Skocz do zawartości

Małe afrykańskie bagno


Vexatus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie składam do kupy 30-litrowy i dość specyficzny baniaczek, w którym mają zamieszkać między innymi karliki szponiaste. Akwa w założeniu ma odwzorować/przypominać bagna Afryki Zachodniej i jest to mój pierwszy kontakt z "biotopem" tego kontynentu i tego regionu. :)

 

Baniaczek jest zagospodarowany dość niestandardowo, bo większą część jego objętości zajmują dość spore korzenie i gałęzie ułożone mniej więcej poziomo (pod różnymi kątami), dzięki czemu żaby będą mogły przebywać i żerować nie tylko na dnie.

 

Mam mały problem z doborem roślinności do tego baniaczka, ponieważ raczej nie będzie w nim zbyt wiele miejsca dla roślin. Akwa jest niewielkie (standardowe 30 litrów) i dodatkowo zawalone korzeniami. W baniaczku z całą pewnością znajdzie się najas, który powinien się świetnie sprawdzić w takich warunkach.

 

Jakie jeszcze rośliny z Afryki Zachodniej będą pasować do takiego zbiorniczka? Oczywistym wyborem powinny być anubiasy (ze względu na dużą ilość korzeni i rozproszone światło), ale glony i duża ilość syfku pływającego w toni wodnej (akwa nie będzie odmulane) raczej im nie służą... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo dobry pomysł, ale raczej nie do zrealizowania w tym szkiełku. Całe drewienko już ułożone, poskładane i poklejone do szkła i do siebie nawzajem + podłoże już wrzuciłem. Szkło sobie stoi i czeka aż mi się zechce ruszyć tyłek i zalać je wodą. :)

 

W sumie to by się dało zrobić przy obniżeniu poziomu wody do 15 cm i wtedy anubiasy miałyby bardzo dużo miejsca do rozrostu, ale tyle tu napakowałem, że nie uzbierałoby się wtedy nawet 10 litrów wody do pływania. Dla kilku karlików może i starczy, ale ryby wtedy odpadają.

 

Ale pomysł ciekawy i może coś takiego zrobię w większym litrażu jeśli przytargam znowu jakieś ciekawe korzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od wielkości zbiornika i korzeni - najczęściej używam zwykłego silikonu akwarystycznego. Do szyby spodniej przyklejam odpowiednio grube styropianowe podkładki, do nich korzenie i potem sklejam razem korzenie. W przypadku dużych i grubych silikon nie wystarczy, więc składam je, nawiercam otwory i łącze dodatkowo drewnianymi kołkami (takimi zwykłymi do mebli). Mokrych korzeni się nie skleja - zawsze muszą być suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szkło sobie stoi i czeka aż mi się zechce ruszyć tyłek i zalać je wodą.

 

No i sobie zalałem i się okazało, że baniak jest nieszczelny, więc dzisiaj mycie i silikonowanie a jutro powtórka z rozrywki. Chyba, że mnie wcześniej szlag trafi z tym szkłem...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem - pomysł jest nawet całkiem ciekawy i całkiem możliwe, że coś takiego w przyszłości zrobię w innym akwa, ale tutaj już mam obmyśloną całą koncepcję. Koncepcja niestety wyciekła na biurko, ale to już zupełnie inna historia...

 

Szlag mnie tylko trafia, bo kupiłem szkło z wyposażeniem na Allegro i tym razem dostałem baniak o jakości poniżej wszelkiej krytyki - krzywo sklejone, popękane górne rogi i szyby o niedoszlifowanych krawędziach. Po zapakowaniu wszystkiego do środka akwa się rozszczelniło (sprawdzałem wcześniej i nie ciekło) i teraz muszę wybierać powoli podłoże małą łyżeczką, bo ze względu na korzenie niczym większym nie mogę się tam dostać. Pierwszy i ostatni raz zamawiałem cokolwiek u tego sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem - pomysł jest nawet całkiem ciekawy i całkiem możliwe, że coś takiego w przyszłości zrobię w innym akwa, ale tutaj już mam obmyśloną całą koncepcję. Koncepcja niestety wyciekła na biurko, ale to już zupełnie inna historia...

 

Szlag mnie tylko trafia, bo kupiłem szkło z wyposażeniem na Allegro i tym razem dostałem baniak o jakości poniżej wszelkiej krytyki - krzywo sklejone, popękane górne rogi i szyby o niedoszlifowanych krawędziach. Po zapakowaniu wszystkiego do środka akwa się rozszczelniło (sprawdzałem wcześniej i nie ciekło) i teraz muszę wybierać powoli podłoże małą łyżeczką, bo ze względu na korzenie niczym większym nie mogę się tam dostać. Pierwszy i ostatni raz zamawiałem cokolwiek u tego sprzedawcy.

 

Dlatego nie kupuje się u najtańszego sprzedawcy. Czasami warto dołożyć i mieć święty spokój, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...