Jump to content
Sign in to follow this  
SeptemberDevil

Sklejone płetwy u bojownika

Recommended Posts

Witam 
Mam problem z bojownikiem, od dłuższego czasu jest osowiały, siedzi przy grzałce, albo leży na dnie akwarium. Zauważyłam też u niego sklejone końcówki płetw. Domyślam się powodu, niestety zrobiłam wielką głupotę. Dostałam piękny kamień przywieziony z Bali. Tydzień moczyłam go w wodzie, po czym wrzuciłam do akwarium, nie robiąc testu z octem. Kilka dni temu mi się o tym przypomniało i okazało się, że kamień nie nadaje się do akwarium, ponieważ mocno się pienił w reakcji z octem. Co dokładnie dolega rybce i jak mogę wyrównać parametry wody? Niestety nie jestem w stanie kupić testów. 

Akwarium 25l 

Obsada - Bojownik, zbrojnik z odzysku (zdaję sobie sprawę z tego że jest zbyt mały do takiego baniaczka, jednak z nim wszystko w porządku, jest żwawy i krząta się po akwarium) oraz ślimak military helmet. 

Grzałka chińczyk i filtr Aquael 

Rośliny - moczarka, mech jawajski i jakaś trawnikowa. Borykam się także z problemem glonów, okrzemki i jakieś inne, których nie mogę zidentyfikować. 

Oświetlenie 8W 

Parametry kranówy na podstawie strony internetowej: 

mg CaCo3 - od 58 do 91 
mmol/dm3 - 0,58 

Zgaduję, że teraz ma zupełnie inne parametry. 

 

Proszę o pomoc  :) 

post-23235-0-96824200-1449909862_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podmiana wody 50% na odstaną, ciepłą (27 stopni) natychmiast. Potem 20% dziennie aż rybie się poprawi i temperaturę utrzymywać na 27-28. Regularne podmiany wody 20% dwa razy w tygodniu to przy takim akwarium i takiej obsadzie konieczność. Dno ma być odmulone. Do zakupienia testy do wody na amoniak, NO2 i NO3, wtedy dowiesz się, jak bardzo jest z wodą źle. Przydałyby się też testy na twardości i pH, ale to może zaczekać aż rybie się poprawi.

 

Zbrojnik do oddania, ta ryba brudzi Ci zbiornik i wpływa niekorzystnie na stabilność akwarium.

 

Żwirek do zmiany na piasek lub żwir 1-3mm kwarcowy, ten tutaj wygląda na coś w rodzaju dolomitowego - czyli podbija pH, co dla bojownika jest wysoce niekorzystne, bo to ryba wód miękkich i kwaśnych. Do tego między żwirem gromadzą się resztki materii organicznej, które gniją i syfią wodę.

 

Glony zapewne przeprowadzają inwazję z powodu niewłaściwego prowadzenia akwarium.

 

Czym Ty to oświetlasz?

Edited by Dhuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Woda podmieniona 50%, dno porządnie odmulone, woda mocno napowietrzana. Poza tym zrobiłam bojownikowi kąpiel w soli akwarystycznej, oraz dodałam jej małą dawkę do wody w akwarium. Zaczął pływać, jeść i płetwy się powoli rozklejają, jest progres :) Jutro powtórzę zabieg i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej.

Co do zbrojnika, w zoologicznym nie chcą przyjąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×