Jump to content

Czy Helenka może zjeść razborę?

Recommended Posts

Jak w temacie - ostatnio zauważyłam padniętą razborę, poszłam po siatkę do wyłowienia jej ale jak wróciłam to, że tak powiem ciało zniknęło... Dzisiaj rano jedna razborka pływała pod filtrem a przed chwilą zauważyłam, że jej nie ma. Przeszukałam całe akwa ale jej nie widzę nigdzie. Podejrzenie pada na helenkę bo w akwa jest 6krewetek RC, 3(było 5 :( ) razbory no i helenka. Ale czy to możliwe, żeby to ona??? I żeby tak szybko zjadła??

Czy możecie rozwiać moje wątpliwości?

Martwą rybą helenki mogą się pożywić. Nie słyszałam, żeby polowały na żywe ryby, na krewetki za to bywa, że polują.

Krewetki z pewnością padają ich łupem, zwłaszcza malusieńkie - z pierwszego wylęgu nie zostało nic - ale żeby taką rybkę? I to musiała błyskawicznie zrobić... Teraz się zakopała po czubek muszli w piachu

Krewetki z pewnością padają ich łupem, zwłaszcza malusieńkie - z pierwszego wylęgu nie zostało nic - ale żeby taką rybkę? I to musiała błyskawicznie zrobić... Teraz się zakopała po czubek muszli w piachu

Na pewno  helenka nie poluje na młode/larwy  krewetki  z prostej przyczyny są za małe  ,a dwa zdrowa krewetka  nie da się  złapać helence .

Helenka żywi się innymi ślimakami i całą padliną jaką  znajdzie w zbiorniku czyt. padniętymi rybami .

Na Twoim miejscu zainteresował bym się  parametrami w zbiorniku bo nie jest normalną  rzeczą  jak ryby i krewetki padają .Ale zapewne   testów żadnych nie masz .

Na Twoim miejscu zainteresował bym się parametrami w zbiorniku bo nie jest normalną rzeczą jak ryby i krewetki padają .Ale zapewne testów żadnych nie masz .

Skąd ta pewność? ;)

Może nie mam profesjonalnego zestawu testów ale wydaje mi sie, że najpilniejsze na początek są - proszę:

NO2 - 0

Cl2 - 0

NO3 - 25

pH - 7,2

GH - 4°d

KH - 2°d

pH, GH i KH kropelkowe, reszta (niestety) paskowe.

Jakieś wnioski? Wydaje mi sie ze zbyt niskie kh i gh ale razbory chyba lubią miękką wodę. Ph może być dla nich za wysokie.

Zbiornik świeżynka - zalany 30.01. Skład wpuszczony po dwóch tyg. przy parametrach Cl2-0, NO3-25, NO2-0, GH-~7°d, KH-6, pH-7,6-7,8(tu wszystkie paskowe) dodalam szyszki olchy do zbicia pH

P.S. krewetka żadna mi nie padła jeszcze - że sklepu musiałam przynieść ciężarną, bo po tygodniu zauważyłam maluśkie (wtedy był w zbiorniku jeszcze bojownik i najprawdopodobniej to on je wyżarł bo cały czas pływał przy mchach i tak jakby polował więc chwilowo został odseparowany i czeka na swoje osobne lokum) razbory też chyba je dziobaly bo raz widziałam jak szybko podpływa do szyby gdzie była mała krewecia. Małe krewetki mogły też paść w za świeżym niedojrzalym zbiorniku i tego też jestem świadoma ;)

Edited by Dorisdayok

Powiem szczerze że mnie zaskoczyłaś :)  ... pozytywnie . Ale jedno małe ale  testy paskowe  to o kant D można rozbić  :)  mam paski 5in1 JBL  które to pokazują mi np NO3 na poziomie zero w zbiorniku a kropelki zoolek /jbl pokazują  10-20   . To tak dla przykładu jaką dokładność mają paski :) .

Co  do znikających krewetek  tak jak obstawiasz główny winowajca to bojek   z czasem wybije ci wszystkie ... taka jego natura . Po za tym krewetki RC to "terminatory" jeśli chodzi o wytrzymałość   trzymam je w kostce 20 L  na kranówce GH 24,KH 16  ph 7,5  i mnożą  się jak króliki :P

Ale jedno małe ale  testy paskowe  to o kant D można rozbić  :)  mam paski 5in1 JBL  które to pokazują mi np NO3 na poziomie zero w zbiorniku a kropelki zoolek /jbl pokazują  10-20   . To tak dla przykładu jaką dokładność mają paski :) .

Co  do znikających krewetek  tak jak obstawiasz główny winowajca to bojek   z czasem wybije ci wszystkie ... taka jego natura . Po za tym krewetki RC to "terminatory" jeśli chodzi o wytrzymałość   trzymam je w kostce 20 L  na kranówce GH 24,KH 16  ph 7,5  i mnożą  się jak króliki :P

Co do testów paskowych to wiem - mój błąd bo kupiłam JBL 6w1 bez namysłu, żeby tylko sprawdzić czy stan zbiornika jest na tyle dojrzały żeby wpuścić do niego cokolwiek ruszającego się (cierpliwości mi brak :P). Co prawda dokupilam te trzy kropelkowe ale w tym miesiącu już tak nadszarpnęłam budżet, że na zakup kolejnych muszę zaczekać do wypłaty :)

A bojownik został już odizolowany bo z przeżarcia już się ledwo ruszał :) po wypłacie dostanie nowe mieszkanko i Helenkę do towarzystwa :)

Czyli sprawa wyjaśniona (sprawa zaginięcia zwłok) - Helena posprzątała - teraz kwestia do wyjaśnienia - dlaczego nastąpił zgon?

Dziękuję za odpowiedzi.