Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc przy nowym baniaku.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję waszej pomocy. Właśnie zakupiłem piękny baniaczek 450l.

Filtr kubełkowy Aquael unimax 500, grzałka 300w.

Nie wiem czy ten filtr i grzałka podoła.

Bardzo mi się podoba biały piasek kwarcowy, jednak mam odnośnie niego wiele pytań.

Słyszałem że zbyt drobny (0.1-0.3) sprawia problem, więc myślę o grubszym (0.5-1.2).

Jak czyścić takie podłoże?

Czy chodowla roślin (między innymi mech Jawajski) będzie problemem?

Czy kurtyna na całą długość (1,5m) będzie możliwa i efektywna przy piasku?

Czy piasek zostanie biały, czy może z czasem będzie ciemniał (brudził się na stałe)?

Jakich wkładów mam użyć do filtra? Gąbka, porcelana czy coś jeszcze?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka raczej da radę, chyba że masz bardzo zimno w domu. Filtr - ja bym jeszcze dodała coś w ramach mechanika... Ale chyba da radę.
Ja preferuję 0,1-0,3, sprawdza się świetnie, nie mam z nim żadnych problemów.
Co do czyszczenia - po prostu zbierasz wężykiem to, co leży na dnie. Przy piasku nie trzeba odmulać.
Hodowla roślin zależy od oświetlenia, nawożenia.

Po co kurtyna?
Zawsze trochę ściemnieje, ale można co jakiś czas zebrać wierzchnią warstwę i przepłukać i jest ok.

Ja preferuję dać gąbkę na wlocie, a w środku sama ceramika/keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawnik z mchu w tradycyjny tego słowa to raczej mało prawdopodobne. Chyba jedynym sposobem jest poprzyczepianie szczepek mchu na małych kamieniach i ułożenie ich ciasno na dnie zbiornika. Coś takiego widziałem na szkoleniu Tetry.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam w swoim 700l grzałkę 300w i daje radę czasami nawet lampka zgaśnie wiec nie grzeje non stop a temp w pokoju mam 10 stopni niższa. Będę chciał dokupić druga na wypadek jak ta będzie chciała iść na wcześniejsza emeryturę bez wczesniejszczego poinformowania mnie.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edytowane przez Blueza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że pytasz o łatwy trawnik i wymieniasz utricularia graminifolia to od razu mówię, że to łatwa roślina nie jest. Nie wiem jak tam ze światłem stoisz oraz jaka wysokość baniaka ale elocharisy (parvula, acicularis) są raczej łatwe w uprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu zostanę jednak przy piasku. W nim będę mógł hodować ryby które grzebią w podłożu a przy trawniku już nie. Po długim czasie jak mi się znudzi piasek to zrobię restart na roślinne z trawnikiem z odpowiednią obsadą. Dziękuję za rady. W razie pytań będę postował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zależy od tego co chcesz mieć z kopaczy. Niektóre trawniki dość ładnie piach zarastają i ryby nie mają podejścia do wykopania czegoś takiego. Tylko, że Ja nie mówię o np. dużych pielęgnicach bo te sobie tak czy siak dadzą radę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Potrzebuję waszej pomocy. Właśnie zakupiłem piękny baniaczek 450l.

Filtr kubełkowy Aquael unimax 500, grzałka 300w.

Nie wiem czy ten filtr i grzałka podoła.

Grzałka da rade, ale moim zdaniem o ile nie dajesz jej na przewód filtra, to lepiej kupić 2x200 z termostatem; mniejsze ryzyko jakiegokolwiek ups, a przy takim akwa, ups może oznaczać stratę znacznie przewyższającą koszt grzałki. 

 

Moim osobistym zdaniem (a ten sam filtr planuje potencjalnie kupić), to unimax 500 jest minimalnie za słaby na to akwa, zastanów się nad obiegem wody i zarybieniem, jesli będziesz trzybać ryby lubiące brudzić, poszukaj czegoś innego; jeśli wszystko na spokojnie + bez mocnego zarastania, powinien dać radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...