Skocz do zawartości

Pytanie o LEDy


MateuszAmpe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Teraz mam już niby gotową listę zakupów i robię sobie projekt niby prostego układu. Z filmów na YT wiem, że paski najlepiej zasilać z obu stron. A w innych filmach twierdzą, że strata na mocy występuje po min 7 metrach. Więc czy zasilając paski jednym kablem (łącząc trzy odcinki po ok 90cm) nie będzie znaczącej straty mocy? Paski to 5730 60diod/m 12v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ jest bardzo prosty, kwestia tylko cierpliwości do lutowania :)
Zrób połączenie równoległe. Jeden główny przewód (tzn dwa, bo minus i plus) troszkę grubszy (taki 0,5-0,7 mm2), a od niego możesz cieńsze poprowadzić do poszczególnych pasków.
Nudzi mi się, to zrobię "projekt" w paincie ;) (dodane)
Możesz też w taki sam sposób doprowadzić napięcie z drugiej strony pasków jeśli tylko chcesz, by uniknąć tych małych spadków, ale to już bardziej z nudów :)

Jeżeli połączysz paski w sposób taki, że z pierwszego paska puszczasz przewody na drugi, a z drugiego na trzeci itd, to pierwszy pasek będzie się znacznie mocniej nagrzewał i na każdym kolejnym pasku spadek napięcia będzie coraz większy.

Możesz zapytać dlaczego te dwa przewody takie grubsze, ale pewnie to wiesz. Mi się nudzi, więc i tak napiszę :D
Jeżeli chcesz oświetlać akwarium tylko tymi Ledami, to musisz dać ich pewnie z 4-5m (nie pamiętam jakie duże to akwarium, ale pewnie 160-200l), czyli jakieś realne 60-70W pasków. To daje prąd rzędu 5-6A (lepiej kupić mocniejszy zasilacz niż na styk), a na każde 10A prądu stałego powinno przypadać około 1mm2 przekroju przewodu :) Minus i plus muszą być tej samej grubości oczywiście.
 

post-23471-0-76995500-1454616007_thumb.jpg

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 160l 100x40h. Jesteś pewien co do takiej ilości pasków? Zakładałem 3x ok 90cm SMD 5730 + pasmo roślinne w przyszłości. I nie widzi mi się aż 5 źródeł światła w pokrywie, ponieważ koszta dość znacznie lecą do góry (profile, mocniejszy zasilacz i same paski) i niezbyt bym pomieścił to w pokrywie. Tamten pan na YT co linki do niego podsyłałeś ma 3m w identycznym akwarium oraz widziałem zbiornik 200l na 2m 7020 i 5730 naprzemiennie z czerwonymi i niebieskimi paskami. Rośliny niby rosły ładnie.

Bo jeśli w trzema profilami bym niedostatecznie oświetlił to wolałbym pomyśleć aby w te profile wsadzić power ledy. 

 

I dzięki za zaangażowanie w temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już napisałem, że lepiej dać pasek więcej i dać dychę więcej na mocniejszy zasilacz niż później kombinować. Jeden pstryczek elektryczek i zawsze można wyłączyć.
Popatrz. 5730 są mocne i wydajne, ale... 3m daje nam 3x(1,3Ax12V) =48W (4A prądu). Są one wydajniejsze od 5630, ale bez przesady. Zależy od roślin jakie chcesz uprawiać itd.
Schemat jest dla 5, ale te 4 chociaż daj. 4x90cm daje 3,6m. Myślę, że metr profilu to nie jest duży wydatek, a zasilacz rzędu 5,5-6A to około 35zł. Weź pod uwagę, że z czasem zaczną świecić słabiej i ten jeden pasek więcej będzie wskazany.
Ja to tak widzę.
Możliwe, że i 3 paski po 90cm wystarczą, ale jeden pasek więcej i będziesz spał spokojnie. Twoja decyzja.
Ja jestem na etapie przerobienia oświetlenia pod dwa zasilacze i myślę o takich:
http://olx.pl/oferta/zasilacz-wtyczkowy-stabilizowany-dedykowany-do-led-12v-3a-36watt-CID628-ID9HCaN.html#2932c22721
Zaleta tego taka, że mając dwa sterowniki czasowe mogę płynniej włączać i wyłączać oświetlenie :)

 

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...