Skocz do zawartości

[30] Forest of Chaos


Vexatus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czas pokazać na forum jeden z mniejszych moich baniaczków. Akwarium zostało zalane 15 października 2015 roku, więc funkcjonuje już 3 miesiące i czas pokazać je na forum. Baniaczek to standardowe 30 litrów - 40x25x30cm. Filtracja to zwykły chiński HDOM AP-300L. Ogrzewanie to AQUAEL Comfort Zone 25W. Oświetlenie to trochę skomplikowana sprawa jak na zbiorniczek tej wielkości - żarówki energooszczędne 12W 6500K i 12W 2700K + taśma 15xLED o bliżej niezidentyfikowanej temperaturze barwowej.

 

CAM06005.jpg

Baniak ma bardzo prostą aranżację i nie ma się za bardzo nad czym rozpisywać, bo doskonale wszystko widać. Podłoże to w 50% piasek do piaskownic i w 50% jakiś bardzo drobny żwir kwarcowy AQUAEL (nie mam pojęcia co to takiego ani skąd się u mnie wzięło - znalazłem w garażu i wykorzystałem). W piasku zostało dodatkowo zakopanych 30 liści dębu. W akwarium znajdują się jeszcze 2 niewielkie korzenie, kilka gałęzi orzecha włoskiego i kilka liści dębu.

Co do roślin, to rosną tutaj sobie spokojnie nadwódki tajlandzkie, krypcie wendtii green, jakieś szczątki nurzańca śrubowego i niewielkie bliżej niezidentyfikowane kryptokoryny o których nazwie zapomniałem. Gdzieś za tym korzeniem po prawej stronie jest na wpół przysypana bulwa onowodka kłosowego po przejściach - mam nadzieję, że roślina odbije i dopiero zrobi klimat w tym akwarium.
 
Obsada zwierzęca to tylko i wyłącznie jeden samiec Betta splendens, który mieszka tutaj tylko tymczasowo, bo dedykowane dla niego lokum rodzi się w wyjątkowych bólach... Dodatkowo w baniaku rezyduje XXX zatoczków. Docelowo w tym akwarium ma zamieszkać jakaś parka wild betta lub Betta splendens przypominający wyglądem dzikusa i helenki. Tymczasowy lokator ma na imię Shunsui i jest zwykle wyjątkowo ruchliwy, dlatego ciężko zrobić mu wyraźne zdjęcie, ale jakoś się udało...

CAM05926.jpg

Kiedy go kupiłem był niemal całkowicie czarny, ale po kilku dniach i zmianie warunków zaczął się wybarwiać i obecnie w zależności od padającego światła jego czarne łuski i płetwy przybierają kombinację czerni z turkusowym i różowym albo taką jak widać na zdjęciu powyżej.
 
Dla zainteresowanych krótki filmik:

 

http://www.youtube.com/watch?v=r_OOUJEfq7I

Jeśli komuś się spodoba, to na YT można znaleźć jeszcze 2 kolejne filmy, na których widać między innymi jak akwa prezentuje się z wykorzystaniem każdego typu oświetlenia jakie wpakowałem pod pokrywę. Wszelkie uwagi krytyczne na temat akwa mile widziane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jakaś parka wild betta

 

Zapewne chodzi o ten fragment? Pisząc o parze wild betta miałem na myśli parkę Betta coccina albo albimarginata (bo dla tych pierwszych i tak szykuję dużo większy zbiornik). 30 litrów powinno wystarczyć na parkę obu gatunków.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czas na małą aktualizację baniaczka... Na początek małe sprostowanie - baniaczek został zalany 18 października 2015 roku, a nie 15 października.  :razz: Akwarium właściwie niewiele się zmieniło od czasu ostatniej aktualizacji. Może tylko nieco zarosło i doszło nieco roślin. :razz: Właściwie nie za bardzo jest się o czym rozpisywać, bo wszystko widać na zdjęciach i na filmiku. Więcej szczegółów na: http://www.vexatus.net/moje-akwaria/forest-of-chaos-2016. Zdjęcia i filmik zostały zrobione 18 lipca 2015. Ogólny widok:

Forest-of-Chaos-2016-01.jpg

Obecnie w akwarium rosną sobie: Cryptocoryne wendtii green (bez tej rośliny żaden mój baniak nie istnieje), Cryptocoryne wendtii tropica, Cryptocoryne jachnelli (nie wiem dokładnie co to za roślina - wcześniej nigdy jej nie miałem). Z tyłu na środku rośnie sobie Hygrophila corymbosa Thailand. Wreszcie mam także (dzięki uprzejmości kolegi) sporo nurzańca, więc Vallisneria spiralis panoszy się także tutaj. :razz:

Jak na razie w akwa mieszka na stałe tylko jedna samica DT odmiany kambodżańskiej. Od kilku miesięcy bezskutecznie szukam w lokalnych zoologach jakiegoś samca i innych samic tej odmiany. :razz: Obsadę uzupełniają oczywiście zatoczki. Na początku lipca baniaczek został także zainfekowany świderkami. Od tego czasu świderka widziałem jak na razie tylko raz - siedzą sobie zakopane w podłożu. :razz:

Forest-of-Chaos-2016-03.jpg

W najbliższym czasie nie planuję absolutnie żadnych zmiana w tym akwarium. Moja cała aktywność przy tym baniaczku sprowadza się w sumie tylko do karmienia i podmian wody. Obecnie dojdzie ewentualna przycinka nadwódek i usuwanie nadmiaru nurzańca, jeśli zacznie atakować przednią szybę. Wszelkie uwagi na temat akwa mile widziane.

Dla zainteresowanych jeszcze filmik na YT z wykorzystaniem każdego zainstalowanego w tym baniaczku oświetlenia:

https://www.youtube.com/watch?v=xQvDDSwW4DQ

Edytowane przez Vexatus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. :razz:

 

Co do podłoża to jest to najzwyklejszy piasek do piaskownic zmieszany z dwoma woreczkami piasku Aquael, który mi zalegał akurat w garażu. 100% piasek plus trochę materii organicznej, żeby sobie miało co gnić w podłożu.

 

Co do warstwy wierzchniej to jest to w sumie detrytus. Akwarium od założenia w październiku zeszłego roku nie było ani razu odmulane (jak większość moich zbiorników). Na dnie zalega warstwa rozkładającej się materii organicznej plus nieco odchodów. Nie usuwam obumierających kawałków roślin, nie odmulam przy podmianach, dodatkowo gałęzie i liście również się rozkładają powoli i już po kilku miesiącach jest mniej więcej taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety niezbyt wesołe wiadomości. Samica prezentowana na fotkach i filmiku powyżej zdechła dziś w nocy lub nad ranem. Wczoraj zauważyłem dużą narośl pod otworem gębowym (nie wiem nawet, kiedy się pojawiła). W sobotę po podmianie wody obserwowałem baniaczek i wszystko było OK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...