Skocz do zawartości

Nowe akwarium - rady


pPatryk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum. Mam kilka pytań co do mojego zbiornika 450l profil, jako - że jest to mój pierwszy to chciałbym kilka rad od profesjonalistów :)
Sprzęt:
Turbo 2000 - do zmiany
I HW - zewnetrzny

Oświetlenie - 2x36w + 2x54w. 2x 6500k + 1x Grolux + 1x Aquasafe
Grzałka 300w tetra
Podłoże granulat 3-10mm
CO2 butla wyskie.c 
Nawozenie mikro + makro
Tło struktualne

Chciałbym tworzyć akwarium roślinne, ładnie zarośnięte z trawniczkiem - prosiłbym bardzo o jakies ładne propozycje do do aranzacji i trawnika którego bym mógł tutaj zastosować. Pozdrawiam!

PS: Dodaje zdjęcie, proszę się nie sugerować bo roślinki które tu są, tak zostaną wymienione.

post-23632-0-08775700-1453320958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na typowe akwarium roślinne z trawnikiem może być ciężko - akwarium jest wysokie, a światło nie jakieś szalone, próbowałabym z czymś mało wymagającym - eleocharis parvula, monte carlo, a u mnie za "trawnik" robi kryptokoryna undulata (przepięknie mi się płoży, więc mam taki czerwony "trawnik") w tak dużym akwarium to też może się sprawdzić. Co do arażnacji - tutaj możesz poszaleć, pooglądaj np. na youtube kanał DefiniteAquascapeTV, znajdziesz sporo pięknych inspiracji :)

Turbo jest fajnym filtrem mechanicznym, czemu idzie do wymiany? Jaki dokładnie ten HW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz akwarium roślinne   a podłoże masz  z grubego żwiru i w dodatku chyba wapiennego . Na tym nic ci nie  urośnie jak ma być to rośliniak to albo idziesz w substraty które sporo cie wyniosą na ten litraż   albo ziemia ogrodowa i piasek do piaskownic /żwir1-3mm .

W roślinnym akwarium podstawa to żyzne podłoże 

Kolejna sprawa to oświetlenie masz ledwie 0/4W/L  mało pomyśl o czymś w granicach 0.6-0.7W/l i  wtedy możesz myśleć o  akwarium roślinnym z trawnikiem i innymi ładnymi roślinami .

Co do filtracji też kiepsko  turbo 2000  jako mechanik ujdzie  ale ten HW ...... sorry ale przy tym litrażu  ten filtr to jak serce po zawale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na typowe akwarium roślinne z trawnikiem może być ciężko - akwarium jest wysokie, a światło nie jakieś szalone, próbowałabym z czymś mało wymagającym - eleocharis parvula, monte carlo, a u mnie za "trawnik" robi kryptokoryna undulata (przepięknie mi się płoży, więc mam taki czerwony "trawnik") w tak dużym akwarium to też może się sprawdzić. Co do arażnacji - tutaj możesz poszaleć, pooglądaj np. na youtube kanał DefiniteAquascapeTV, znajdziesz sporo pięknych inspiracji :)

Turbo jest fajnym filtrem mechanicznym, czemu idzie do wymiany? Jaki dokładnie ten HW?

Dzięki bardzo za odpowiedź, napewno będę próbował z tym trawnikiem - co do filtra to się zastanawiam nad zmianą na 2 zewnętrzny, bo ten turbo jest dość spory i ciężko go będzie ukryć. HW to 304 z lampą.

 

 

Chcesz akwarium roślinne   a podłoże masz  z grubego żwiru i w dodatku chyba wapiennego . Na tym nic ci nie  urośnie jak ma być to rośliniak to albo idziesz w substraty które sporo cie wyniosą na ten litraż   albo ziemia ogrodowa i piasek do piaskownic /żwir1-3mm .

W roślinnym akwarium podstawa to żyzne podłoże 

Kolejna sprawa to oświetlenie masz ledwie 0/4W/L  mało pomyśl o czymś w granicach 0.6-0.7W/l i  wtedy możesz myśleć o  akwarium roślinnym z trawnikiem i innymi ładnymi roślinami .

