Skocz do zawartości

Ziemia ogrodowa jaka warstwa?


qrazer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze to dobrze bo ja dałem tak koło 2cm i na to żwirku z przodu około 5cm a z tyłu ponad 8cm. Jak bym miał dać ziemi 5cm i na to żwirku 5cm to prawie 1/3 wysokości akwarium bym miał żwirku :D Ja do akwarium 63l dałem około 4 litry ziemi, czyli tak jak pisałem wcześniej około 2 cm :) Dzięki za odpowiedź już jestem spokojny bo bałem się że może jednak za mało dałem tej ziemi :) Jeszcze raz dzięki.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ:
1. W zależności od tego ile będzie grzebane w akwarium, to prędzej, lub później ziemia może dostać się do żwiru. Z siatką można dać go mniej w razie potrzeby.
2. Kiedyś tam, w przyszłości będzie łatwiej oddzielić jedno od drugiego (zmiana aranżacji, czy cuś).
Na pewno nie zaszkodzi, a koszt praktycznie żaden. Często osoby, które nie dały siatki później na to narzekają.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Próbowałeś sadzić rośliny w mniejszej ilości żwiru? A jak się grzebie za dużo to i tak zaraz glony i kicha z akwa.

2. Koszt żwiru też praktycznie żaden. Dając żwir tak gruby, żeby nie przeleciał przez siatkę, to spokojnie można by go przepłukać. Ale tak myśli chyba ten, kto nigdy nie restartował akwa na ziemi... Ładujesz jak najszybciej wszystko w wiadra i do śmieci, żeby całego mieszkania nie zasmrodzić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sadziłem w mniejszej ilości. Było tego około 3cm, zależy gdzie. Póki się nie grzebało, to było dobrze, a po czasie korzonki zrobiły swoje i ciężko było niektóre rośliny wyciągnąć. W miejscu gdzie siatka się podwinęła,  po czasie ziemia mieszała się ze żwirkiem.
Nie mówię, że jest konieczna, ale lepiej mieć niż nie mieć i później się denerwować ;)
Restartu jeszcze nie robiłem, więc się nie wypowiem.
PS. Są siatki różnej gradacji, zależy czego potrzeba. Nawet takie, że znaczna większość Manado nie przeleci. Zależy od potrzeb.

Edytowane przez Eril
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę dawać ziemię bez siatki.

 Większa warstwa żwirku na pewno nie wypuści ziemię do słupa wody i jest mniejsza szansa jej wyciągnięcia podczas grzebania.

Mniej pierwiastków woda oddaje do słupa wody i masz większą kontrolę nad tym co się w niej znajduje.

Podczas przesadzania roślin jest szansa że wyciągniesz ją z większą ilości korzeni co pomoże przy szybszym zaaklimatyzowaniu się rośliny, przy siatce niestety pozostaje tylko już cięcie ich równo z podłożem czy ile się nam uda ją odkopać co równiesz wiąże się z jego naruszeniem.

No więc jak dla mnie, siatce mówię nie, tak samo jak i bardziej od żwirku preferuję piasek. ;)

A teraz to już nawet wolę kulki G-T bardziej od ziemi z tym, że robię je sam wzbogacając pierwiastkami makro. :)

 

Qrazer nie jest źle, tylko uważaj podczas przesadzania.

 

Temat zamykam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...