Skocz do zawartości

Parametry wody


baksiczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakie będą optymalne parametry wody dla obsady wybranej z tych rybek--neon innesa,,,prętnik,,,rozbora espei,hengela,klinowa,,,zwinnik blehera,,,zmienniak plamisty(platka),,, bystrzyk,,,kirysek panda,sterby,,,molinezja,,,bojownik,,,otosek.

Wstępnie planuję neonki+prętniki+zwinnik+zmienniak+bystrzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz takie ryby to poczytaj o nich. Nikt nie odpowie na tak postawione pytanie bo nawet nie wiemy czym dysponujesz. Jakie akwarium? Jaka woda?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez psyho39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia dotyczyła tego, abyś sam sprawdził jakie masz parametry wody w akwarium (i ewentualnie w jaki sposób możesz na nie wpłynąć), sprawdził wymagania ryb, które wymieniłeś (zarówno pod względem wody jak i wymiarów zbiornika).

Lepiej skupić się na jednej a większej ławicy, niż na kilku gatunkach po 2-3 rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie planuję neonki+prętniki+zwinnik+zmienniak+bystrzyk.

 

Akwarium 63l 60x30x35

Do takiego akwarium można dać najwyżej jedną ławicę, a ty chcesz tam upchać aż trzy - neony, zwinniki, bystrzyki.

Zwinniki Blehera odpadają ponieważ to akwarium jest dla nich za małe. Bystrzyki - jakie?. Zmienniaki w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych tu ryb wola wodę twardą i zasadową.

 

Przykładowa obsada to neon innesa, kirysek panda, pielęgniczka borelli. Wszystkie te ryby lubią wodę miękką, lekko kwaśną i chłodną do 23*C., a oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Dla pielęgniczek i kirysków niezbędny jest piach jako podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kationit jeśli mnie pamięć nie myli nie rozwiąże problemu gigantycznego NO3. 50 to już podtruwanie ryb. A z ciekawości dlaczego RO odpada? Bo w tym momencie to zostaje Ci kupowanie demineralki. Te specyfiki które się wrzuca do filtra są nie do końca dobrym pomysłem, bo musiał byś raczej filtrować wodę do podmian przy użyciu tego. To wszystko trwa, do tego nie jest tanie. Kationit da się regenerować ale to kolejny stracony czas. Jeśli faktycznie Ci się nudzi i szukasz zajęcia to w sumie czemu nie. Mnie po miesiącu góra by się znudziło.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO kosztuje koło 120zł a i chyba zabawy z podłączeniem go jest nie mało.No chyba,że kupić wodę RO w akwarystycznym.A co z tymi szyszkami?

Ro3 kosztuje 100zl podłączenie to 10min z zegarkiem w ręku.

Ile tej wody potrzebujesz?koszt w sklepie 5l 4.5zl wylicz sobie ile cie to wyniesie miesięcznie.

Przy twoich twardościach same szyszki nic nie dadzą no chyba ze zasypiesz 1-2kg to cos tam drgnie.

Robiłem kiedys próbę u siebie kran mam gh24 kh14 akwarium 30l zalanym kranem wsypałem 40 szyszek po dwóch dniach wartości spadły o caly jeden stopień,a woda czarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile starczają wkłady/filtry i jaki jest m/w koszt ich wymiany?

 

W akwarystycznym u mnie jest woda do kupienia-litr wody RO około 1 zł przy stałym zamówieniu taniej.Woda ro z filtra ro3 ma przewodność na poziomie 10-13 uS-to się chybba nie opłaca.

 

Ten ewentualnie byłby dobry?:

http://allegro.pl/filtr-ro3-75gpd-akwarystyczny-gratis-wklady-i5935809893.html

Edytowane przez baksiczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile jakichś wymagających krewetek nie chcesz mieć albo nie chcesz prowadzić morszczyzny to te kilkadziesiąt uS to jest tyle co nic. Twardości wychodzą praktycznie zerowe. Jak chcesz totalnie czystą wodę to bierzesz RO4 z dodatkowym stopniem DI. Koszt ze 20-40 złotych więcej. Wkład węglowy i sedymentacyjny wymieniasz co pół roku, membrana co jakieś 2 lata. Pomijając jednorazowy koszt filtra to sama eksploatacja jest tania. Wygoda niewspółmierna do kombinacji które chcesz sobie załatwić. Natomiast podłączenie banalne bo najczęściej dorzucasz trójnik 3/8 cala do wyjścia na kran. Odpad gdzie chcesz. Ja wpiąłem bezpośrednio w odpływ od zlewu. Wszystko w szafce w łazience, nie widać tego nawet gdy jest zamknięta.

 

@edit

 

A zapomniałem koszt raz na pół roku 25-40 złotych(warto o tym pamiętać). Raz na dwa lata membrana za dodatkowe kilkadziesiąt pln (sprawdź sobie na allegro).

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro najtańszy RO4 znalazłem za prawie 160zł z przesyłką a inne sa za ponad 200zł.Ciekawe czy ten tani nie będzie jakiegoś kiepskiego wykonania:

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-demineralizator-i5946219253.html

Ten RO3 z dodatkowymi wkładami jest za 129 i odpada przesyłka bo akurat jutro będe w tym sklepie bo zwracam grzałkę

http://allegro.pl/filtr-ro3-75gpd-akwarystyczny-gratis-wklady-i5935809893.html

Czy dla mojego 63l akwa i tej obsady nie wystarczy RO3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z RO jest totalnie czysta, ma zerowe twardości. Zdecyduj najpierw jakie ryby chcesz trzymać. Potem zależnie od wybranej twardości wypadało by Ją mieszać z kranówką albo dawać mineralizator. Problem taki, że jeśli wybierzesz duże twardości to mieszając z RO sprawisz że NO3 będzie nadal sporo. Więc generalnie w Twoim przypadku przydała by się mineralizacja czystej wody do odpowiednich parametrów.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...