Co do filtracji też kiepsko  turbo 2000  jako mechanik ujdzie  ale ten HW ...... sorry ale przy tym litrażu  ten filtr to jak serce po zawale

To podłoże to nie jest wapienne, bo by bardzo utwardzało wodę - co do roślin to wydaje mi się, że te z systemem korzeniowym powinny rosnąć na tym podłożu. Nad oświetleniem jeszcze się zastanawiam. HW może nie jest najlepszym filtrem, ale szczerze 304 daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam turbo 1000 jako wewnętrzny, po prostu stosuję samą gąbkę i jest ok. Co do HW - fakt, ten 304 nie jest zły, tylko nieźle żre prąd, ale coś za coś. Oświetlenie warto byłoby trochę podkręcić, szczególnie, że masz butlę, to możesz sobie na to pozwolić. Może warto rozważyć jakieś podwieszone nad akwarium HQI? Domyślam się, że masz wysokość 60 cm, więc nie brzmi to jak zły pomysł.
Co do podłoża - ja jestem fanką piasków, bo dają więcej możliwości - wszystkie ryby denne są szczęśliwe, można pod nie dać ziemi, kulek g-t, czego się zapragnie, a nie będzie wyciekać do słupa wody za szybko. Gruby żwir zbiera brudy (których filtr potem nie da rady z tego żwiru wygrzebać), a odmulanie do dna usunie wszystkie związki przydatne dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże kolego jest do wymiany. W tych kamulcach <10mm będą gromadziły się resztki i będą gniły psując wodę.

 

Jako roślinę trawnikową, zwłaszcza, że akwarium jest duże, proponuję Sagittaria subulata.

 

maxresdefault.jpg

 

Rośnie w zasadzie bezproblemowo, rozmnaża się przez rozłogi, więc nie musisz od razu obsadzać całego dna.

 

Ciekawe kiedy zaczniesz żałować, że ją posadziłeś?  :mrgreen:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie syp ziemi ogrodowej pod ten kamień, bo on Ci ją całą przepuści do wody... Lepszym interesem byłoby zasypać ten kamień piaskiem i powciskać kulki g-t pod rośliny. Zasyp go piaskiem tak, żeby go całkiem przykryło, z czasem to się usypie, piach pójdzie na dno i będzie można łatwo wybrać żwir po trochę ;)
W sumie słyszałam, że ludzie potrafią całkiem zmienić podłożę z obsadą w środku - też opcja, tylko wtedy robisz jednocześnie tak 50% podmiany i działa ;)

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym że prawdopodobnie zmienia ono skład chemiczny wody konieczny jest całkowity restart. Nie jest to aż tak ciężkie jak się wydaje, jeden wolny dzień i dasz radę. Filtry dojrzałe, plus zachowasz część wody. Rośliny i tak chcesz zmieniać. Co do poboru prądu przez filtr, policzcie sobie ile was to kosztuje. Oświetlenie ciągnie duużo więcej.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez  restartu i wymiany podłoża nie ma co myśleć o rośliniaku .   Tylko restart cię  ratuje w tej sytuacji  ,wywalenie  tego gruzu   na  do 2-2,5 cm ziemi ogrodowej na to min 3-5 cm piasku do piaskownic z atestem np: OBI ,Zew ,Sobex  i dopiero zabawa  w rośliny .

 

Ziemi pod  ten gruz nie nasypiesz  a podstawowa sprawa  to ziemia nie ma prawa  wydostać się na powierzchnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

 

Jak na początek przygody z akwarystyką wysoko stawiasz sobie poprzeczkę, ciężko Ci będzie uzyskać taki efekt jaki sobie wymarzyłeś.

Pamiętaj jedno jak tam dowalisz światła to ryby w takim solarium nie mają prawa bytu, po prostu nie potrafią ubierać okularów przeciwsłonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie syp ziemi ogrodowej pod ten kamień, bo on Ci ją całą przepuści do wody... Lepszym interesem byłoby zasypać ten kamień piaskiem i powciskać kulki g-t pod rośliny. Zasyp go piaskiem tak, żeby go całkiem przykryło, z czasem to się usypie, piach pójdzie na dno i będzie można łatwo wybrać żwir po trochę ;)

W sumie słyszałam, że ludzie potrafią całkiem zmienić podłożę z obsadą w środku - też opcja, tylko wtedy robisz jednocześnie tak 50% podmiany i działa ;)

 

Nie wiem czy nie piszę po jabłkach, ale może dodam że takie numery można robić tylko na samym żwirze albo conajmniej gruboziarnistym piasku przy solidnej podmiance.

