedzę lub "głupotę" :( Zanim zrozumiałem rośliny minęło pół roku i setki wiadomości :) Cierpliwość, staranność i sumienność to podstawa w tym hobby (chyba w każdym :P).
Słuchaj tych dwóch okropnych, marudzących i niewychowanych Panów, bo wiedzą co mówią ;)

PS. Po zalaniu możesz sypnąć szczyptę pokarmu dla rybek w celu przyspieszenia cyklu azotowego.

 

 

Chyba powinnam się poczuć obrażona za wybieranie rybek jak baba

<kłania się i przeprasza>

Edited by Eril
Link to comment
Share on other sites

Dobrze w takim razie z bólem serca okroje moją obsadę i zdecyduje się na :

-piskorek 10

-kirysek sterby 10

-rodostomus 30

-pielęgniczka ramireza 3 pary

-5 hellmet

-5 helenek

 

Czy teraz obsada jest poprawna i ci dwaj panowie ją akceptują? :)

Jakie krewetki ewentualnie mogę tutaj dorzucić skoro red odpadają...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...