Skocz do zawartości

Brązowiejące rośliny


Akis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jako początkujący zawracam się do was o pomoc w rozpoznaniu przyczyny brązowiejących roślin.

 

ale po kolei

 

Zbiornik:

Wymiary: 80 x 40 x 35 cm
Filtracja: JBL e701 od dołu ceramika, keramzyt z gąbką , gąbka  + prefiltr na wężu ssącym filtr na rurowy (wkład sznurkowy 20um)

Oświetlenie: 2x 18w jedna zimno biała druga Philips Aquarelle
Ogrzewanie: 200W nazwy nie pamiętam
Podłoże: Aquael Floran 4l na tym bazalt frakcja 0,5mm

 

obsada:

około 20x Neon Inessa

6x Kirys spiżowy

 

rośliny:

rotala rotundifolia

hottonia inflata

wywłócznik brazylijski

ponikło igłowate

rotala vietnam

cryptocoryne backetti

gałęzatka

 

nawożenie:

 

Planta gainer - carbo, K+plus, makro green, Ferro +

 

zgodnie z zaleceniami producenta.

 

bimbrowania CO2

 

testy;

jedynie ph 7,2 (zoolek)

 

postaram się coś więcej zorganizować na dniach

 

Podmiany;

około 20l co 4-5 dni

 

 

Zbiornik wystartowany na początku stycznia, blisko 3 tygodnie stał zalany z roślinami filtracją oświetleniem i podanymi bakteriami nitryfikacyjnymi zanim zostały wpuszczone ryby.

 

Wszystkie rośliny pochodzą z hodowli in vitro, nie było z nimi żadnych problemów. Od zeszłego tygodnia wywłócznik, rotala Vietnam i trawniczek  żółkną/brązowieją. Rosną normalnie choć ich kolor jest mało naturalny. Wywłócznik potrafi urosnąć nawet kilka cm dziennie. Łodygi tych roślin są silnie zielone choć "liski" brązowieją.

 

załączam fotki roślin, proszę o pomoc w rozpoznaniu przyczyny,

 

post-3628-0-30189300-1456345092_thumb.jpgpost-3628-0-04181900-1456345233_thumb.jpg

Pozdrawiam.

Michał

 

 

Edytowane przez Akis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło światło i jeszcze raz światło.Mam podobny problem przy takim samym oświetleniu (chociaż u mnie standardowe świetlówki), na starym mieszkaniu akwarium było doświetlane światłem słonecznym i rośliny rosły ładnie, po przeprowadzce akwarium stoi zacienione i rośliny stoją w miejscu albo marnieją (same mało wymagające). Mogę za parę dni napisać jak zmieniła się sytuacja po dołożeniu dodatkowego oświetlenia led 1700 lm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tła to ono po prostu się odkleja muszę to poprawić.

Spróbuję dostarczyć więcej światła do akwarium. Myślicie że to jedyna przyczyna?

 

Zastanawiam się nad wymianą standardowego oświetlenia w pokrywie na 3x świetlówkę led, moc o połowę mniejsza ale strumień świetlny jest wiekszy i bardziej skupiony. Co o tym myślicie? Ewentualnie jakią temperaturę barwową świetlówek zastosować 3000K, 4500K, 6500K, ?
Z tego co wyczytałem światło odpowiednie dla roślin powinno mieć przynajmniej 6500K, co myślicie o zestawie 3X 6500K ?
Edytowane przez Akis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacja 6500k i 10k daje najładniejszy odcień zielni. Sam mam obecnie w 112 6500 10k i kolory wyglądają bardzo naturalnie ale dokladam jeszcze jedna 10k.

Co do mocy t5 24w spokojnie starczy. Możesz kupić gotowe zestawy do rozbudowy t8 na t5 taki zestaw 2x24 t5 got. demontażu ok 160zl

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wczoraj dostało dwie listwy power led ponad 30 diod, blisko 3000lumenów z pasmem dla roślin. Pobserwuję teraz wzrost i zachowanie roślin. Rozważam jeszcze dołożenie jeszcze jednego paska 7020 na front akwarium. Bede dawał znać jak to się sprawuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

Po około tygodniu świecenia power ledami mogę powiedzieć, że jest duża poprawa. Rośliny nabrały koloru i rosną o wiele lepiej. Myślę, że mogę spokojnie polecić to rozwiązanie.

 

Druga sprawa jest taka, że kończą mi się nawozy i stoję przed wyborem co kupic. Dotychczas używałem nawozów z serii Aqua Art Carbo, Ferro, K+ i Macro Green.

 

Patrząc po portalach aukcyjnych zauważyłem, że jest sporo różnych dużo tańszych specyfików tego typu. Często robionych samodzielnie przez sprzedających. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Lepiej kupić gotowy produkt od producenta czy "samoróbkę". Może macie jakieś sprawdzone nawozy lub sprzedawców? Pomóżcie. Od razu mówię, że nie chciałbym sam robić nawozów.

 

Kolejną sprawą jest jakie nawozy wybrać moglibyście podać np na przykładzie Aqua Artu jakie nawozy to tzw. "must have" zostać przy tych które używałem czy np wymienić któryś na np nawóz Classic.

 

pozdrawiam,

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowce nie nadają się do każych akwarii, jak Ci takiego skład nie spasuje to będziesz dokupywał następne.

A co do rozrabiania  to nawet w przykładzie jest opisane akurat do Twojego akwarium, więc nic liczyć nie musisz, tylko bierzesz wagę i rozrabiasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...