Skocz do zawartości

Ciągle za słabe oświetlenie do Aquael Glossy 100


Mistle
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Udało mi się wymienić akwarium na większe w postaci zakupu Aquel Glossy 100.

Po pierwszej euforii jakie to piękne akwarium niestety zaczęły się problemy. Wiedziałem ,że standardowe oświetlenie jest za małe ale nie myślałem że będą z tym aż takie problemy.

Standardowo akwarium przyszło z oświetleniem 2x świetlówka LED które jak mi się udało znaleźć na innym forum maja po 1470 lumenów każda , światło zwykłe białe.

Brunatnice szalały , nic nie rosło . Dokupiłem jedna świetlówkę LED - 2040 lumenów o barwie biała ciepła. Wiedziałem ze dla roślin to nie jest odpowiednia temperatura barwy ale chciałem trochę uzyskać barwy nieco cieplejsze. Niby coś tam się poprawiło ale nie wiele.

Dokupiłem drugą świetlówkę LED- 2040 lumenów o barwie białej zimnej już pod rośliny.  Zaczęło się poprawiać, brunatnice zaczęły znikać ale roślinność przy dnie rośnie jak cie może , rośnie tylko to co wystrzeliło w górę jak rotala, żabienica , czy nurzaniec.

Wiem, że akwarium jest bardzo głębokie ( jakieś 40-50 cm pomiędzy taflą wody a podłożem) i dlatego to co dociera na dno to jest niewielki procent tego co na górze.

Dlatego pytanie do Was co zrobić aby jakiś trawnik lepszy czy gorszy mieć w tak wysokim akwarium ?

Dokupić następne świetlówki LED, jeśli tak to ile i jakiej barwy ? Może nie LED tylko jakieś żarniki czy coś. A może jakieś oświetlenie pod wodę założyć .

Nie wiem, trochę kończą mi się pomysły. Liczę na waszą pomoc.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba odjąć swiatla a nie dodawać obecnie masz 70lumenow na litr!!!. A powinieneś mieć 30-60lumenoe/litr gdzie przy 50 lumenach należy co2 podawać.

Wzrost roślin to nie tylko swiatlo ale także żyzne podłoże . Napisz jakie masz podłoże i czym nawozisz.

 

Obecna ilość swiatla to raj dla glonow

TapaTalk Lumia 630

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm czyli mimo że akwarium ma katalogowo 64 cm wysokości to ilość światła na dnie jest oraz jego barwa OK ?

I rozwiązaniem będzie instalacja CO2 ?

Co prawda się przymierzam do kupna instalacji ale no cóż raczej nie w tym miesiącu.

Na tą chwilę podaję Carbo w płynie , to może na razie zwiększyć dawkę na podwójną ?

Co do trawnika to myślałem o heńku ale nie wyszło . Czyli na razie parvula albo monte carlo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie była moja pierwotna myśl że za mało światła dociera na dno.

Na power ledach sa dwie oryginalne świetlówki LED i jakoś czadu nie ma.

hmmm HQI  hmmm co musiałbym odjąć z tego co mam i ile watów HQI zainstalować żeby dno było prawidłowo doświetlone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w powerledy. HQI się ostro grzeją, światło z nich fajne ale nie wiem jak byś chciał je w ogóle zamontować. One wiszą nad akwa, a Ty masz pokrywę zespoloną ze szkłem. Imho dobra belka power led załatwi sprawę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii trawnika. Ja mam 135W, CO2 i przy wysokości zbiornika 50 cm i grubości podłoża od 4 do 8 cm trawnik rośnie kiepsko. Czy światło w wystarczającej ilości dociera do dna to jedna sprawa, a ciśnienie jakie wywiera słup wody na rośliny to druga i kluczowa kwestia. O ile jeszcze przy zbiorniku o wysokości 50 cm i sporej grubości dna, silnym oświetleniu, CO2 i braku wysokich roślin można się pokusić o trawnik, to przy wyższych zbiornikach jest to bardzo trudne. 

 

Czytałem gdzieś artykuł - nie mogę teraz go znaleźć - o oświetleniu w akwarium i o nieprzydatności przeliczania lumenów na litraż itp, itd i hwdp. Natomiast słyszałem od użytkowników LED i czytałem o tym , żeby moc LED podaną w Wat przemnożyć przez 2,4 co da moc odpowiadającą świetlówką liniowym.

 

 

 

powinieneś mieć 30-60lumenoe/litr

Z drugiej strony 2 x Sylvania 865 przy tym litrażu da 30 lm/l a 4 da 60 lm/l. To by się zgadzało W/l przy tym litrażu. :mrgreen:   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

żeby moc LED podaną w Wat przemnożyć przez 2,4 co da moc odpowiadającą świetlówką liniowym

Obserwowałem różne tematy porównujące power ledy do świetlówek t5 i wyszło mi, że moc power led = moc świetlówki * 0,6. Oczywiście jest to współczynnik zbliżony, bo znaczenie ma też użycie określonej liczby diod czerwonych czy niebieskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ciśnieniem to możliwe, że trafiłeś w sendo bo większość roślin trawnikowych to nie są rośliny typowo wodne. Już parę razy słyszałem, że trawniki w wysokich akwariach sprawiają z tego tytułu problemy.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli DavyJones ma 135W to muszę mieć około 81W.Mam 61W czyli jeszcze 15W minimum a ponieważ akwarium głebsze to i z 30W nie będzie za mało i na powerledach wszystko. Wtedy wraz instalacją CO2 mogę myśleć o trawniku.

Z tą belka na powerledach to trochę ciężko z kupnem. Wszyscy głównie robią na taśmach. Moźe ktoś wie gdzie taką belkę mógłbym zamówić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką belkę możesz sam zrobić. Nie jest to bardzo trudne. Jak to zrobić masz idealnie opisane w poniższym filmie. Przy czym przy większej głębokości lepiej jest użyć diod 3W, ale wtedy trzeba stosować radiatory i wentylatory, bo ciepła będzie znacznie więcej.

 

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna opcja, którą z powodzeniem stosuje/stosował Sławek. Mianowicie naświetlacze led. Fakt, że to o wiele tańsza alternatywa od HQI ale za tą rozsądną cenę możemy mieć doświetlone dno. Akwarium wówczas jedynie otwarte. Ale można zrobić zgrabny stelaż z profili aluminiowych i wcale brzydko to wyglądać nie musi. Nie mam jednak bladego pojęcia ilu naświetlaczy i o jakiej mocy należy użyć, żeby trawnik Ci podziękował ;)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek on raczej nie ma jak HQI stosować, zobacz jaki to zbiornik.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Potrzebna by była modyfikacja pokrywy, ale na Ledach żaden trawnik się nie utrzyma przy tej wysokości. Przy 50cm akwa 30W naświetlacz nie doświetlał mi dna.

Inna opcja to rezygnacja z wymagających roślin i trawnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...