Skocz do zawartości

Jak często podmieniacie


dawid198805
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak często podmieniacie wodę w akwarium? Mam 140l i podmieniam co tydzieć 1/4 wody. Ostatnio przez 3 tygodnie nie podmieniałem i zauważyłem że roślinki lepiej się mają wypuszczają nowe liście. Może podmiana cotygodniowa była zbyt częsta dla moich roślin i wypłukiwałem odpowiednie związki? Co do zachowania rybek to nie zauważyłem różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Mapet ale wszystko zależy jaką mamy obsadę  np przy pyszczakach czy welonach nie wyobrażam sobie aby woda nie była wymieniana raz na 7 dni  ,jaką roślinność  i ile  itp itd   2 tyg bez podmianki   tragedii nie ma .

 

Doskonale wiesz że  np w typowym LT (prawdziwym) podmian nie robi się wcale tylko dolewki  i wszystko żyje i rośnie lepiej niż  ogólnych na substratach i innych  cudach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie zapominajcie, że w wodzie nie tylko kumulują się rzeczy które jesteśmy w stanie sprawdzić testami.

Dlatego ja jestem zwolennikiem w miarę regularnych podmian.

Właśnie dlatego mówię, że to sytuacyjne. :P Na rzadkie podmiany można sobie pozwolić tylko, gdy akwarium pływa lekka obsada, a sam zbiornik funkcjonuje stabilnie najlepiej od paru lat. Teraz cisnę ~15% dwa razy w tygodniu, bo mi się naraz dużo wody nie chce nosić. I gra. A u kogoś mogłoby być dużo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np teraz miałem sytuację że nie robiłem miesiąc podmian, ani u dorosłych dysków ani u maluchów bo nie było możliwości, nic nie zdechło, rośliny nie wyrabiały to pozwoliłem glonom rosnąć, żeby coś tą przemianę materii zeżarło (zresztą nie to, że nie pozwoliłem tylko same urosły ;) )

Fakt, że nie karmiłem dużo a nawet czasami raz na dwa dni , ale szczerze Wam powiem że bałem się robić tam testy pomimo że mam nadfiltrację i biologia buja się cały czas.

LT rządzi się trochę innymi prawami i założyłem że kolega nie ma na myśli tego typu akwarium. :)

No i tak, macie rację ale ja wolę pobiegać z wiaderkami regularnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak często podmieniacie wodę w akwarium?

W jednym akwarium regularnie co 2 tygodnie, a w drugim różnie, najczęściej raz w miesiącu... Najdłuższa przerwa wynosiła pół roku :roll: Przez ten czas robione były tylko dolewki.

 

Właśnie dlatego mówię, że to sytuacyjne. :P Na rzadkie podmiany można sobie pozwolić tylko, gdy akwarium pływa lekka obsada, a sam zbiornik funkcjonuje stabilnie najlepiej od paru lat.

Dokładnie tak.

 

Mam dwa zbiorniki, nowe 126L tu w UK i stare 96L w Polsce pod opieką Taty (właściwie to już jego akwarium).

W obu jest taka sama obsada, kilka kolcobrzuchów karłowatych, krewetki RC i mała ławiczka 6-ciu rozpraszaczy. Oba są też podobnie zarośnięte tymi samymi gatunkami roślin cieniolubnych - kryptokorynami, microsorium i anubiasami. W 96L jest też sporo zielska rosnącego nad taflą: bambusy, mangrowiec, skrzydłokwiat. Filtracja także wygląda podobnie, każde akwa ma kubeł Eheima z serii Ecco.

 

96L ma już kilka lat i jest na tyle stabilne, że obsada zniosła w dobrej kondycji półroczny okres bez podmian wody. Przy czym warto zaznaczyć, że kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na związki azotu, nie mówiąc o amoniaku. Przez ten czas zielsko bardzo się rozrosło i pojawiły się masowo glony, które pokryły wszystko poza szybami, dnem i kryptokorynami. Obecnie Tata wrócił do robienia podmian raz w miesiącu, glony powoli znikają i akwarium wraca do formy. Zaś obsada wciąż ma się dobrze :)

W 126L które mam od kilku miesięcy nie mogłabym pozwolić sobie na taką przerwę. Myślę, że wszystko szlag by trafił mimo iż akwa jest dojrzałe a obsada niewielka. Po prostu jestem pewna, że tamto stare akwarium funkcjonuje jak mały, sprawny ekosystem, zaś ten jest jeszcze bardzo świeży.

 

PS: Proszę nie traktować mojego posta jako zachęty do zaniedbywania akwarium ;)

U mnie ten "eksperyment" był wymuszony sytuacją.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, po prostu trzeba przetestować, kiedy jest dobrze. W swoim głównym akwarium podmieniam wodę raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, a jak przychodzi sesja, to nawet przez miesiąc nie ma podmiany i wszystko śmiga. W kwarantannie-odchowalni (świeciki muszą podrosnąć, bo trzciniaki je zeżrą takie malutkie) podmieniam codziennie jakieś 40%. Bywa bardzo różnie, trzeba obserwować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawsze można robić podmianę co tydzień,ale ograniczyć się % do mniejszej ilości podmienianej wody :) .U siebie w dwóch szkiełkach podmieniałem po 30% (twarde biotopy) i pojawił się problem ze sinicami -wiec złapałem za test no3 -prawie niewykrywalne  więc podmiany zeszły do 10% i po problemie-no3 -10-20mg/l .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...