 

1. Zlewasz wodę tak do 20%

2. Wybierasz jeden kąt/bok/obszar

3. Zasypujesz nowym rozwiązaniem

4. Wlewasz wodę z powrotem

 

Powtórka co ok. 2 tygodnie; dobrym rozwiązaniem jest wywalać np. 30% wody, a resztę zlać na czas działań zbrojnych i wlać z powrotem, przy takim działaniu wymieniasz sobie podłoże z relatywnie małym stresem biologicznym bo kolonizacja nitryfikacyjna jest bardzo szybka dla takie wolumenu.

 

Przyznam że sam tak robiłem i nigdy większych problemów nie było, ale miałem żwirek albo piach, dopiero teraz mam pierwszą szklankę na ziemi + piach, i nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie. Ale zawsze mozna lutnąć piach + kulki G-T i jest gites

 

Tak czy tak, napisz co tam zrobiłeś i jaki jest efekt teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwaria oparte o ziemię ogrodową wymagają okresowego restartu bo się wyczerpuje podłoże. Piasek plus kulki GT lub nawozy w pałeczkach są łatwiejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla początkującego. Raczej nie zaplanujesz układu roślin i korzeni idealnie i będziesz cos zmieniał. Przesadzanie roślin w akwarium na ziemi przykrytej piaskiem to nie jest generalnie dobry pomysł. Nie wiem jak długo utrzymują się wystarczające ilości substancji odżywczych w podłożu ogrodowym ale pewnie zależnie od wzrostu roślin rok albo dwa. Moje akwarium w sumie to rok dojrzewało i dopiero teraz jest stabilne, zdrowe, z dobrą wodą. Poznałem jego wymagania, wypracowałem nawożenie, po kilku miesiącach skończyły się problemy z glonami, sinicami, wahaniami parametrów itp. 

Dla mnie tylko piach z jakimś nawożeniem jeśli masz zamiar trzymać zbiornik bez restartu długo i nie jesteś pewien kompletnej aranżacji na starcie. 

No i kwestia światła. Im więcej światła tym dynamiczniej będą rosły rośliny = w sumie dobrze. Jest tylko jeden problem - glony też. Dużo lepiej trzeba umieć nawozić, dużo więcej trzeba kontrolować jak masz mocno oświetlony zbiornik. Powyżej 0,6 wypadało by mieć spory zestaw testów i albo linię nawozową komercyjną albo umieć mieszać sole (poszukaj kalkulatora Zulixa - jak Cię przeraża to zluzuj, wrócisz do niego za pół roku będzie ok). 

 

Na początek masz fajne duże akwarium, kup piasek z marketu (atestowany), zostaw to oświetlenie 0,4 W/l, Posadź tam rośliny jakie Ci się podobają i zobacz co będzie rosło. Wybieraj raczej te mniej wymagające i dosadzaj czasem coś innego. Po kilku miesiącach po pierwsze będziesz dużo więcej wiedział, po drugie mniej się narobisz, po trzecie  będzie mniejsze ryzyko wtopy. 

 

pozdrawiam

M.

Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem czy nie piszę po jabłkach, ale może dodam że takie numery można robić tylko na samym żwirze albo conajmniej gruboziarnistym piasku przy solidnej podmiance.

 

1. Zlewasz wodę tak do 20%

2. Wybierasz jeden kąt/bok/obszar

3. Zasypujesz nowym rozwiązaniem

4. Wlewasz wodę z powrotem

 

Powtórka co ok. 2 tygodnie; dobrym rozwiązaniem jest wywalać np. 30% wody, a resztę zlać na czas działań zbrojnych i wlać z powrotem, przy takim działaniu wymieniasz sobie podłoże z relatywnie małym stresem biologicznym bo kolonizacja nitryfikacyjna jest bardzo szybka dla takie wolumenu.

 

Przyznam że sam tak robiłem i nigdy większych problemów nie było, ale miałem żwirek albo piach, dopiero teraz mam pierwszą szklankę na ziemi + piach, i nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie. Ale zawsze mozna lutnąć piach + kulki G-T i jest gites

 

Tak czy tak, napisz co tam zrobiłeś i jaki jest efekt teraz.

Zrobiłem to co zamierzałem, czyli całkowity restart. Zastosowałem ziemie + piasek drobny. Posadziłem rośliny, ograniczyłem światło do 0,45w/l bez co2 i tak sobie chodzi, efekt niezły gdyby nie to - że brakuje mi połowe obsady rybnej(ta słaba nie przetrwała tymczasowej przeprwadzki). Co zamierzam? Światło, trawnik przy dozowaniu co2 - światło na poziomie 0,6w/l. Zdjęcie pokazuje stan obecny.

post-23632-0-64987800-1462209609_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...